08.03.2014 22:27


Jet na stáž se vyplatí

Autor: Havlíčková Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentům už k získání práce nestačí jen titul. Firmy, které nabízejí volná místa, požadují několikaroční praxi. Proto studenti často jezdí na stáže do zahraničí. Na otázky týkající se zahraničních stáží odpovídala Radka Ostřížková z organizace AIESEC. 

Co dělá organizace AIESEC?

AIESEC je mezinárodní studentská organizace, která působí po celém světě. Vznikla jako studentská iniciativa hned po druhé světové válce. Jejím cílem bylo zabránit dalším mezinárodním konfliktům. Hlavním účelem AIESECu je i dnes vzdělávání lidí. Naší důležitou činností je zprostředkovávání zahraničních stáží studentům.  

Proč by měli studenti vyjet na zahraniční stáž?

Zkušenost ze zahraničí je věc k nezaplacení. Člověk otevře oči a pozná, že svět nekončí za rodným městem. Studenti nejezdí na stáž jen kvůli políčku do životopisu, ale kvůli zkušenosti, nové kultuře, novým lidem. Každá stresová zkušenost ze stáže je dobrou průpravou do života.

Co by měl člověk vědět před tím, než si začne hledat stáž?

Nejdříve je potřeba si rozmyslet, jestli to dotyčný myslí opravdu vážně. Měl by si ujasnit důvody, proč chce jet do zahraničí a jestli je toho schopný. Pro některé je hodně těžké odjet kvůli rodině. Poté by si měl člověk zjistit co nejvíce informací. My například pořádáme takzvané „infomeetingy“. Snažíme se studentům říct, jak to chodí. Navíc kdyby si někdo nebyl jistý, jestli v zahraničí najde něco ve svém oboru, může kontaktovat lidi z příslušného oddělení. Oni to s ním prodiskutují, ukážou mu databázi stáží a on si pak vybere.

Radka Ostřížková pracuje v AIESEC jeden rokNa co by si měl člověk dát pozor?

Je důležité vyjasnit si s druhou stranou popis práce, protože někdy studenti mylně pochopí to, co je napsané na internetu, ale práce pak může vypadat úplně jinak. Student taky nesmí být upnutý na jednu zem, zužuje se mu tím nabídka stáží. Občas se taky stane, že studenti vyjedou mimo Evropu a očekávají takový standard, jaký je u nás. Jenže v některých zemích tomu tak není.

Do kterých zemí jezdí studenti nejčastěji?

Záleží na financích. Spousta lidí dává přednost Evropě. Oblíbené je například Turecko - je blízko, v podstatě ještě v Evropě, a letenky jsou oproti jiným zemím vcelku levné.

Jaké jsou nevýhody, když si student zařizuje stáž sám?

Člověk se má na koho obrátit, když se něco pokazí. Vyjet na vlastní pěst je občas riziko, hlavně pokud člověk míří do vzdálených nebo nestabilních zemí. Může se stát prakticky cokoliv. Pokud jedou studenti do určité země s námi, stará se o ně místní pobočka AIESECu. Měla by ho ubytovat, komunikovat s ním a pomáhat mu. Pokud nastane s danou pobočkou problém, řešíme to opět my. Studenti jsou navíc chráněni smlouvami. 

Jaký je rozdíl mezi pracovními a kulturními stážemi, které AIESEC nabízí?

Na pracovních stáži si studenti normálně vydělávají, kulturní stáže jsou dobrovolnické. Za obě dvě se platí zprostředkovatelský poplatek. Za kulturní se platí pět tisíc, ve většině stáží je zahrnuté ubytování a jídlo. Taky je většinou jednodušší se na ně dostat. Berou každého, kdo se rozhodne, že pojede a chce podepsat smlouvu. U pracovních je poplatek vyšší. Platí se devět tisíc. Při podpisu smlouvy s námi se platí pět a teprve až si student najdete stáž, doplatí se zbytek. I pohovor je náročnější. Zjišťujeme, jestli si člověk bude moci najít stáž, jestli má dostatek zkušeností a tak dálé. 

Co je náplní kulturních stáží?

Nejčastěji se jedná o práci s dětmi. Třeba vyučování angličtiny nebo práce na dětských táborech, ale jsou  i projekty, kdy můžete organizovat nějaký festival na podporu léčby rakoviny.

O jaké stáže je největší zájem?

Hodně to záleží na ročním období, ale většinou o ty kulturní. Je to taky tím, že kulturní stáže jsou kratší. Přece jen ty pracovní jsou od půl roku do roku a půl. Studenti raději vyjedou na pět nebo sedm týdnů než na rok. Navíc přes zimu není kulturních stáží tolik, v tom období je totiž zkouškové.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.