14.05.2018 20:12


Jsou švábi výjimkou? Koleje Masarykovy univerzity pod lupou Stisku

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na studentských kolejích Sladkého na Komárově studenti v dubnu nahlásili švába. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé však nesouhlasí s tím, že se jim o problému neřeklo. Podle správy kolejí je základem čistotnost samotných studentů. Redakce Stisku se rozhodla prošetřit to, jak jsou na tom nejen s čistotou i další koleje. Ukázalo se, že i mezi jednotlivými kolejemi jsou velké rozdíly. Pro úplnost zahrnuje srovnání i další faktory.

Brno - Redakce Stisku se rozhodla zareagovat na informace o výskytu švábů na komárovských kolejích Sladkého velkým srovnáním všech kolejí Masarykovy univerzity. O tom, jak celý problém vzniknul, pojednává úvodní obsáhlý článek.

Samotné srovnání zahrnuje několik faktorů, které redakce považuje za stěžejní. Mimo čistoty jsou srovnány možnosti vyžití, dopravní dostupnost do centra, okolí samotných kolejí a přítomnost či nepřítomnost bezdrátového Wi-Fi připojení.

Koleje Kounicova


BudovaČistota: Některé stěny zejména ve společných kuchyních jsou lehce zasaženy plísní. Na koleji je velký problém s holuby hnízdícími na balkónech – zůstává zde mnoho trusu, který nikdo neuklízí.

Sociální zařízení: Na koleji je společná TV místnost se stolním fotbalem a studovna. Na každém patře jsou společné kuchyně. Toalety a sprchy sdílejí dva pokoje v jedné buňce. Přímo v budově je pizzerie.

Dopravní dostupnost: Budova leží přibližně 150 metrů od zastávky Klusáčkova. Spoji 12, 34 a 36 je možné se dostat do centra za 7 minut, pěšky za 20.

Poloha: Centrum Brna je blízko, přímo naproti koleji supermarket, vinotéka, pekařství, copy centrum, u zastávky Klusáčkova je několik restaurací.

Wi-Fi: V současné době zatím není na kolejích bezdrátové připojení k internetu, každý pokoj je vybaven kabelovou přípojkou.

 

 

TV místnost koleje KounicovaKuchyně koleje KounicovaSpolečné toalety koleje KounicovaPizzerie koleje Kounicova

 

Koleje Tvrdého


Budova koleje TvrdéhoČistota: Společné prostory jsou dobře udržované, na zdech se nevyskytuje plíseň.

Sociální zařízení: Na koleji je TV místnost, společenská místnost s pingpongovým stolem a klavírem, nová posilovna. Toalety a sprchy jsou pouze společné na každém patře.

Dopravní dostupnost: Kolej leží 10 minut chůze od Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty, spoji 38 a 39 ze zastávky Tvrdého 4 minuty na FSS a spojem 4 z Úvozu 10 minut do centra, pěšky 16 minut.

Poloha: Kolej se nachází blízko centra, v okolí budovy je večerka a restaurace.

Wi-Fi: Jedná se o jednu ze dvou kolejí, ve kterých je v  současné době zavedené bezdrátové připojení, každý pokoj má kabelovou přípojku.

 

 

 

TV místnost koleje TvrdéhoKuchyň koleje TvrdéhoSpolečné toalety kolej TvrdéhoNová posilovna koleje Tvrdého

 

Koleje Vinařská 


Budova VinařskáČistota: Společné prostory jsou vždycky čisté; u výtahu visí prosba, aby studenti nenechávali odpadky před dveřmi (někteří to však stejně nedodržují).  

Sociální zařízení:  K dispozici jsou společné prostory před recepcí, počítačové učebny, menza, bufet, univerzitní posilovna a šest bezbariérových pokojů. Venku se nachází velká sportovní zóna. Pokoje jsou vybavené sprchou, toaletami a miniaturní kuchyňkou.

Dopraví dostupnost: Leží dvě minuty chůze od Ekonomicko-správní fakulty. V blízkosti je autobuosová a tramvajová zastávka Lipová. 

Poloha: V blízkosti brněnského výstaviště a nedaleko od Mendlova náměstí, kde se nachází nejbližší Albert. Ze zastávky Lipová 5 minut do večerky. 

Wi-Fi: Pouze přípojky na pokojích.

 

 

Pokoj koleje VinařskáSpolečenská místnost koleje VinařskáSprchy koleje VinařskáBudova koleje Vinařská

 

Koleje Mánesova


Budova koleje Mánesova

Čistota: Každý den v celé budově probíhá úklid, čistota k večeru však klesá. V nejhorším stavu jsou ranní sprchy a toalety. Společné prostory nemají ideální podobu, nejvíce kuchyň. 

Sociální zařízení: Na každém patře jsou společné toalety a sprchy (a to ve stejné místnosti jak pro muže, tak i pro ženy). V předsíních dvojlůžkových pokojů jsou umyvadla. K dispozici jsou posilovny a společenská místnost. 

Dopravní dostupnost: V blízkosti jsou dvě tramvajové zastávky - Tylova a Technické muzeum. 

Poloha: V blízkosti jsou Lidl a Billa. Kolej se nachází relativně daleko od centra, v závislosti na dopravě se do centra dostanete zhruba za 17 minut.

Wi-Fi: Pokoje jsou vybavené pouze internetovými přípojkami, bezdrátové připojení dostupné není. 

 

 

Sprchy koleje MánesovaUmyvadla koleje MánesovaKuchyň koleje MánesovaKuchyň koleje Mánesova

 

Koleje bratří Žůrků


Budova koleje Bratří Žůrků

Čistota: Společné prostory se uklízí každý den, o pokoje se studenti starají sami. Na koleji jsou hodně rozšíření mravenci.

Sociální zařízení: Na koleji je společná TV místnost s kulečníkovým a ping pongovým stolem. Je zde k dispozici i studovna s malou knihovnou. Nachází se zde posilovna a prádelna. Toalety a sprchy sdílejí dva pokoje v jedné buňce. Přímo v budově kolejí je restaurace.

Dopravní dostupnost: Budova leží asi šest set metrů od zastávky autobusových linek 40, 48, 63 a 67. Asi osm set metrů od kolejí se nachází i konečná tramvaje číslo 12. Linka je ale dočasně kvůli uzavírce na ulici Dornych zrušena a je nahrazena linkovým autobusem, což podle studentů situaci značně komplikuje.

Poloha: Koleje leží na samém okraji Brna. V okolí leží jen jedna restaurace, která je přímo v budově kolejí. Nejbližší supermarket je vzdálen asi sedm set metrů.

Wi–Fi: V současné době zatím na kolejích není bezdrátové připojení k internetu, každý pokoj je vybaven kabelovou přípojkou. Pokud chce student použít internet jinde, například ve studovně, musí to předem ohlásit a internet mu tam bude přepojen. Po tu dobu ale nebude funkční přípojka na jeho pokoji.

 

 

Kuchyň koleje Bratří ŽůrkůPosilovna koleje Bratří ŽůrkůSpolečenská místnost koleje Bratří ŽůrkůKulečníkový stůl koleje Bratří Žůrků

 

Koleje Veveří


Budova koleje Veveří

Čistota: Společné prostory jsou dobře udržované. Uklízečky se o ně starají každý všední den. K večeru ale už bývá ve společných kuchyních nepořádek.

Sociální zařízení: Na koleji je společná TV místnost a společné kuchyně. Po dohodě můžou ubytovaní využít i hřiště, které ke kolejím patří.

Dopravní dostupnost: Budova leží přímo u zastávky Grohova, kde staví linky 3, 11 a 12. Do centra se dá pěšky dojít za deset minut.

Poloha: Koleje leží přímo v centru na ulici Veveří. Naproti přes ulici je supermarket Albert. V okolí budovy se nachází velké množství restaurací, hospod a barů.

Wi-Fi: Na Veveří funguje wi-fi připojení přes síť eduroam. Studenti se mohou k internetu připojit po celé budově.

 

 

Kuchyň koleje VeveříHřištěToalety koleje VeveříKoupelna koleje Veveří

 

Koleje náměstí Míru

Koleje náměstí Míru. Foto: Filip Kříž

Čistota: Všechny společné prostory jsou čisté, po rekonstrukci, nikde ani známka po plísni nebo prasklinách. Pouze suterén (klubovna a posilovna) a studovna jsou staré a původní.

Sociální zařízení: Na každém patře jsou společné záchody a sprchy po rekonstrukci, kuchyň s elektrickým a indukčním vařičem a také prádelna s pračkou a sušáky. V horním poschodí je studovna se starým interiérem pro asi deset lidí, v suterénu potom klubovna s ping-pongovým stolem a starší posilovna.

Dopravní dostupnost: Koleje leží přímo na konečné tramvajové linky 4, která nyní kvůli rekonstrukci ulice Údolní jezdí pouze do zastávky Úvoz. Místo toho jezdí výlukový autobus x4 z Komenského náměstí přes Žlutý kopec, který dále pokračuje jako číslo 68 na Šumavskou.

Poloha: V přímém sousedství kolejí je Kraví hora, která nabízí široké množství vyžití od sportů přes piknikování, návštěvu hvězdárny nebo místního bazénu s koupalištěm. Před kolejemi jsou potraviny, v pěší vzdálenosti je několik hospod a kaváren plus lékárna.

Wi-Fi: Aktuálně je na kolejích možné připojit se pomocí kabelu, bezdrátové připojení dostupné není.

 

Studovna na náměstí Míru. Foto: Filip KřížKuchyně náměstí Míru. Foto: Filip KřížZáchod na náměstí Míru. Foto: Filip KřížPosilovna v podzemí kolejí na náměstí Míru. Foto: Filip Kříž

 

Koleje Klácelova

Budova kolejí na Klácelově ulici. Foto: Filip Kříž

Čistota: V budově je poměrně čisto, ani v kuchyni či na záchodech člověk nenarazí na špínu, plíseň se tu vyskytuje pouze výjimečně.

Sociální zařízení: Na každém patře je společná kuchyň se starším sporákem a záchody s koupelnou. V budově je také tělocvična s posilovnou a ping-pongovým stolem, studovna a televizní místnost se stolním fotbálkem.

Dopravní dostupnost: Tramvají číslo 4 ze zastávky Heinrichova nebo Náměstí Míru. V současnosti se rekonstruuje Údolní ulice, musí se proto jet z Náměstí Míru výlukovým autobusem x4. Platí totéž co pro koleje náměstí Míru.

Poloha: Koleje se nachází kousek od kolejí na náměstí Míru. I tady jsou tak k dispozici potraviny, kavárny, z nichž jedna je přímo před kolejemi, vyžití na Kraví hoře nebo tenisové kurty. V okolí je hodně zeleně.

Wi-Fi: Bezdrátové připojení není k dispozici, je možno se na internet připojit přes kabel.

 

 

Studovna na kolejích Klácelova. Foto: Filip KřížKuchyň na kolejích Klácelova. Foto: Filip KřížZáchod na kolejích Klácelova. Foto: Filip KřížSpolečná místnost s televizí a fotbálkem. Foto: Filip Kříž

Klíčová slova: koleje, srovnání, investigativa, švábi, Wi-Fi, SKM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.