11.05.2011 17:55


Jsem staromódní a jsem na to hrdá

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Knihy, gramofonové desky a filmový pás - jsou to jen přežitky nebo mohou i v digitalizované době najít své fanoušky? Vše se v současnosti zmenšuje, uskladňuje do jedniček a nul, dělá přenosnějším. Často na úkor kvality.

Krásná dívka sedí za stolem, decentně popíjí kávu a čte si knížku. Přichází kavalír v obleku a lehkým úklonem ji pozve k tanci. Slečna zabouchne knihu a o chvíli později spolu víří sálem. Z gramofonu se ozývá tklivá melodie.

Anebo: krásná dívka sedí za stolem, poslouchá iPod a před sebou má bílou čtečku, do které si právě stáhla e-book. Přichází mladý muž, vytahuje jí sluchátka z uší a zve ji k tanci. Slečna si uloží knihu, zmáčkne červené tlačítko a za zvuku mp3 z notebooku spolu víří sálem. Co se vám zamlouvá víc?

Autorka článku Petra Andrýsková. Foto: Martina KrálíkováDnešní svět je zahlcen elektronikou, která se stále víc tlačí do našich životů. Pevné linky už dávno nahradily mobily, které svými funkcemi dokážou sloučit telefon, foťák, kameru, televizi a částečně i počítač. Místo tranďáku na rameni nosíme v kapse miniaturní iPod. A e-knihy postupně začínají zabírat místo klasickým papírovým knihám. Co je digitální, je lepší. Je tomu opravdu tak?

Ne všechny změny bývají k lepšímu. Zastánci e-booků tvrdí, že elektronickým vydáváním se knihy zlevní  budou snadněji dostupné, na což v době, kdy se jedná o rapidním zvýšení DPH na knihy, slyší nejeden čtenář. Pro e-booky si ale musítě koupit čtečku, která v nejlevnějších variantách stojí přes dva tisíce, k tomu si, pokud jste poctiví, koupíte i samotný e-book, jenž bývá jen o pár desítek korun levnější než papírové vydání. Já v knihovně platím poplatek padesát korun za rok. Pokud dobře počítám, za dva tisíce bych si zaplatila půjčování nepřeberného množství knížek na dalších čtyřicet let a do svých šedesáti měla vystaráno.

Knihovny navíc mají oproti čtečkám tu výhodu, že nevychází z módy, nekazí se a netoužíte po novém vydání jenom proto, že ho mají ostatní, což by vás donutilo obstarat si za hříšné peníze novou. A večer když usínáte s knížkou v ruce, nedržíte kus plastu plný jedniček a nul, ale živou knihu v originálním designovém obalu, kterou můžete ohnout, listovat v ní, můžete si do ní nechat podepsat autora nebo napsat věnování.

Nejsem ale takto trapně staromódní jen v knížkách. Užívám si, když někdo vytáhne z tenkého šustícího papíru LP desku a nechá ji roztočit na gramofonu - po přiložení jehly na desku se ozve tiché zapraskání a pak kvalitní analogový zvuk. Užívám si, když sedím v temném sále kina, nikdo vedle mě nechroupe popcorn nebo nachos a z promítačky se pustí některá z filmových klasik na pásu a ne z DVD.

Kniha může být ošuntělá a omačkaná, gramodeska může přenášet i jemné praskání a filmový pás se občas může seknout v promítačce, ale každá z těchto nedokonalostí patří k těmto věcem tak, jako k člověku patří jeho vrásky. Někteří lidé by zvolili plastickou operaci - přenesení do digitálního systému. Já hlasuju pro lepší péči a pro úctu ke všemu starému, kvalitnímu a krásnému.

Jsem prostě staromódní. A jsem na to hrdá.

Klíčová slova: knihy, gramofon, filmový pás, digitalizace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Michal K. | 05. 11. 2012, 22:29
dobrý den jsem nadšen tímto úžasným článkem o t ovíce jsem nadše i onou úchvatnou slečnou jež jej napsala. Konečně totiž vím že nejsem sám kdo je staromodní je mi čerstvě 17 a výdy už od mala jsem byl staromodní a bohužel svému okolí i směšný. Smáli se všemu mému stylu, oblečení v němž jsem navštěvoval a navštěvuji školu (klasický pánský oblek prostě sako a společenské kalhoty v barvě saka a vesty a společenské boty v barvě obleku). nebo účesu nosím rád pěšinku uprostřed hlavy, nebo i mému stylu vyjadřování a chování se vůči dívkám a i ostatním. A ani s dnešní technikou neumím pracovat pracovat jako ostatní nikdy jsem se o ni nezajímal ani o ni nestál telefonem počínaje a počítečem konče raději si vyjdu ven do přírody nebo do kavárny kamkoliv jsem rád že my staromodně zaměření jsme ještě nevymřeli děkuji M.K.