01.11.2020 22:12


Jedna série a konec. Patnácti původním seriálům od Netflixu se nedostane pokračování

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V této uspěchané době je riskantní dát novému nápadu čas na získání dostatečně velkého publika, a proto většina seriálů končí ještě předtím, než rozvinou svůj potenciál. Jestli bude seriál pokračovat, závisí na sledovanosti, profitabilitě, a tento rok speciálně také na koronavirové situaci. 

Altered Carbon

Brno/Los Gatos - Stejně jako loni i letos Netflix zrušil pokračování svých několika seriálů. Z původní tvorby skončilo 19 pořadů, 15 z nich pouze o délce jedné série. Sledovanost, náklady a aktuálně i koronavirus jsou faktory, které rozhodují, zda daný seriál bude pokračovat. Nadějné příběhy, které nedostanou šanci na dovyprávění, často vyvolávají negativní odezvu divaků.

„Nejvíc se zaměřujeme na to, jestli je sledovanost natolik dostačující, aby se mohly točit další série,“ řekla  během tiskového turné Asociace televizních kritiků viceprezidentka tvorby vlastních pořadů Netflixu Cindy Hollandová. Oblíbené seriály jako Altered Carbon mají sice početnou skupinu oddaných fanoušků, ale nedosáhly ucházející sledovanosti napříč všemi diváky. Kromě toho velkou roli hrají i peníze. „Druhá série je dražší a třetí pak stojí ještě víc,“ uvedl pro magazín Wired analytik Tom Harrington. Další tvorba je letos silně ovlivněna také koronavirovou pandemií.

„Pokud je to podnětem pro ještě kvalitnější produkci, jenom to kvituji. Nicméně mě mrzí, že Netflix zrušil natáčení třetích řad seriálů založených na komiksech od Marvelu,“ sdělil svůj názor student Masarykovy univerzity Tomáš Beránek. Kolem nových pořadů z dílny Netflixu se kupí fanoušci, kteří po předčasném ukončení svého oblíbeného seriálu dávají hlasitě najevo svůj nesouhlas. Vznikají petice, masově se reaguje na příspěvky oficiálních účtů streamovacího giganta, nebo se posílají emaily samotným tvůrcům. Ve většině případů ale všechna snaha končí nezdarem.

„Netflix uplatňuje promyšlenou logiku a jako kritérium úspešnosti nepoužívá uměleckou hodnotu, ale poměr zisku ze sledovanosti a nákladů na produkci. Když seriál dosáhne svého maxima, zruší ho a divákům poskytnou nový produkt ještě předtím, než je ten starý přestane bavit,“ řekla odborná asistentka Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity Marína Urbániková, která se věnuje mediálnímu výzkumu. Dále nepředpokládá, že by takový postup vedl ke ztrátě reputace u publika, protože právě jeho vkusem se Netflix řídí.

Kromě Altered Carbon, další sérii nedostanou ani seriály Away, Teenage Bounty Hunters, Glow, Insatiable, Patriot Act with Hasan Minhaj, Turn Up Charlie, The Society, The Dark Crystal: Age of Resistance, Merry Happy Whatever, V Wars, Astronomy Club: The Sketch Show, Soundtrack, Spinning Out, Messiah, AJ and the Queen, October Faction, Next in Fashion a I Am Not Okay With This.

Klíčová slova: Netflix, seriál, zrušené seriály, první série, sledovanost, reputace, negativní odezva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.