28.10.2013 06:47


Kam jít s rýmičkou? Na rektorát

Autor: Lada Suchánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každý vysokoškolák se na svojí cestě studiemi setká s celou řadou katastrof. Někdy to jsou ztracené klíče k pokoji ve dvě ráno, jindy pes, který mu sežral domácí úkol, a na podzim je to často ucpaný nos a teplota. Dojíždějící studenti se v takových chvílích musí rozhodnout, zda má cenu se plahočit až do rodné vísky, nebo se spokojí s ošetřením místního lékaře. Pro některé studenty je vzdálenost rozhodující.

Brno - Většina lidí prevenci odkládá tak dlouho, až už je pozdě. Málokterého studenta napadne zaregistrovat se u brněnského lékaře, dokud nepotřebuje ošetřit. „Vždy čekám, až pojedu domů. Pokud je to akutní, navštívím pohotovost v nemocnici,“ sdělila studentka Zuzana Ježková.  Na pohotovosti však studenta často jen ošetří a odkážou na praktického ošetřujícího lékaře. Nevýhodou může být i vyšší regulační poplatek ve výši devadesáti korun.

Studenti se často uchylují se zdravotním problémem k doktorce Hlinomazové, která sídlí přímo na rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí. Lékařka je v současné době nemocná, zastupující lékař s deníkem Stisk odmítl komunikovat, a tak vyjádření poskytla zdravotní sestra Hana Kašubová. „Většinou k nám studenti chodí pro omluvenku, když mají chřipku nebo angínu. My je samozřejmě ošetříme, oni zaplatí poplatek třicet korun. Často si ale musí počkat, protože přednost tu mají objednaní pacienti. Je proto jednoduší registrovat se u nás alespoň po dobu studií. Studenti ale mohou navštívit jakoukoliv ambulanci, například na Rybkově nebo Zahradníkově,“ řekla Kašubová.

Zvláštní skupinou dojíždějících vysokoškoláků jsou studenti ze Slovenska. Slovenské pojišťovny v Česku nemají smlouvy s doktory. Ošetření si tak studenti hradí sami. „Pokud jde o běžné ošetření, tak slovenští studenti mnohdy platí i 300 korun,“ doplnila Kašubová. V Evropské unii ale platí smlouvy, které zmíněný problém řeší. „Mám papír z pojišťovny. Je to potvrzení o pojištění podle mezinárodních smluv, které mi zajišťuje, že v případě nemoci zaplatím pouze regulační poplatek. Pokud jde ale o něco vážného, jedu stejně domů a léčím se tam,“ uvedla slovenská studentka Zdenka Loučková.

Zdravotní potíže se nevyhnou ani zubům. I tady platí zásada, že se student nechá ambulantně ošetřit v Brně a potom se objedná ke svému ošetřujícímu lékaři. V inzerci na školním webu se někdy objeví nabídka studentů lékařské fakulty, kteří ošetřují ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Byla jsem na prohlídce u studenta na praxi a byl pozornější než většina zubařů, které znám. Ale důležitější zákrok bych se u něj asi bála podstoupit,“ uvedla studentka Veronika Vorlová. Podmínkou je ovšem české pojištění, tuto službu tedy nemohou studenti ze Slovenska využít. Stomatologická ambulance se také nachází na poliklinice Rybkova nebo na rektorátu.

Klíčová slova: lékař, nemoc, poliklinika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.