19.04.2014 14:28


Kam na výlet: Krajem lišky Bystroušky a Těsnohlídkovo údolí

Autor: Martin Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pohádkové údolí řeky Svitavy, pomníky českých básníků nebo starobylá zřícenina hradu. Toto a ještě mnohem více čeká návštěvníky kousek za Brnem na turistické stezce vedoucí Těsnohlídkovým údolím.

Brno - Trasa začíná na konečné zastávce tramvaje číslo 4 v Brněnské části Obřany, odkud vedou dvě turistické značky – žlutá přes Soběšice do Řečkovic a červená spolu s Naučnou stezkou Hády do Bílovic nad Svitavou. Právě červené značení turisty po dvou a půl kilometrech dovede k rozcestníku, odkud začíná malebná krajina Těsnohlídkova údolí. Tato dolina je pojmenovaná po českém spisovateli a novináři Rudolfu Těsnohlídkovi, jenž se proslavil zejména svojí bajkou Liška Bystrouška, která vycházela na pokračování v Lidových novinách. Právě podle této lyrické pohádky později napsal skladatel Leoš Janáček operu Příhody lišky Bystroušky.

Od rozcestníku se turisté mohou vydat buď po žluté nebo po modré turistické trase. Ta žlutá dovede výletníky k památníku Rudolfa Těsnohlídka a dále ke studánce impresionistického malíře Stanislava Lolka. Právě Lolkovy kresby inspirovaly Těsnohlídka k napsání knihy o lišce. Kousek odtud se také nachází pomník Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu. Ovšem ani modrá značka, co se týče zajímavých míst, nezůstává pozadu. Již po půl kilometru strmějšího stoupání turisty osvěží zřícenina hradu Obřany.  Tento hrad, ze kterého do dnešních dnů zůstaly už jen zbytky zdiva a studna, založil ve třináctém století Gerhard z Obřan. Po necelých dvou kilometrech návštěvníci přijdou na odbočku, která je dovede přes jeskyni s názvem Šumberova díra až k památníku dalšího spisovatele – Stanislava Kostky Neumanna. Turisté si na památníku mohou přečíst úryvek z knihy od tohoto předního českého vyznavače satanismu.

Další zajímavostí na trase je kvíz, který si na naučné stezce mohou turisté zahrát. Hru připravil Pozemkový spolek Hády a úkolem je vyluštit tajenku, ve které je ukryta básnička od brněnské spisovatelky Jiřiny Salaquardové. Na každém naučném panelu stačí vyhledat správnou odpověď a vepsat ji do předpřipraveného formuláře, který je k nalezení zde. Jedinou nevýhodou jsou už poněkud zastaralé informační panely. Na některých tabulích není otázka dost čitelná, a řešitelům bude tudíž chybět správná odpověď do tajenky.

Výlet do údolí si udělala i studentka Lékařské fakulty Barbora Langová s kamarádkou. „Nevěděly jsme, co máme o víkendu dělat. Centrum už máme celé prochozené, tak jsme sedly na tramvaj a dojely až na konečnou zastávku Obřan, odkud jsme se vydaly k Těsnohlídkovu rozcestníku. Moc se nám líbí, že se zde spojuje historie s přírodou a můžeme se z naučných tabulí dozvědět nové a zajímavé informace,“ shodují se jednohlasně kamarádky. O krásách zdejší přírody se mohou turisté přesvědčit třeba nyní na jaře.

Klíčová slova: výlet, Brno, příroda, turistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.