24.10.2016 18:20


Kam do kavárny? V okolí Fakulty sociálních studií si vybere každý

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ačkoliv týden kávy už je dávno za námi, do kaváren chodí lidé pořád. Ani studenti nejsou výjimkou. Ať už je to kvůli přátelskému posezení, práci do školy, nebo z nějakého jiného důvodu, kavárny jsou prostě populární. A ať už má člověk rád jen „obyčejné“ latte, nebo si užívá spíše výběrovou kávu, tak najde vše – stačí jen vědět, kam jít.

Kam do kavárny. Autor: Michaela NárožnáBrno je město, kde mohou lidé najít kavárnu snad na každém rohu. Ale kam na kávu vlastně zajít? Stisk se zaměřil na některé kavárny v okolí Fakulty sociálních studií a rozhodl se zjistit, co každá z nich nabízí. Ať už má člověk rád obyčejnou nebo výběrovou kávu (tedy vyráběnou z nejkvalitnějších kávových zrn, označenou místem původu, datem sklizně a způsobem zpracování), klidné nebo rušné prostředí, určitě se pro něj nějaká ta kavárna najde.

 


Kam do kavárny. Autor: Michaela Nárožná

Mezzanine Café

První na seznamu a nejspíš i nejblíž fakultě je studentská kavárna Mezzanine Café, která se nachází na adrese Údolní 15. Návštěvníky hned při vstupu přivítá příjemný prostor s velkým barem. Okna nabízí pohled na Fakultu sociálních studií. Ačkoliv se nejedná přímo o klidné prostředí, není ani extrémě rušivé, což z Mezzanine dělá dobré místo na školní práci. Jedinou nevýhodou je červená sedačka po celé délce stěny, která není mezi stoly rozdělená. Hosté ale mají možnost si sednout i jinam. Při objednání latte je možnost si vybrat mezi sklenicí a šálkem. Latte Macchiato je za padesát pět korun, espresso za třicet osm. Kávu si člověk může vzít s sebou, chtít ji bez kofeinu nebo se sójovým mlékem, a lze požádat i o výběrovou kávu, 100% Arabicu. Kromě nápojů si hosté mohou vybrat ze snídaňového menu nebo si zapůjčit noviny. Pod samotnou kavárnou se nachází klub s možností filmových promítání.

Káva v Mezzanine CaféMezzanine Café
Mezzanine Café. Foto: Michaela Nárožná

Café Podnebí

Kousek od Mezzanine Café, na Údolní 5, lze najít Café Podnebí. Tam přivítá návštěvníky klidné domácké prostředí, vyzývající k posezení. Černobílé provedení dodává kavárně nádech elegance a obrazy zavěšené po stěnách probouzí kreativitu. Nabízí různé druhy kávy značky Illy, a to i bez kofeinu nebo se sójovým mlékem. Za latte hosté zaplatí čtyřicet šest korun, za espresso třicet jedna. Od půl dvanácté nabízí kavárna také denní menu jídel. Prostorově je spíše menší, ale akorát tak vhodná na to, věnovat se zde práci do školy.

Café PodnebíCafé Podnebí. Foto: Michaela Nárožná

Kavárna Dobrovský

Pro knihomily je tu určitě Kavárna Dobrovský, která má zázemí přímo ve druhém patře Knihkupectví Dobrovský na Joštově 6. Každý, kdo má rád knihy i kávu, určitě ocení, že najde oboje na jednom místě. Kavárna neslouží pouze milovníkům knih - výhodu mají všichni držitelé karty ISIC. S ní totiž mají slevu na určité nápoje či jídla, mezi které patří i Latte Macchiato a Espresso. Běžná cena latte je čtyřicet pět korun, s ISICem za třicet čtyři. Espresso, které normálně stojí třicet pět, je po slevě možno pořídit za třicet korun. Potěší i velký výběr belgické horké čokolády a čajů. Ačkoliv se nachází v prostorách knihkupectví, je kavárna vhodná jak k posezení, tak na práci.

Café Bar Paparazzi

Nově otevřený Café Bar Paparazzi na ulici Joštova 4 poslouží především těm, kteří si u kávy rádi zakouří, nebo se podívají na sport. Je totiž kuřácký a na dvou obrazovkách se zde vysílají sportovní stanice s aktuálními sportovními přenosy. Kávu zde podávají i bez kofeinu, latte je tu za čtyřicet šest korun a espresso za třicet osm. Jedná se spíše o kavárnu, kam člověk zajde s přáteli, než kde by se věnoval práci do školy - k televizi totiž navíc neustále hraje hudba. O klidné prostředí se tak nejedná, ani když je kavárna prázdná. Interiér je velmi elegantní, v hezkých hnědobílých tónech. Z velké části je to také bar, který mimo jiné nabízí i velký výběr rumu a whisky. 

Káva v Café Bar PaparazziCafé Bar Paparazzi. Foto: Michaela Nárožná

Café Atlas

Café Atlas na Žerotínově náměstí 6 zaujme už při vstupu - vliv na to má tapeta na stěnách s nejrůznějšími zvířaty, nástroji a dalšími věcmi. Nejedná se o zvlášť klidné prostředí, stejně se kavárna ale hemží lidmi s notebooky. Někdo, kdo nepotřebuje klid, tady tak bude jako doma. Káva je zde výběrová, z českých i světových pražíren. Fanoušky vegetariánské nebo veganské stravy navíc potěší jídelní menu, které je dělané pro jejich potřeby. Kavárna nabízí jak snídaně, tak i celodenní menu. Na své si přijdou i ochránci přírody - všechny materiály jsou tištěné na recyklovaném papíře. Do kávy je tu možné požádat o sójové mléko, nebo si ze speciální nabídky dát nějakou, která povzbudí. Latte zde člověk sežene za čtyřicet šest korun a espresso za třicet čtyři.

Kafe v Café AtlasCafé Atlas
Café Atlas. Foto: Michaela Nárožná

Kafec

Kavárna Kafec, která se nachází na Veveří 10, potěší milovníky výběrové kávy. Na tabuli nad barem je jejich seznam, včetně všech informací, a u některých i konkrétní farmář, který odrůdu vypěstoval. Lze si vybrat hned z devíti různých typů přípravy kávy, které jsou v nápojovém lístku popsané i nakreslené. Cena kávy se liší podle druhu přípravy. Vše je přehledné i pro někoho, kdo s výběrovou kávou ještě nemá zkušenosti. Uvnitř přivítá zákazníka hezký prostor laděný do hněda, který jen dodává příjemné atmosféře a hned poté, co si sedne, mu přinese servírka vodu. Sednout si může i na bar a sledovat přípravu své kávy. Kavárna nabízí sójové mléko, půjčuje k přečtení denní tisk. Pořídí tu ale i ti, kteří chtějí třeba jen latte, které je tu za šedesát pět korun, nebo jeho levnější filtrovanou variantu café au lait za čtyřicet, a espresso za čtyřicet dva. Z výběrových káv je tu třeba El Salvador, Ethiopia, Guatemala, nebo Rwanda, které jsou servírované v různých variacích - třeba jako kapučíno nebo filtrovaná káva. Na své si tak přijde každý.

Kafe v KafecuKafec
Kafec. Foto: Michaela Nárožná

Café Falk

Hned po příchodu do kavárny Café Falk, která se nachází v těsné blízkosti Filozofické fakulty na ulici Gorkého 12, uvítá zákazníka značně neobvyklý vzhled. Vypadá to tu totiž celkem atypicky a neelegantně, židle trochu skřípou a může tak chvíli trvat si na prostředí zvyknout. Jedná se ale o skvělé místo na odreagování nebo i školní práci, a nezvyklý vzhled si člověk za chvíli oblíbí. Prostředí je tu klidné, s možností kávy s sebou, zapůjčení novin nebo alternativou sójového mléka. Latte Macchiato stojí čtyřicet pět korun a espresso dvacet devět. Na své si přijdou i kuřáci – v salonku mimo hlavní kavárnu je povolené kouřit. Pod Falkem je také bar, který je možné si zarezervovat jak pro uzavřené akce, tak pro skupiny.

Café FalkCafé Falk. Foto: Michaela Nárožná

Porovnání v tabulce:

TabulkaTabulka kaváren ukazující, co kde najdete. Autor: Michaela Nárožná

Mapa s vyznačenými kavárnami:

1 - Mezzanine Café, 2 - Café Podnebí, 3 - Kavárna Dobrovský, 4 - Café Bar Paparazzi, 5 - Café Atlas, 6 - Kafec, 7 - Café Falk

Mapa s kavárnamiMapa kaváren. Mapa z maps.google.com. Autor: Michaela Nárožná

Klíčová slova: kavárna, káva, fss

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.