14.05.2014 09:20


Kam v Brně na in-line brusle?

Autor: Barbora Ostřížková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ať už s helmou nebo bez ní, s chrániči nebo s holými koleny, komunita in-line bruslařů nezadržitelně roste. Tento oblíbený sport má svou tradici i v Brně. Kam se vydat protáhnout tělo a zabruslit si? I když to cyklisté neradi uslyší, odpověď je jednoduchá: na cyklostezky.

Modřická stezka.Brno – Nepochybně nejznámější brněnskou in-line trasou je stezka od Mendlova náměstí kolem Olympie až do Modřic. Téměř osm kilometrů dlouhá trasa se může pyšnit kvalitním rovinatým terénem a několika možnostmi k občerstvení se při cestě. I proto je zde hustý provoz, což je mínusem této stezky. Pokud je pěkné počasí, cyklistů a bruslařů je tu plno a předjíždění bývá často nebezpečné. V několika úsecích je dobré dávat si pozor na spadané listí nebo vlhkost povrchu po dešti. Bruslaři musí na stezce překonat pouze dva semaforové přechody pro chodce a tři přejezdy přes silnici.  

TIP: Je dobré udělat si zajížďku k Holáseckým jezírkům, kde je provoz podstatně menší než na hlavní trase. Z modřické cyklostezky je však nutné přejít most, který na bruslích není sjízdný. Trasa je dlouhá asi 1200 metrů a vede od soutoku Svratky a Svitavy do Holásek, kde také bruslaři mohou zaparkovat. Navíc si zde mohou milovníci in-line bruslení vyzkoušet sprint na 600 metrů dlouhém rovném úseku.

Poměrně nová stezka z Komína do Jundrova je vhodná spíše pro začátečníky, už jen kvůli své délce, která mírně přesahuje jeden kilometr. Bruslaři zde kromě cyklistů musí dávat pozor také na maminky s kočárky a auta, která trasu využívají jako příjezdovou cestu do zahrádkářské kolonie. Stezka je rovinatá, povrch je hladký a je zde pouze pár nepřehledných úseků. Sportovci se mohou občerstvit u sokolovny na venkovním posezení nebo v hospodě U Olafa na druhém břehu řeky.

TIP: Zkušenější bruslaři mohou svou vyjížďku prodloužit o téměř dva kilometry trasou od tramvajové zastávky Svratecká v Komíně přes Kníničskou ulici až do Bystrce k zoologické zahradě. Tento úsek sice disponuje hladkým asfaltem, avšak na mnoha místech prorůstá povrchem tráva a kořeny stromů vytváří na cestě boule. Proto není úsek vhodný pro rychlou jízdu, ale spíše pro zlepšení stability a obratnosti.

Bruslařská stezka z Komína do Jundrova.

O něco delší stezka pak vede po břehu Svitavy. Téměř jeden a půl kilometru dlouhý úsek se pyšní kvalitním povrchem bez převýšení a prudkých zatáček. Plusem je také provoz, který je zde podstatně menší než na brněnských bruslařských magistrálách. Trasa vede od Černovického nábřeží, kde se dá zaparkovat, přes ulici Masnou až na Zvonařku. Na pivo si bruslaři mohou zajít do hospody U Mikešů, pro náročnější je poblíž stezky také francouzská restaurace La Chapelle. Do budoucna se plánuje prodloužit bruslařský povrch až do Obřan a Bílovic.

TIP: Vzhledem k řídkému provozu a hladkému povrchu se zde dá jet poměrně rychle. Pokud má člověk málo času, může si dát za půl hodiny pořádně do těla. Je také možné přejít po Černovické ulici až ke Svratce a pokračovat podél ní. 

Stezka k Pisáreckému tunelu.

I druhá brněnská řeka má svou bruslařskou stezku, dokonce dva a půl kilometru dlouhou. Podél pravého břehu Svratky mohou in-line nadšenci dojet ze Štýřického nábřeží až do Horních Heršpic na Jižní most. Stezka je navíc po celé délce osvětlena, tudíž je vhodná i pro večerní a noční bruslení. Provoz je zde hustý hlavně přes víkendy, kdy tudy vyráží na procházky také chodci. Trasa se kříží se silničním provozem pouze v Kšírově ulici a na Dufkově nábřeží. Auta mohou parkovat u Hornbachu, městského baseballového stadionu nebo u M-paláce, místa na stání jsou však placená. Na přestávku mohou bruslaři zastavit v restauraci Viktoria s venkovním posezením nebo v občerstvení Na Farmě, kde se děti zabaví na dvorku se zvířaty.

TIP: Pokud bruslaři nechtějí jen bruslit, mohou si po svých odjetých kilometrech naplánovat sportovní zábavné odpoledne s kamarády. Přilehlá restaurace Viktoria totiž nabízí bowlingové dráhy a hřiště na plážový volejbal.

Na druhou stranu od Štýřického nábřeží vede stezka pro bruslaře až k Pisáreckému tunelu. Skoro čtyřkilometrový úsek je kvůli několika kolejovým přejezdům, prudkým kopcům a sjezdům vhodný pro zkušenější bruslaře. Trasa je dobrou alternativou k přelidněné modřické stezce pro náročnější bruslaře. První část přes Bakalovo a Táborského nábřeží je rovinatá a asfalt je zde poměrně hladký, cestu však často blokují chodci, kterým je třeba se vyhýbat. V zalesněné části trasy je asfalt hrubší než na Táborského nábřeží, navíc zde po dešti zůstávají dlouho mokré úseky. Parkovat se dá zdarma na Štýřickém nábřeží u lávky vedle Spielberk Office Centre, je zde ale jen několik míst.

TIP: V polovině posledního sjezdu směrem k Pisáreckému tunelu mohou bruslaři navštívit nové lanové centrum Jungle park a odpočinout si tak na chvíli od náročného kopcovitého terénu.

Klíčová slova: in-line, brusle, stezka, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.