13.10.2012 10:11


Kam na výlet: Národní kulturní památka Vítkovická vysoká pec

Autor: Kateřina Lukáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Tak trochu jiný výlet, tak trochu jiná Národní kulturní památka. Ne hrady, zámky nebo zahrady, ale i továrny jsou památkami, které zanechaly minulé generace. Zdá se to absurdní, ale přesto mají tyto zdi atmosféru a duši.

Ostrava-Vítkovice Od posledního odpichu uplynulo čtrnáct let. Od chvíle, kdy se betonovým kanálem valilo tavené železo o teplotě dvou tisíc stupňů Celsia naposledy. Vzduch sálal horkem a dělníci v azbestových oblecích nastupovali svou poslední směnu. Když odešli, zbyl jen obrovský železobetonový kolos nedaleko centra Ostravy.

Kdysi průmyslové centrum, které nemělo v Evropě obdoby. Plně samostatný komplex, který se zabýval výrobou železa od těžby uhlí, přes jeho úpravu, výrobu koksu až k výrobě surového železa a jeho následnému zpracování. Komplex zahrnoval ubytování pro dělníky a jejich rodiny. Najednou prázdný, vylidněný, nepotřebný a zavazející. Přesto podivně majestátný.

Tento objekt se stal letos na jaře Národní kulturní památkou a je přístupný veřejnosti. Je možné projít se areálem, který kdysi tepal a hučel, dnes jen stojí jako tichý svědek minulosti. Je možné nechat se vyvézt skipovým výtahem, který kdysi vozil uhlí přímo k hrdlu pece. Nahlédnout do útrob pece, kde rudé osvětlení vytváří dojem horkého pekla, ale je to už jen zdání. V budoucnu se vedení dolu chystá nainstalovat do pece hologram, který bude simulovat víření vzduchu. Pec je prázdná, jen ve spodu zatuhly zbytky strusky s železem. „Je moc dobře, že lidé mají možnost podívat se do takových míst. Já jsem kdysi v dole pracoval. Vím o co jde, ale obyčejný člověk nemůže mít představu, co tato práce obnáší,“ řekl jeden z návštěvníků Karel Polák.  

Prohlídky probíhají v intervalu dvou hodin každý den mimo pondělí. První začíná vždy v deset hodin ráno, poslední je ve čtyři. Vstupné je sto padesát korun pro dospělé. Pro děti, studenty a důchodce devadesát korun. Prohlídka trvá hodinu a půl a dozvíte se vše nejen o samotné výrobě, ale i o každodenním životě horníků. „Lidé se hodně ptají na to, co všechno obnášela obsluha vysoké pece. Jsou překvapení, že pec běžela nepřetržitě devět až deset let. Třísměnný provoz v nelidském horku se určitě podobá peklu,“ smál se průvodce Jakub Dvořák.

Areál není využíván jen k prohlídkám, jeho postupná rekonstrukce umožňuje pořádání veřejných akcí. Letos se dokonce stal dějištěm oblíbeného hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Klíčová slova: památka, výlet, pec

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.