20.10.2015 11:15


Jazykové kurzy jinak? AIESEC je spustí v listopadu

Autor: Mirek Tobiáš Hošman | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Zajistit si stáž nebo praxi v oboru patří dnes již mezi základní potřeby každého studenta. Najít však dobrou stáž, která je skutečně přínosná, není tak jednoduché. Jednou z organizací, která se snaží studentům v této oblasti pomoct, je AIESEC. Kromě praxe ve firmách v Česku i v zahraničí nabízí zájemcům i dobrovolnické programy nebo jazykové kurzy. „Chceme v lidech rozvíjet potenciál,“ říká vedoucí SPEAK! týmu AIESEC Martin Dohnálek.

Martin Dohnálek, Foto: Mirek Tobiáš HošmanPředstavte našim čtenářům AIESEC – o co přesně se jedná?

AIESEC je mezinárodní nezisková studenty řízená organizace, jejímž cílem je rozvíjet lidský potenciál. AIESEC pomáhá studentům vyjet na stáž do zahraničí, a to buď v rámci dobrovolnických programů nebo profesních stáží v zahraničních firmách. V neposlední řadě je také velkou příležitosti pro nás, samotné členy organizace, protože nám umožňuje pracovat na reálných projektech a zkoušet věci, ke kterým se člověk jen tak lehce nedostane.

Kde získáváte kontakty na stáže pro studenty? Spolupracujete dlouhodobě s nějakými firmami?

Co se týká pracovních stáží, tam máme partnerské firmy, kam posíláme stážisty, stejně tak ale oslovujeme nové firmy a navazujeme s nimi spolupráci. Dobrovolnické stáže organizuje přímo AIESEC Brno.

Proč jste se konkrétně vy stal členem AIESEC?

Nevím, kde jinde bych dostal možnost vést svůj vlastní tým, vést přijímací pohovor nebo sestavovat rozpočet projektu. Právě osobní zkušenosti, práce na něčem opravdu smysluplném, společnost inspirativních lidí a neuvěřitelná soudržnost všech členů je důvodem, proč jsem členem AIESEC.

Působí AIESEC v České republice pouze v Brně?

Jen na území České republiky funguje dvanáct poboček AIESEC, přičemž ta brněnská je druhá největší. Jinak AIESEC působí ve 126 zemích, což z něj dělá největší studentskou organizaci na světě.

Kolik lidí momentálně AIESEC sdružuje?

AIESEC Brno má momentálně přes sedmdesát členů. Celosvětově jich má více jak sedmdesát tisíc. 

Co všechno AIESEC organizuje?

AIESEC Brno kromě toho, že vysílá české studenty na stáže do zahraničí, tak organizuje svoje programy, kterých se naopak účastní zahraniční studenti. Ti se kromě toho, že přijíždí pracovat do českých firem v rámci profesních stáží, mohou účastnit i dobrovolnických projektů. Právě v těchto dnech například končí realizace EDISONu, což je program, ve kterém zahraniční studenti představují svou zemi a kulturu žákům na středních a základních školách s cílem bourat stereotypy. Dále organizujeme Symposium, což je konference pro studenty a mladé podnikatele, kde lze získat praktické informace a rady do začátku vlastního podnikání. Teď nejaktuálnějším je program SPEAK! Jde o jazykové konverzace vedené zahraničními stážisty.  Cílem tohoto projektu je dodat studentům sebevědomí při užívání jazyků, ukázat jim jinou kulturu a pohled na svět, který stážisté přinášejí.   

Jak konkrétně budou tyto jazykové kurzy probíhat?

SPEAK začne v listopadu a bude trvat pět týdnů. Každý týden bude mít účastník dvě lekce po devadesáti minutách. Používám slovo lekce pro nedostatek lepšího pojmenování, nejde však v žádném případě o nějakou přednášku. Hodiny jsou interaktivní a stážisti používají různé moderní metody, například prezentace, videa, hry.  Koneckonců jsou to taky studenti, takže dobře vědí, co je dokáže nadchnout a co je samotné naopak nudí. Přijíždějí do České republiky s touhou poznat naši kulturu a názory studentů, diskutovat o věcech, které je samotné budou bavit a obohacovat.

Na jaká témata se budou jazykové kurzy zaměřovat?

Každá lekce má určité téma, nejlepší na programu je ale fakt, že se lekce odehrávají v malých skupinách, které mají maximálně 8 účastníků, a stážista při výběru témat vychází z toho, co účastníky zajímá a o čem by se chtěli bavit oni. Je to vlastně takový na míru šitý kurz. Zároveň neexistuje žádná bariéra mezi stážistou a účastníky. Letos je naší snahou vztah mezi stážisty a účastníky ještě posílit a vytvořit takovou dočasnou komunitu lidí. Chystáme pro účastníky různé akce i mimo lekce, tak abychom jim ještě více přiblížili stážisty i samotný AIESEC. Zároveň chceme stážistům umožnit opravdu zažít českou kulturu a tradice. Účastníci kurzů se pak můžou těšit na to, že se dozví víc o kultuře Gruzie a Alžírska.

Můžete být konkrétní, o jaké události půjde?

Řekli jsme si, že chceme čas, kdy budou stážisté v ČR, využít naplno. Chceme, aby to i pro ně, nejen pro účastníky, byl nezapomenutelný zážitek. Proto jim chceme Česko ukázat očima českých studentů. Budeme organizovat výlety na zajímavá místa, tematické večery a podobné akce. Na tyto události chceme zvát nejen stážisty a účastníky, ale i ostatní členy AIESEC.    

Jak se vám podařilo získat lidi právě z Gruzie a Alžírska?

Stážisté mají možnost se přihlásit do projektu SPEAK skrze naši databázi.  Následně s uchazeči vedeme pohovor po Skypu. Letos se nám podařilo vybrat opravdu zajímavé lidi. Přijede neuvěřitelně energická stážistka z Tbilisi, jíž doma právě vychází kniha, zároveň organizuje hudební akce a píše hudební recenze. Přijede také stážista, který se pravidelně účastní MUN (Model OSN – pozn. autor) a je editorem časopisu zabývajícího se mezinárodním děním. Také dorazí stážista z Alžírska, který kromě angličtiny bude vést lekce ve francouzštině.

Do kdy a jak se mohou studenti na kurzy přihlásit?

Nejjednodušší způsob je přes naši fb událost SPEAK!-jazykové konverzace, kde studenti najdou link na přihlášku. Čím dřív se člověk přihlásí, tím větší výběr volných lekcí má.

Kolik budou kurzy stát?

Základní cena kurzu je 900 korun za deset lekcí po devadesáti minutách. Pokud studenti najdou ještě dva stejně smýšlející kamarády a přihlásí se všichni tři dohromady, pak je SPEAK bude stát jen 750 korun.

Může se kdokoliv stát členem AIESEC, nebo vybíráte kandidáty na konkrétní pozice?

Členem AIESEC se může stát kdokoli, kdo je student a má chuť na sobě pracovat. Výběrové řízení probíhá na začátku každého semestru. V AIESEC je možné si vyzkoušet mimo jiné marketing, sales nebo řízení projektů. Uchazeč sám si vybírá, která oblast ho nejvíce zajímá, v čem se chce zlepšovat, případně se mu snažíme na základě jeho očekávání oblast doporučit.

Klíčová slova: aiesec, univerzita, student, stáž, praxe, jazyky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.