06.04.2011 11:56


Jiří Zlatuška: Styk s médii je pro mě téměř příjemnou povinností

Autor: Martina Němečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Současný děkan fakulty informatiky Jiří Zlatuška má za sebou mnoho rozhovorů týkajících se kampusu nebo programového prohlášení. Jednoduché otázky na jeho oblíbený film či skladbu ho však dokážou vyvést z míry.

Jiří Zlatuška je mírně prošedivělý muž s malou mezírkou mezi předními zuby typickou pro jedince s talentem. Co ho dokáže rozrušit a jak vztek ventiluje? Kolikrát četl knihu Kuky se vrací? To vše prozradí Jiří Zlatuška, kandidát na rektora Masarykovy univerzity.

Jiří Zlatuška. Foto: Archiv Jiřího Zlatušky.Co vás dokáže rozčílit, zvednout ze židle?

Ze židle mě dokáže zvednout určitě hlad. Ale vyloženě rozčílit... Myslím si, že se vztekem nic nevyřeší. Nevím, proč bych si měl dělat kvůli něčemu žaludeční vředy nebo si zvyšovat tlak.

Z vaší odpovědi by se dalo usuzovat, že jste velice klidný člověk. 

Vyloženě klidný člověk určitě nejsem. Ale svou realizaci neklidného člověka beru jinak. Rád se vyjadřuji k různým tématům, rád přispívám do novin, svého blogu. Ani své působení ve funkci děkana nebo rektora bych nebral jako nějaké projevy toho, že jsem flegmatik. Ale je jen málo věcí, které stojí člověku za rozčíllení.

Fandíte Kometě Brno?

Jednu dobu jsem sledoval výsledky, ale to je asi tak všechno. Nikdy jsem na žádném zápase nebyl.

Kromě práce máte jistě nějakou činnost na odreagování. Jaké jsou vaše zájmy? 

Nemám vyloženě nějaký koníček jako je sbírání známek, ale rád poslouchám hudbu, především vážnou. Z moderní hudby mám rád hlavně klavírní tvorbu, například Phila Glasse nebo divočejšího Johna Adamse. Minule jsem poslouchal v autě Arvo Pärta a dcera se mě ptala, co to zase poslouchám za depresivní hudbu.

Určitě máte rád dobrou četbu. Co si rád přečtete kromě odborné literatury?

Zrovna teď jsem počtrnácté dočetl Kuky se vrací. Čtu tu knihu dceři na dobrou noc a ona ji chce slyšet stále dokola. Jinak po beletrii občas sahám, ale nemám knížky, ke kterým bych se vracel. V mládí jsem miloval Orwella. Překládal jsem dokonce dodatek k jeho knize.

Byl jste několik let v politice, teď znovu kandidujete na rektora. Co na to říká vaše rodina?

Já bych se k tomu nerad vyjadřoval. Některá slova nejsou na veřejnosti opakovatelná (směje se). Samozřejmě, že reakce jsou obojího typu, negativní i pozitivní.

V souvislosti se svou kandidaturou hodně mluvíte s médii. Jaký k nim máte vztah?

V zásadě si o médiích nemyslím nic špatného. Často věci zkreslují, ale to k tomu patří. Málokdy jsem se setkal s tím, že by novinář chtěl někoho úmyslně poškodit. Když působíte ve veřejné sféře, je vaší povinností udržovat kontakt s médii a šířit povědomí o tom, co vlastně děláte. Zároveň je můžete přetahovat na svou stranu. Mluvit s médii v politice nebo při představování univerzity je tedy skoro příjemnou povinností.

Klíčová slova: Jiří Zlatuška, rektor, profilový rozhovor, hudba

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.