07.10.2014 16:33


Jazyky čtyřikrát jinak. Jak si vybrat vhodný způsob učení

Autor: Michaela Hořínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. V dnešní době bychom mohli dodat: a o to lepší práci najdeš. Znalost angličtiny je již většinou považována za samozřejmost a zaměstnavatelé vyžadují schopnost hovořit dalším světovým jazykem. Poptávka po výuce jazyků je velká a každý student má na výběr z pestré škály možností, jak se daný jazyk učit.

Brno – Jaké jsou výhody či nevýhody způsobů výuky a jak zvolit ten nejvhodnější?

Výuka v rámci univerzity

Na Masarykově univerzitě funguje Centrum jazykového vzdělávání, které zajišťuje výuku jazyků pro celou univerzitu. Nabízí specializované kurzy angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny. Studenti se mohou zapsat do kurzů zaměřených na konkrétní oblasti jazyků jako např. gramatické jevy či akademické psaní. Jazyk se můžete učit i netradičně - Centrum jazykového vzdělávání nabízí specializované kurzy, například tzv. real-time konference. „V rámci tohoto předmětu jsou studenti videokonferenčním zařízením přímo spojeni s univerzitou v zahraničí, kde souběžně probíhá výuka,“ vysvětluje Dana Plíšková z Centra jazykového vzdělávání.

Nespornou výhodou školní výuky je nepochybně to, že je zdarma. A navíc vaše úsilí bude oceněno kredity, které se vždycky hodí. Negativní stránkou školního vyučování je přítomnost většího počtu studentů ve skupině, což neblaze ovlivňuje intenzitu výuky. „V mé skupině nás bylo patnáct, což není nejhorší, někdy bývá studentů i více. Stačilo to ale na to, aby ti, kteří nechtěli mluvit, mluvit nemuseli,“ líčí své pocity ze školní výuky studentka Přírodovědecké fakulty Markéta Ihnátová. „Učitelé po nás ani nevyžadovali příliš náročnou přípravu, naše znalosti byly testovány až závěrečnou zkouškou. To ale asi záleží na konkrétním učiteli,“ dodává. Pokud ale máte zájem pustit se do výuky zcela nového jazyka, musíte se obrátit na Filosofickou fakultu, Centrum jazykového vzdělávání začátečnické kurzy nenabízí.Učebnice jsou při výuce jazyků nepostradatelné. Foto: Michaela Hořínková

Jazyková škola

Pokud vám školní výuka nestačí, nabízí se další možnost, jak pokročit v jazykových schopnostech - navštěvovat jazykovou školu. Výhodou takové výuky v jazykové škole je její větší intenzita a poměrná variabilita výukových aktivit. „Práce ve skupině nabízí velkou škálu činností, které se v hodině dají dělat. Studenti spolu mohou navzájem v jazyce komunikovat a právě rozhovor je dle mého názoru ve výuce jazyků nepostradatelný,“ říká lektorka francouzštiny Darina Honsová. „Studenti se také navzájem obohacují a motivují k lepším výkonům,“ dodává. Nevýhodou je pak často cena, která se pohybuje v řádu tisíců. Záleží samozřejmě na délce výuky a četnosti vyučovacích hodin. V Brně na trhu působí mnoho škol, které vyučují nejrozličnější jazyky, angličtinou počínaje a hindštinou konče. Zájemce se může v nabídce orientovat dle ceny i specifických nároků. Existují kurzy zaměřené na konverzační schopnosti, gramatická pravidla, používání hovorového jazyka, dále kurzy víkendové, letní, celoroční apod.

Soukromý učitel

Alternativu k  jazykovým školám nabízí soukromí učitelé. „Výuka jazyků u soukromých učitelů má význam především při specifických požadavcích na výuku,“ říká Honsová. Soukromý učitel studentovi připraví výukový plán na míru. Mohou procvičovat konkrétní oblasti a zaměřit se na věci, které studenta zajímají a baví. Na internetu není problém dohledat si kontakty na učitele, kteří nabízejí jazykové hodiny za různé finanční ohodnocení. Nevýhodou, která od tohoto typu vyučování mnoho lidí odrazuje, je vysoká cena. Poplatky za vyučovací hodinu se pohybují kolem několika set korun, ale ceny se hodně liší. Studenti také mohou ušetřit, pokud na hodiny dochází ve dvojici nebo trojici. Velkou nevýhodou jsou chybějící recenze na učitele. „Soukromé učitele jsem vybírala vždy podle doporučení známých. I tak jsem ale natrefila na lektory, kteří mi nevyhovovali,“ říká studentka Fakulty sociálních studií Kristiana Černá, která se u soukromých učitelů učí angličtinu a francouzštinu. Problém se špatným učitelem lze naštěstí snadno vyřešit. „Na rozdíl od jazykovky člověk není ničím vázaný, neplatí dopředu a může kdykoli skončit,“ dodává Černá, která má zkušenosti i s výukou v jazykových školách. „Výuka u soukromého učitele je zaměřena přesně na to, co potřebuji. Doma věnuji přípravě na hodinu více času, protože když něco neudělám dobře, neschovám to. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jedna taková hodina je pro mě větším přínosem než dvě hodiny v jazykovce,“ hodnotí výuku Černá.

Metoda samouk

Cizí jazyk se můžete učit i z pohodlí domova. „O prázdninách jsem jela do Německa a neuměla jsem ani slovo. Nechtělo se mi platit za drahý kurz a tak jsem se začala učit sama,“ vysvětluje svou motivaci studentka Univerzity Palackého v Olomouci Anna Krestová. „Našla jsem si na internetu stránku, kde nějaká slečna anglicky vysvětlovala německou gramatiku. Naučila jsem se úplné základy skloňování a některá slovíčka, což mi pak v Německu pomohlo. Ale většinu jsem se naučila až tam,“ říká Krestová. Způsob učení se jako samouk šetří studentovu peněženku i čas věnovaný dojíždění. Nejvýznamnějším a v mnoha případech nepřekonatelným problémem však je slabá vůle. S blížícím se zkouškovým přibývá školních povinností a vše, co není hodnocené a bodované, odsouváme na vedlejší kolej. Při samostatné výuce také chybí možnost procvičit si mluvení, které je k dokonalému ovládání cizího jazyka nezbytné. „Na úplné základy to stačilo, ale dál už bych to sama nezvládala. Navíc bylo strašně těžké se k učení donutit,“ shrnuje své zkušenosti Krestová.

Klíčová slova: jazyky, univerzita, učení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.