17.03.2015 16:10


Již po sedmdesáté proběhnou závodníci z celého světa Lužánkami

Autor: Ryšavá Monika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Již tuto sobotu se sejdou muži i ženy všech generací, aby závodili v lužáneckém parku. Závod žen je dlouhý přes šest kilometrů, hlavní závod mužů je na osm kilometrů. Běžci a běžkyně budou závodit v několika kategoriích. U příležitosti akce je vytvořena také výstava, která mapuje sedmdesátiletou historii Běhu.

Rostislav Koštial, autor: Luboš JanhubaBrno - Běh Lužánkami slaví sedmdesáté jubileum. Pořadatelem akce je už devátým rokem brněnský atletický klub  TRACK & FIELD BRNO. „Běh Lužánkami otevírá novou atletickou sezonu v Brně. V minulosti zde závodili vynikající čeští a českoslovenští vytrvalci včetně několika mistrů republiky, mistra Evropy či účastníků Olympijských her. V posledních letech získává závod na popularitě i u rekreačních běžců,“ uvádí jeden z organizátorů Tomáš Nesrsta.

Jeden z rekreačních závodníků Rostislav Koštial se letos zúčastní podruhé. „Předchozí rok jsem si chtěl ověřit, jestli mám fyzickou kondici a zvládnu závod uběhnout. Protože jsem si akci užil a bavila mě, letos se chystám zase,“ objasňuje důvod své účasti Koštial. Minulý závod uběhl celý. „Pokud někdo z běžců nedoběhne do hodiny, je vyloučen ze závodu,“ doplňuje Koštial. Za odměnu získají běžci jídlo, nápoje a tričko.

Organizátoři říkají, že účast bude letos rekordní. „Očekáváme, že počet účastníků celkově přesáhne tisíc běžců, což překoná dosavadní rekord. Závodníci budou startovat celkem v sedmnácti kategoriích, z nichž celkem dvanáct bude mládežnických. V tuto chvíli jsou na závod přihlášeni běžci z více než patnácti států světa,“ říká Nesrsta.

K příležitosti jubilejního ročníku vznikla výstava, která mapuje sedmdesátiletou historii Běhu. Výstavu najdete v březnu v Galerii Střediska volného času Lužánky. K vidění jsou fotografie ze soukromých archivů, dobové novinové články v digitální podobě, historický videozáznam či tretry ze šedesátých let. Součástí programu výstavy jsou také besedy s osobnostmi lužáneckého běhu. Druhá se bude konat v úterý od šesti večer ve Středisku volného času Lužánky. Vstup na výstavu i na besedu je zdarma. Novinkou tohoto ročníku je rovněž start dětí a mládeže narozené v roce 1996 a mladší zdarma. Stačí tak v sobotu ráno přijít do Lužánek, zaregistrovat se přímo na místě a zúčastnit se závodu v některé z dvanácti věkových kategoriích, které jsou pro mládež vypsány.


Účastnící závodu, autor: Luboš JanhubaBěh Lužánkami je tradiční závod, který se v městském parku koná nepřetržitě od roku 1946. Jedná se o nejstarší brněnský běžecký závod a druhý nejstarší běh na celé Moravě. Na současný ročník se mohli běžci připravovat od poloviny října  v lužáneckém parku na běžeckých trénincích. A to každou sobotu od desíti hodin, přímo na trati závodu.

Klíčová slova: Běh Lužánkami, Lužánecký park, TRACK & FIELD BRNO,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.