02.04.2012 07:25


Je libo prošlý jogurt?

Autor: Jakub Dohnal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Finanční krize, která už delší dobu hýbe celým světem, nutí lidi šetřit, kde se dá. Jedna brněnská maloobchodní síť nabízí potraviny s končící dobou trvanlivosti a o zákazníky nemá nouzi.

 

Brno V médiích se občas objeví zprávy o tom, že potravinářská inspekce odhalila v některém ze supermarketů výrobky se starým datem spotřeby nebo že zavřela sklad prošlých potravin. Ovšem přesně na tohle lákají zákazníky Levné potraviny. Jeden z jejich tří obchodů sídlí v Masarykově ulici v Brně. „Zákazníci musí být prokazatelně informováni o tom, že je zboží prošlé. Vždy pak na sebe prodejce bere zodpovědnost za zdravotní nezávadnost,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy České republiky Josef Duben.

Nutno podotknout, že většina zboží v Levných potravinách má ještě několik dní či měsíců do vypršení minimální trvanlivosti. I tak je ale po celém obchodě nespočet cedulek s upozorněním, že je zde prošlé zboží a každý druhý zákazník má s sebou brýle na čtení, aby mohl luštit datum spotřeby. „Kupuji to, co se vyplatí, ale vždy kontroluji, zda není zboží prošlé,“ řekla Alena Pouchlá z Brna. V prodejně se však nachází i mléčné a masné výrobky. Některé z nich po vypršení minimální trvanlivosti. „Nakupuji zde často. Protože nejsou peníze, spokojím se někdy i s prošlým zbožím,“ přiznala Jana Smejkalová.

Obchody, ve kterých mohou zákazníci zakoupit potraviny a drogistické zboží s končící dobou trvanlivosti, se nijak zvláštně neevidují a jejich celkový početv Česku tak nelze přesně zjistit. Podle časopisu Respekt lze potvrdit existenci patnácti z nich. Kromě Brna jsou také v Praze, Ústí nad Labem, Litvínově, Mostě, Českých Budějovicích, Tišnově, Táboře a v Liberci.

Klíčová slova: Levné, potraviny, minimální, trvanlivost, prošlé

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.