03.11.2014 13:04


Je to možnost, jak si rozšířit obzory, říká Matěj Bednář o zahraničních stážích AIESEC

Autor: Anna Jordanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Stáže a praxe, hlavně zahraniční, jsou vděčnou položkou každého životopisu. AIESEC je jedna z organizací, která tuto možnost studentům Masarykovy unvierzity nabízí. O možnostech výjezdu i o samotné organizaci se rozpovídal člen brněnské pobočky a student Ekonomicko - správní fakulty Matěj Bednář.

Brno – Matěj zároveň studuje a pracuje v AIESEC, světové organizaci, nabízející studentům stáže nebo dobrovolnické pobyty v zemích po celém světě. Během rozhovoru mluvil nejen o stážích, ale i o vlastní činnosti a zkušenostech z pozice jednoho z koordinátorů na brněnské pobočce.

 

Matěj Bednář

První horká otázka – co znamená zkratka AIESEC?

Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales (jedná se o původní název ze třicátých let minulého století, dnes se používá téměř výhradně zkratka, pozn. red.).

 Jak dlouho pro AIESEC pracuješ a co máš na starosti?

Začal jsem na konci loňského února. Baví mě marketing, tak vedu tým promo stážistů.  

Můžeš nám představit stáže, jaké nabízíte?

Máme dva typy stáží. První jsou Global Citizen, dobrovolnické stáže. Bývají většinou v létě. Často stážisté jezdí například do Rumunska nebo do Indonésie. V rámci Global Citizen máme tři oblasti zaměření. První jsou stáže kulturní, zaměřené na šíření vlastní kultury a poznávání jiných. Druhé jsou zaměřené na učení a stážisté zde učí většinou menší děti angličtinu. Třetí se jmenuje Enterpreneur je zahrnují prakticky všechno ostatní od osobního rozvoje, přes PR, marketing nebo psaní blogů.

Druhý typ jsou odborné a placené stáže Global Talent. Ty mohou trvat půl roku až rok a stážisté zde pracují v zahraničních firmách.  Zde máme více podkategorií – marketing, business, IT, zákaznická podpora nebo výuka angličtiny a španělštiny. Často je podmínkou studium v konkrétním oboru nebo relevantní předchozí praxe.

Co musí stážista udělat, aby mohl do zahraničí vyjet?

Hlavně vyplnit přihlášku na webu nastaz.cz. Vedeme databázi nabídek stáží, které si mohou zájemci prohlížet a z nich si vybírat. Dříve se platila záloha na stáž už za vstup do databáze, ale přecházíme na nový systém, kde bude vstup bez poplatku. Zájemce zde vidí nabídky zatím bez kontaktních údajů, a jakmile pak zaplatí zálohu 1490 korun, může se přihlašovat na stáže, už s námi komunikuje, my ho připravujeme a později doplatí celou cenu stáže. Ta je do pěti tisíc u Global Citizen a do devíti tisíc u Global Talent. Pokud si ohlídá termíny, například u Masarykovy univerzity může stáž spojit s programem Erasmus, který mu může velkou část peněz pokrýt.

Ubytování si musí stážista zařídit sám?

U neplacených stáží zařizujeme ubytování. U placených praxí si je zajišťuje stážista ze svého platu.

AIESEC stážisty po dobu jejich výjezdu nějak podporuje?

Samozřejmě, podpora místní pobočky a koordinátora je v ceně stáže. Většinou je opačný problém, že stážisté mají nějaký problém a neozvou se. Například když mají špatné ubytování a ozvou se, najdeme jim nové.

Musíš mít nějaký jazykový certifikát nebo doklad, aby ses mohl na stáž přihlásit?

Nepotřebuješ. Jazykové dovednosti si otestuje u pohovoru nejprve česká pobočka AIESEC a poté i zahraniční pobočka z cílového místa. Záleží na jejich požadavcích, třeba na výuku angličtiny ve stážích Global citizen ti stačí úroveň B2.

Kolik lidí vyjede každoročně na stáže z Brna?

Pokud vím, za Brno vyjelo za rok přes sto padesát stážistů. Celosvětově jezdí přes dvacet tisíc každý rok.

Může se zájemce stát členem AIESEC? Co by mu to přineslo?

Jako člen AIESEC můžeš vyjet na stáž do zahraničí a máš slevu. Samozřejmě máme i stážisty v rámci pobočky, kde získávají praxi v marketingu, financích administrativě nebo podpoře stážistů, jako já jsem tam na praxi marketingu. Brněnská pobočka má teď okolo sedmdesáti členů.

Jaká byla tvoje osobní největší komplikace nebo průšvih během působení v brněnské pobočce AIESEC?

Pracuji v promo týmu, takže můj největší problém je, když nikdo nepřijde na akci, kterou pořádáme. Například jsme nedávno dělali vlnu infomeetingů na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Na první termín však rektor vyhlásil dopředu rektorské volno, tudíž jsme datum meetingu přesouvali, ale i na druhý pokus rektor vyhlásil volno a přímo v ten jeden den, takže už jsme meeting nepřesouvali. Přišly jen dvě holky a navíc jsem obě znal ze své fakulty.

Kdybys měl shrnout, co my měl vědět každý o AIESEC, co bys řekl?

Že AIESEC dává možnost jak si rozšířit vlastní obzory, nabrat zkušenosti a poznat další kultury.

Více o AIESEC a jeho činnosti na univerzitě, v Brně i ve světě se můžete dozvědět na http://www.brno.aiesec.cz.

 

Medailon

Matěj Bendář studuje podnikovou ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě.  V AIESEC pracuje února 2013 a vede zde promo tým stážistů.

Klíčová slova: Stáž, zahraničí, AIESEC, praxe

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.