07.04.2014 15:41


Jsme tady jako doma, tvrdí slovenští studenti v Brně

Autor: Tomisová Marie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ačkoliv jsou v podstatě cizinci, většinou si tak nepřipadají. Řeč je o Slovácích, kteří studují v moravské metropoli. Studium v České republice pro ně není bez komplikací, ovšem na nové podmínky je možné si rychle zvyknout. 

Brno - Nejpočetnější skupinou zahraničních studentů v Česku jsou Slováci. Na největší brněnské univerzitě jich aktuálně studuje téměř pět tisíc devět set. „Podíl slovenských studentů na celkovém počtu studentů univerzity je v posledních letech stabilně vysoký a pohybuje se kolem třinácti procent. Nejvíce Slováků studuje na fakultě informatiky,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. 

Slovenští studenti opouštějí kvůli studiu svou zemi z různých důvodů. „Rozhodl jsem se studovat v Česku hlavně kvůli špatnému stavu školství na Slovensku. Chtěl jsem jít studovat do zahraničí a Česká republika se ukázala jako nejpřijatelnější verze,“ řekl slovenský student informatiky Vysokého učení technického v Brně Peter Nagy. Důležitou roli může hrát i typ přijímacích zkoušek. „Myslím, že české vysoké školy jsou kvalitnější a lepší než na Slovensku. A taky si myslím, že u přijímacích zkoušek typu Test studijních předpokladů na Masarykově univerzitě je složitější podplácet a nebo se dostat na školu po známosti,“ poznamenala studentka psychologie na Fakultě sociálních studií Hana Psotková, která pochází z obce Brehy na jižním Slovensku.

Většina slovenských studentů studuje v českých studijních programech a mají proto stejná práva i povinnosti jako čeští studenti. Masarykova univerzita například umožňuje skládat přijímací zkoušky i v Bratislavě, ovšem jen v českém jazyce. Přijímací testy, které jsou na čas, musí studenti zvládnout v češtině, což je pro Slováky obtíženější než pro české studenty, kteří testy skládají ve své mateřštině,“ vysvětlila Fojtová. Vlajky Slovenské a České republiky.

Problémy s češtinou měl ze začátku i Nagy. „Největší překážkou byly pro mne studijní materiály v češtině. Nebyl jsem zvyklý číst české texty, ale velmi rychle jsem se přizpůsobil. Myslím, že studium nemáme o moc obtížnější než Češi. Hlavně díky tomu, že můžeme psát testy a seminární práce ve slovenštině,“ řekl Nagy. Naopak studentce žurnalistiky Lence Galbavé ze severozápadního Slovenska čeština problém nedělá. „Jsem zvyklá poslouchat a číst české texty, protože jsem od dětství sledovala české televizní programy. Víc než čeština mi dělají problém anglické texty, a to jsem angličtinu studovala,“ podotkla Galbavá, která studuje Masarykovu univerzitu druhým rokem.

Podobně je na tom i studentka Psotková. „Česky jsem už od začátku rozuměla skoro všechno, proto přednášky a studijní materiály v češtině pro mě nebyly a nejsou problém. Celkově si myslím, že slovenští studenti jsou po prvních dvou týdnech zvykání si na tom stejně, jako čeští studenti,“ řekla Psotková.

Studium v cizí zemi je spojené i s jinými komplikacemi než je jazyk. „Mám dvě SIM karty a kvůli platbám za internát jsem si musel zřídit i dva bankovní účty. Jeden v Česku a druhý na Slovensku,“ popsal situaci slovenský student informatiky Vysokého učení technického Pavol Andraško. Slováci mají podle něj i složitější zajištění zdravotní péče. „Musíme si zařídit potvrzení, abychom mohli být ošetření bez vysokých poplatků. Ale s tím je třeba počítat,“ dodal Andraško. Slovenští studenti se musí přizpůsobit také jiné měně. Nagy studuje v Česku prvním rokem a podle jeho slov si na českou měnu dosud nezvykl. „Zatím nemám moc potuchy, co kolik stojí, musím si to vždy přepočítat,“ řekl Nagy.

I přes všechny překážky je Nagy v Brně spokojený. „Slováků je tady takové množství, že se tu cítím jako doma,“ doplnil student informatiky. Andraško se studiem v cizí zemi také nemá problém. „Ačkoliv jsem Slovák, necítím se v Česku jako cizinec,“ sdělil Andraško. Pozitivně vnímá vztahy mezi Slováky a Čechy i Psotková. „Překvapilo mne, že jsou k nám všichni Češi většinou opravdu vstřícní. Jsem za to ráda,“ uzavírá Psotková. 

Klíčová slova: student, Brno, Slovenská republika, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.