01.10.2013 09:18


Jízda na kole je dnes povinností

Autor: Martina Kynclová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

První říjnový den vyhlásila Mezinárodní federace cyklistiky za Světový den cyklistiky. I když už touto dobou bývá chladno a lidé uvažují o odstavení kola na zimu, mají i v říjnu možnost účastnit se různých cykloakcí.

Milovníci jízdy na kole mají ještě dostatek příležitostí rozloučit se s letošní sezónou. Na následující víkend chystají pořadatelé hned několik oficiálních závodů či projížděk.

5. 10., Strašice

Tour de Brdy

5. 10., Roudnice v Krkonoších

Cykloorienťák dvojic

5. 10., Uherské Hradiště

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

6. 10., Zlín

Okolozlína

6. 10., Vratislavice nad Nisou

Expres nápoje MTB Cup Okolo Milířů

Autor: Martina Kynclová; Zdroj: cykloserver.cz, nakole.cz, bikebase.cz

Kdo už ale letos neplánuje na kolo sednout, měl by dostatek pozornosti věnovat jeho zazimování. Podle majitele brněnského cykloservisu Lumíra Pátíka je výhodnější nechat si prohlédnout kolo u odborníka už na podzim před odstavením. Na jaře jsou servisy přeplněné a hrozí, že kontrola nebude dostatečně kvalitní.

„Kdo chce kolo po sezóně odložit, musí ho nejprve důkladně omýt, oškrabat šmír,” řekl Pátík. Některým částem bicyklu je třeba věnovat zvýšenou pozornost. „Pneumatiky by neměly být nahuštěné na maximum a kolo by na nich nemělo stát. Pověšení za rám je nejlepším řešením,”  radí Pátík. Záleží také na tom, kam lidi bicykl umístí. „Za ideální možnost považuji pološeré místo. Pokud někdo takové podmínky nemá, doporučuji přehodit přes kolo tmavý prodyšný hadr,” uzavřel Pátík.Lumír Pátík kontroluje kolo. Foto: Martina Kynclová

Vzhledem k oblíbenosti cyklistiky v České republice je důležité šířit povědomí o správné péči o kolo. Denně na něj nasedne přes 1,5 milionu lidí.

Vysoký počet kolařů se snaží podpořit letos vzniklá Asociace měst pro cyklisty. „Když připravujeme nějaké opatření pro cyklisty je nutné, aby spolupracovalo více partnerů. Pokud jeden z nich navrhované řešení nepodpoří, nové opatření prostě nevznikne a cyklisté se například určitému rizikovému místu budou stále vyhýbat, nebo na kole jezdit nebudou,” okomentoval stávající situaci a důvod vzniku předseda Asociace Jaroslav Vymazal. Mezi hlavní cíle sdružení patří výměna zkušeností při řešení konkrétních problémů, hledání inspirace v zahraničí, a také změna legislativy, která brzdí rozvoj cyklistické infrastruktury.

Klíčová slova: cyklistika, kolo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.