20.11.2013 10:59


Jedenáctiletý Tomáš Vejmola vydělává na počítač výrobou křížal

Autor: Tomáš Lupínek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na nový počítač si rozhodl vlastní pílí vydělat jedenáctiletý Tomáš Vejmola z Mníšku pod Brdy. S pomocí rodičů proto vyrábí v kuchyni domácí křížaly a jablečný čaj.

Mníšek pod Brdy – Jedenáctiletý Tomáš Vejmola pochopil, že nic není zadarmo. Místo, aby o vysněný počítač žádal rodiče, rozhodl se, že si na něj našetří vlastními silami. Každý den proto vyrábí křížaly, které rozesílá poštou zájemcům z celé republiky.

„Máme ovocný sad a jablka, která vyrostla, jsme nestíhali spotřebovávat. Nechtěli jsme je vyhazovat, tak nás napadlo, že může syn vyrábět křížaly, které prodá na školním knoflíkovém trhu a něco si vydělá,” popsal začátky projektu chlapcův otec Martin Vejmola. O rok později jeho syn zatoužil po novém počítači. „Navrhli jsme mu, že si na něj může vydělat prodejem křížal,” dodal Vejmola starší. Mladému podnikateli se nápad zprvu zdál jako příliš velké sousto. „Je to spousta práce, moc se mi nechtělo. Nevěděl jsem, jestli to zvládnu,” řekl jedenáctiletý výrobce.

Mladý obchodník pracuje až do večera. FOTO: Martin VejmolaZe začátku prodával sušená jablka mezi známými v okolí. Jeho prvním zákazníkem se stal vedoucí kanceláře starosty Mníšku pod Brdy. „Syn z toho byl nervózní a zároveň natěšený, vůbec nemohl usnout,” popsal otec začínajícího podnikatele první obchodní úspěch. Po několika dnech se ale na facebookové stránce Tomáškovy křížalky nashromáždilo přes čtyři sta fanoušků. „Takový zájem mě překvapil. Myslel jsem, že se můj nápad vůbec neuchytí,” zkonstatoval Tomáš Vejmola.

Aby si mohl pořídit svůj vysněný počítač, potřebuje prodat alespoň pět set čtyřicet čtyři balíčků křížal. V současné době jich zbývá zhruba sto dvacet. I přesto, že peníze přibývají pomalu, zůstává optimistou. „Pokud budou mít lidé o křížaly pořád takový zájem, mohl bych peníze získat do konce roku,” odhadl začínající podnikatel. Se stoupajícím počtem objednávek ale přibývá i množství práce, kterou musí Tomáš Vejmola odvést. „Jsem z toho trochu unavený, křížaly dělám až do večera a ráno musím vstávat do školy,” popsal úskalí byznysu Vejmola mladší. Když má hodně práce, pomáhají mu i rodiče.

Kromě pozitivních komentářů na sociálních sítích se ale někteří uživatelé ptají, zda je výdělečná činnost nezletilé osoby vůbec legální. Podle právníka Petra Náhlovského se však není čeho obávat. „Pokud to není soustavná činnost, neexistuje zákon, který by takové jednání zakazoval,” ujasnil Náhlovský. Tento případ přirovnává k situaci, kdy se někdo rozhodne prodat svou sbírku známek, nebo odveze staré železo do kovošrotu.

Tomáš Vejmola chce svůj byznys dále rozvíjet. „Jednou bych mohl mít třeba firmu na křížaly. Byl bych jen šéf a výrobu zajistí zaměstnanci,” odhalil své smělé plány mladý obchodník.

 

Článek najdete i na našem BLOGU na iDnes

Klíčová slova: Křížaly, dětský podnikatel

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Standa Kocum | 22. 11. 2013, 19:38
Moc ti fandím,aby sis na vysněný počítač vydělal svojí pílí a vlastním přičiněním.Hlavně si dej bacha na závistivé lidi,aby tě "nepráskli" na finančáku ...Český národ totiž nezahyne po meči,ale na závist...Každý kdo v tomto absurdistánu zvané ČR podniká poctivě,musí počítat s potížemi.Rád si od tebe balíček koupím,abych ti i já přispěl.Adresu ti pošlu mejlem,když se ozveš.Standa