10.10.2015 23:56


Jedinečnou možnost pracovat a cestovat přes léto v USA mají jen vysokoškoláci

Autor: Tereza Hrabinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Sotva se někteří vysokoškoláci vrátili z dálek domů do školních lavic, agentury už otevírají registrace pro zahraniční pobyt Work and Travel USA pro příští léto. Proč se účastnit? Se statusem studenta máte neopakovatelnou možnost dva až čtyři měsíce pracovat, a následně třicet dní po Spojených státech cestovat, poznat americkou kulturu a procvičit si angličtinu.

Autor: Isabella Gonzaga

Brno  Studentům vysokých škol pomalu, ale jistě skončily prázdniny. Někteří studenti si v létě přivydělali prací v tuzemsku, další objížděli nejrůznější festivaly, jiní si zase zaslouženě po náročném zkouškovém odpočinuli na dovolené u moře nebo na horách. A někteří strávili letošní léto „za velkou louží“ přes program Work and Travel USA.

Bez agentury se legálně student dostane do USA jen těžko

V České republice je agentur zprostředkujících výjezd několik a každá musí dodržovat podmínky stanovené americkou vládou. Pouze alespoň základní angličtinou mluvící student denního studia vysoké nebo vyšší odborné školy, získá pracovní vízum umožňující až čtyři měsíce pracovat a třicet dnů cestovat. „Bez agentury bych se do Ameriky neodvážila odjet už ze strachu, že nedostanu vízum,“ vysvětlila Monika Kloboučková, která pracovala na pozici plavčíka přes agenturu Student Agency. Legálně vyjet pracovat o prázdninách do USA je bez agentury nemožné.

Každá společnost se vyznačuje určitými výhodami, většina nabízí několik variant programu. Buď si uchazeč na základě vstupního pohovoru v agentuře vybere práci z dostupné nabídky, nebo si ji shání sám. Další variantou je najít si práci přes veletrh práce, takzvaný job fair. Ten probíhá osobně nebo přes Skype. „Pracoval jsem v zábavním parku a náplní mých dnů bylo umýt dětem nohy od písku, aby skluzavky byly čisté, nebo stříkat na skluzavku vodu, aby klouzala,“ popsal Václav Matoušek, který vyjel pracovat s agenturou Czech Us. Kromě toho si na místě našel práci na třech dalších pozicích. Uklízel pláž, dělal plavčíka a staral se soukromě o rodinnou domácnost. „Pracoval jsem sedm dní v týdnu. Jestli jsem měl za celé tři měsíce volné tři dny, je to hodně,“ dodal Matoušek.

Zuzana Pekárková v New Yorku. Foto: Zuzana PekárkováJednomu se výdaje vrátí, dalšímu nikoli

Co je na celém procesu asi nejvíc nepříjemné, jsou celkem vysoké náklady. Investice před odjezdem se pohybuje okolo třiceti tisíc. „Některé poplatky mi připadají hloupé. Například pět set korun, pokud letenku koupíte jinde, nebo si od agentury nenecháte zpracovat daně,“ řekl Matoušek. Také Zuzana Pekárková, která vycestovala přes Student Agency a pracovala v hollywoodském Hard Rock Café, považuje registrační poplatek ve výši třiadvacet tisíc korun za zprostředkování kontaktu na zaměstnavatele a předání pracovní smlouvy za přemrštěný. Navíc prý v částce nebyly zahrnuty poplatky za vyřízení víz a registrace do databáze. "Náklady se mi sice nevrátily, ale vzhledem k tomu, jak neuvěřitelně drahý je život v Los Angeles, považuji za velký úspěch, že jsem tam dokázala vcelku dobře vyžít a nevrátila se v minusu," řekla Pekárková.

Barboře Kohlové, která vyjela pracovat do zábavního parku Cedar Point přes agenturu Student Agency, se výdaje také nevrátily. „Pravda je, že jsem hodně cestovala a koupila dost věcí. Na nějaké velké vydělání peněz to ale určitě není,“ vysvětlila Kohlová. 

Opačnou zkušenost má Monika Kloboučková: „Vložené peníze se mi rozhodně vrátily, vydělala jsem si sto dvacet tisíc, náklady mě stály okolo dvaatřiceti." Ze svého platu brigádníci odvádí daně. Do jara následujícího roku musí podat daňové přiznání, aby posléze dostali zpět přeplatek.

Work and travel USA je nezapomenutelná zkušenost

Na čem se ale účastníci jednoznačně shodují, je fakt, že množství zážitků za to rozhodně stojí. „Bylo to nezapomenutelné. Udělala jsem si vlastní obrázek o Americe, ochutnala jejich jídlo, válela se na pláži v Miami a prošla celý New York,“ potvrdila Kloboučková. Znovu vyjet ale nechce. Každé ráno brzy vstávat a žít tři měsíce pouze tím, že chodí do práce, jí prý stačilo jednou. „Zkušenost je to super. Poznáš lidi z celého světa, americkou kulturu, procvičíš angličtinu, osamostatníš se a vidíš úplně jiný svět,“ přitakala Kohlová. Zatím neví, jestli se do Spojených států vydá znovu. „Musím počkat, až se mi zatím čerstvé vzpomínky rozleží v hlavě,“ vysvětlila Kohlová.

Naopak Zuzana Pekárková se příští rok určitě chystá vyjet znovu. Práce v Hard Rock Café předčila její očekávání. Líbila se jí skvělá atmosféra, přátelskost lidí a fakt, že k mezinárodním studentům přistupovali stejně jako k ostatním zaměstnancům. “Naučila jsem se o sebe postarat, platit včas nájem a neumřít hlady. Do práce jsem se každý den těšila a navíc bych příští rok ráda napravila to, jak jsem letos zanedbala cestování, a podívala se i do pár okolních států a národních parků," dodala Pekárková.  

Ti, kteří litují, že letošní léto zůstali doma, mají nyní možnost chybu napravit. Registrace do programu je už otevřená například v agentuře Czech-us nebo CCUSA. A jako jinde zde platí pravidlo: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Čím dřív se přihlásíte, tím máte větší šanci pro sehnání dobré pozice.

Klíčová slova: Work and Travel, USA, léto, cestování, agentura, registrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.