24.04.2012 21:13


Kam v Brně na brusle?

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Teplé jarní počasí přímo vybízí zvednout se z pohovky a vyrazit ven protáhnout tělo i mysl pořádnou dávkou čerstvého vzduchu. Skvělou možnost, jak spojit pohyb s relaxací, představují kolečkové brusle. Jednou z nesporných výhod tohoto sportu pro studenty je finanční nenáročnost. Kromě bruslí, chráničů a vhodné cesty totiž není potřeba ničeho jiného. Od dubna do října se konají pravidelné jízdy Brnem, kromě nich jsou bruslařům k dispozici také cyklostezky. Na které vyrazit a kterým se raději vyhnout?

Brno  Bruslaři mají v Brně na výběr více tratí. Asi nejznámější a nejfrekventovanější je sedmikilometrová cyklostezka od haly Rondo k Olympii. Je dobře přístupná, z centra sem jezdí tramvaj jen pár minut. Vzhledem k upravenému povrchu a minimálnímu převýšení je vhodná i pro méně zdatné bruslaře.Stezka od Ronda k Olympii patří k frekventovanějším.Foto: Kateřina Svobodová V odpoledních hodinách a o víkendech je tu trochu těsněji, stezku totiž využívají kromě bruslařů také běžci a cyklisté. Trasa vede poměrně klidným prostředím, nepočítáme-li počáteční úsek u Ronda. Problémem by pro někoho mohlo být snad jen překonání několika přejezdů přes silnici nebo tří hospod, které stojí u stezky.

Stezka Obřany-Bílovice vede převážně lesem. Foto: Kateřina SvobodováPro náročnější je určená čtyři kilometry dlouhá stezka z Obřan do Bílovic. Začíná na konečné tramvaje číslo čtyři u Maloměřického mostu a vede lesem kolem Svitavy až do centra Bílovic. Povrch je hladký, pouze místy jej narušují větvičky, kamínky nebo spadané listí. Trasa se však vyznačuje mnoha převýšeními. Pokud tedy bruslař neovládá brždění nebo není příliš fyzicky zdatný, není pro něj cesta vhodná. Oproti první stezce je také méně frekventovaná. Téměř celou cestu vede lesem, sportující se tak mohou kochat přírodou a vychutnávat vůni jehličí, která je ale před Bílovicemi nemilosrdně vystřídána zápachem z čističky odpadních vod. Na začátku i na konci stezky se nachází občerstvení na doplnění energie po náročném výkonu.

Doslova libůstkou pro všechny milovníky adrenalinu  je
stezka od Pavilonu Anthropos do Bystrce. Na internetu je prezentována jako „klasická cyklo a inline trasa pro pohodovou jízdu“, o té však zdaleka nemůže být řeč. Dobře sjízdný je pouze úsek vedoucí zahrádkářskou kolonií v Komíně, zbytek celkem tříkilometrové trasy je hrbolatý, nepřehledný a s popraskaným asfaltem. Žádný bruslař se tak rozhodně neobejde bez helmy a chráničů.  Stezka navíc vede kolem silnice, takže drzé troubení aut a znečištěný vzduch cestu dost znepříjemňují. Každý, kdo disponuje alespoň zbytky sebezáchovy, proto brusle sundá a dojde na přehradu pěšky. Odměnou za prožitá muka je velký výběr restaurací a hospod, a v neposlední řadě také hezký výhled na přehradu.

Klíčová slova: inline, bruslení, cyklostezky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.