09.11.2012 17:23


Kam na výlet: Olomouc je stále stejná

Autor: Kateřina Lukáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Olomouc je nejkrásnějším místem v Česku. Rozhodl o tom už druhý průzkum. Zatímco loni ji profesionální cestovatelé z Lonely planet označili za jednu z deseti skrytých klenotů Evropy, nedávno byla veřejností vybrána jako nejkrásnější místo v Česku v anketě serveru iHNed.cz.

Olomouc Existuje spousta písní o Ostravě a po celé republice je známý místní patriotismus. O Olomouci existuje jen jedna jediná, Karel Plíhal zpívá, že jen ta Olomouc je stále stejná. Olomoučané ale své město milují a jsou na něj hrdí – mají být na co. 

„Chodila jsem denně kolem sloupu Nejsvětější Trojice a nijak jsem si ho nevšímala. Pak jsem odešla na vysokou školu do Brna, když jsem po měsíci přijela a uviděla ho, zůstala jsem pět minut stát a obdivně jsem na něj zírala. Je vážně monumentální,“ vzpomíná studentka Veronika Juřičková. Sloup Nejsvětější Trojice je třicet pět metrů vysoký a je tak nejvyšším sousoším v České republice. Od roku 1995 je spolu s Mariánským sloupem a šesti barokními kašnami (Caesarova, Neptunova, Tritonů, Herkulova, Jupiterova, Saturnova, Merkurova) národní kulturní památkou a od roku 2000 je zařazen mezi světové dědictví UNESCO. Další zvláštností města je orloj. Každé poledne se rozeznívá zvonkohra a šest panáčků pochoduje dokola po své obvyklé cestě. Původní orloj byl zničen za druhé světové války. V současnosti můžeme vidět dílo Karla Svolinského, který orloj upravil v duchu socialistického realismu. Místo dvanácti apoštolů je tak na orloji dělník, zemědělec nebo volejbalistka ve spartakiádním úboru. Dnes, po padesáti letech od úpravy, je tento dizajn historický, nebude se proto nijak upravovat.  

Z olomouckých kostelů je nejstarší kostel svatého Mořice, který stojí nedaleko Horního náměstí. Jeho chloubou jsou největší varhany ve střední Evropě. Panorama Olomouce podstatně utváří také chrám svatého Václava, který se nachází na Václavském náměstí. Je postaven v duchu neogotiky v místech, kde byl roku 1306 zavražděn poslední český král Václav III. „To místo má zvláštní atmosféru, cítím se tu podivně stísněně,“ přiznala turistka Magdalena Kunovská.

V Olomouci se nachází také velké množství parků tvořící území o rozloze necelých padesáti hektarů. Jejich základ tvoří tři historické parky vzniklé v průběhu 19. století  na východním, jižním a západním okraji olomoucké pevnosti, a to Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady. Postupně k nim byly v průběhu dvacátého století připojovány další plochy s cílem vytvořit kolem historického jádra města souvislý pás, díky němuž je dnes město někdy nazýváno perlou uprostřed zeleně.

V blízkosti Olomouce leží také významné poutní místo Svatý Kopeček s bazilikou Navštívení Panny Marie. Kostel je krásnou dominantou kraje, inspiroval proto mnohé umělce. Například Jiří Wolker mu věnoval básnickou sbírku.

Navštívit Olomouc právě teď se vyplatí už kvůli vyhlášeným vánočním trhům, punčová sezona tam letos začala s předstihem už na začátku listopadu. Více viz Punčová sezona zahájena.

Pro orientaci můžete mapu s nejzajímavějšími památkami města Olomouc najít zde.

Klíčová slova: Olomouc, výlet, Svatý Kopeček

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Ladislav Konečný | 09. 11. 2012, 19:50
Mladá autorka přesn vystihla podstatu našeho města. Krásný článek. Děkuji