23.04.2012 18:21


Jídelna Máj, studentů ráj?

Autor: Michaela Horynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každý student občas zažije krizi. Finanční, tvůrčí či intelektovou. Nejhorší je ale krize spojená s prázným žaludkem. Jídla z menzy se mu přejedla, svíčková od maminky došla a z instantních polévek má zažívací potíže. Chudák student si přitom sám stěží připraví těstoviny či rýži. Co teď? Odpovědí by mohla být brněnská jídelna Máj.

Brněnská jídelna Máj může být pro hladovějícího studenta atraktivní hned z několika důvodů. Stojí kousek od nádraží, na výběr je z několika hlavních jídel a dvou polévek a, co je hlavní, celé menu stojí něco přes padesát korun. Při detailnějším prozkoumání jídelníčku ale student začíná mít mírné pochybnosti. Protisklerotická, diabetická, žaludeční a žlučníková dieta, to zavání domovem důchodců.Vchod do jídelny Máj. Foto: Michaela Horynová

Budoucí vzdělanec se nemýlil, do Máje opravdu chodí především důchodci, při troše štěstí ale narazíte i na několik čtyřicátníků či rodinku s odrostlými dětmi. Čeho si ale po příchodu do Máje všimnete nejdříve, je nezaměnitelný pach kantýny, který se line až na ulici. Pach ve mně vyvolal vzpomínky na paní učitelky, které mě vždy v jídelně nutily dojíst celé jídlo. Ztěžklého vzduchu nasyceného výpary z kuchtění se jen tak nezbavíte, v jídelně se totiž nedají otevřít okna. Po chvilce pobytu v novém prostředí si ale naštěstí nos i zbytek těla zvykne a dokonce se znovu dostaví hlad.

Jídelna je zařízená typickým způsobem, jednoduché židle podobné těm ze školních lavic, stoly s plastovými ubrusy, výdejní okénka, příbory naházené v kovových nádobách. Celou atmosféru dokresluje zeleň hodná pralesa, expresionistické malby s tématem jídla na zdech a umělá orchidej ve váze na každém stole.

Po vstupu do místnosti jsem dlouhou dobu nechápala, k jakému okénku zamířit. Šla jsem tedy za davem a paní v okénku jsem se odvážně zeptala, jak to v kantýně chodí. Systém se od školních jídelen nezměnil. Nejdříve je nutné si zakoupit lísteček, s nímž pak zamíříte za jinou paní, která vám už konečně dá vytoužený žvanec.

Na tácu jsem si hrdě odnesla kuřecí plátek na majoránce s těstovinami a kmínovou polévku s vejci, tedy žaludeční a žlučníkovou dietu. To vše za krásných čtyřiapadesát kaček. Nad polévkou jsem dlouho tápala a nebyla si jistá, zda se jedná opravdu o kmínovou, nebo druhou z nabídky, bylinkovou se zeleninou. Kmín plovoucí mezi mrkví mě ale nakonec přesvědčil. Sama jsem z ní ochutnala jen pár lžic a zbytek strčila příteli. O její kvalitě ale nemohu říci křivé slovo, prostě jen nejsem polévkový typ.

Hlavní jídlo bylo poskládáno z kousku kuřecího bez kůže, hromady rozvařených kolínek a UHO – univerzální hnědé omáčky. To vše dochuceno majoránkou, která byla nejen vidět, ale i cítit, což lze jedině ocenit. Jakkoli může znít popis jídla nevábně, jako celek docela fungovalo. Jen poměr masa a těstovin se mohl trochu více přiklonit k masu. Polévka ani hlavní jídlo nebyly příliš slané, na stole ale byla připravená slánka, pro otrlé jedince dokonce polévkové ochucovadlo z asi 90. let.Kmínová polévka s vejci a kuřecí plátek na majoránce s těstovinami. Foto: Michaela Horynová

K jídlu je možné dát si nekonečné množství neslazeného čaje, který si sami natočíte do skleničky. Cukřenka ale na stole chyběla. Druh čaje se nedal identifikovat, chvíli jsem cítila bylinky, chvíli vůbec nic. Nejspíše se jednalo o klasický nemocniční vývar z bůhvíčeho. Aby vám čaj více zachutnal, můžete si říkat, že máte bezedný šálek v IKEA či McDonaldu.

Díky nemocničnímu čaji jsem si uvědomila, že Máj opravdu trochu působí jako stravovna v nemocnici. Staří lidé, těžký vzduch, personál v bílém, sterilní plast a kov všude kolem. Nakonec jsem byla ráda za ty neumělé malůvky a zelený koutek přírody, díky nim Máj nepůsobí tolik neosobně. Na svých webových stránkách má jídelna Máj dovětek labužníků ráj. Za ráj labužníků lze Máj označit jen s trochou nadsázky. Pokud se ale chcete rychle a levně najíst v blízkosti nádraží, místo čínských bister můžete jednou vyzkoušet českou klasiku a zavzpomínat na časy školních jídelen.

Klíčová slova: Jídelna Máj, studenti, jídlo, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.