17.03.2015 15:45


K zavedení elektronické evidence tržeb postačí připojení k internetu, tvrdí Babiš

Autor: Šenkeříková Magdaléna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Plánované zavedení elektronické evidence tržeb vyvolává mezi živnostníky a podnikateli živé diskuse. Obavy mají především ze zvyšování nákladů na provoz, ale nelíbí se jim i představa neustálého dohledu ze strany vlády.

Brno – Šikana, ponižování, útisk. I takové výrazy používají mnozí brněnští podnikatelé, když mluví o elektronické evidenci tržeb. Ministr financí Andrej Babiš plánuje její postupné zavedení od ledna 2016. Očekává, že nový systém přinese státnímu rozpočtu až desítky miliard korun.

Podle nedávného průzkumu asociace Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky se zavedením elektronické evidence tržeb souhlasí jen čtyři živnostníci z deseti. Negativní postoj nejčastěji zaujali malí živnostníci, kteří provozují stánky, kosmetické služby nebo masáže. Jedním z důvodů je i vynaložení nákladů na provoz, přestože podle Babiše celý systém vyžaduje pouze připojení k internetu. „Elektronická evidence je pro mě nevýhodná, jsou to velké náklady navíc. Budu si muset do prodejny pořídit počítač, připojit internet a tak podobně,“ řekla majitelka květinářství Jana Žídková. Zároveň však připustila, že systém může mít i své plusy. „Je možné, že pro mnohé podnikatele to bude dobré, protože nad nimi bude větší kontrola a snad pak nebudou tolik okrádat své zákazníky, jako to někteří dělají,“ dodala Žídková.

Právě neustálá kontrola ze strany vlády je mezi živnostníky a podnikateli častým terčem kritiky. „Připadá mi ponižující, že mě někdo předem podezřívá z nepoctivosti a chce nade mnou držet dohled jako nad nesamostatným dítětem. A štve mě to tím víc, čím častěji v novinách čtu o nehospodárnosti v nakládání s vybranými prostředky,“ okomentovala majitelka knihkupectví Hana Pinknerová.

Ekonomka Markéta Šichtařová považuje zavedení systému za obtěžování zákazníků a tvrdí, že pro podnikatele je to prakticky šikana. Navíc má obavy z konečného fungování celého systému. Podobné názory sdílejí i někteří živnostníci. „Celé opatření je namířeno proti malým podnikatelům, které bude kontrolovat, přitom k největším únikům dochází úplně jinde,“ myslí si ladič pian Daniel Kikta.

Andrej Babiš však v praktickém fungování systému nevidí problém. „Pokud se živnostník z nějakého důvodu nemůže připojit k internetu, stačí, když tržby k evidenci odvede jednou za týden či podle toho, jak se k připojení dostane,“ sdělil Babiš. A nic se podle něj nestane ani v případě, když selže internetové připojení. „Pokladny budou dál vydávat účtenky, zákazníci budou v klidu nakupovat a data se odešlou, až internet naskočí,“ dodal.

Chorvatsko je jedinou zemí, ve které systém elektronické evidence tržeb již funguje. Proto se podle Markéty Šichtařové rozhodně nedá považovat za prověřený. Velké pochybnosti má i tom, zda je zrovna Chorvatsko zemí, ze které by si česká vláda měla brát příklad.

Zavedení elektronické evidence tržeb je naplánováno postupně v několika vlnách a mělo by se týkat všech podnikatelů, kteří manipulují s hotovostí či bezhotovostními transakcemi. Jako první by systém měly začít používat restaurace, hotely, penziony a ubytovací zařízení, a to od prvního ledna 2016. Od prvního července by se pak měli přidat všichni maloobchodníci. Poslední vlna týkající se nejmenších podnikatelů je odložena až na rok 2017. Povinnost elektronické evidence tržeb zároveň nebudou mít řemeslníci bez stálé provozovny, jako jsou instalatéři či malíři pokojů. Novinkou, kterou v současnosti navrhuje Babiš, je snížení daní pro restaurace a hotely, které se do systému evidence tržeb zapojí jako první.

Klíčová slova: elektronická evidence tržeb, Babiš, podnikatelé, živnostníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.