06.04.2013 16:46


Jarní únava: Nejde nad ní vyhrát, pomohly by ale tropy

Autor: Lenka Kružíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jarní únava postihuje stále více lidí. Cítí po zimě deprese nebo nemůžou se soustředit. Zbavit se vyčerpání po zimě není snadné, nicméně lékaři nabízejí spůsoby jak se sezónní únavou bojovat a zmírnit její důsledky.

Brno – Velká fyzická únava, deprese nebo špatná nálada jsou příznaky jarní únavy. Postihuje stále větší množství lidí a v posledních týdnech má přímo ideální podmínky k útoku. Lidé očekávají příchod jara, místo něj však republiku zasáhly sněhové kalamity a slunce se mezi mraky objevuje pouze výjimečně. "Na jaře bývám vždy unavená. Letos to ještě zhoršuje sníh a studené počasí," popsala svoje zkušenosti s jarní únavou dvaadvacetiletá studentka Iveta Kantorová.

Za příčinu jarní únavy se dlouho považoval nedostatek některých vitamínů. "Mizí rychle z déle skladovaných potravin. Určitou roli zřejmě hraje i rychlá změna délky dne v období jarní rovnodennosti," řekl lékař Jan Šimůnek z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Lidé, kteří nemají možnost zatemnit si ložnici, tak více pociťují výrazné snížení kvality spánku. "Takové změny pak vyvolávají stres a zhoršení chronických chorob, například žaludečních vředů. Situaci nepomáhá ani změna času, která stupňuje problémy skokovým posunem denního režimu o hodinu. Změna času však nepřispívá pouze k jarní únavě, ale i podzimním depresím,“ dodal Šimůnek.

Posun času nemá ráda ani Kantorová. "Trvá mi více než týden, než si moje tělo zvykne na změnu režimu. Bývám unavená, ani delší spánek mi nepomůže změnu překonat," reagovala na slova lékaře. 

Jarní únava není nemoc v pravém slova smyslu, není jednoduché ji vyléčit. „Může ji zmírnit zvýšená konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Ovšem nelze od toho čekat zázraky. Z tohoto pohledu se stavím skepticky i k potravinovým doplňkům. Mají význam pouze pro chronicky nemocné lidi, kteří nemohou přijímat doporučované množství čerstvého ovoce a zeleniny," poradil Šimůnek. Iveta si ale není účinky ovoce a zeleniny moc jistá. "Ovoce a zeleninu mám ve svém jídelníčku pravidelně. Možná ale ne v takovém množství, jaké by bylo třeba. Vyzkouším zvýšit jejich porce, snad mi to na únavu pomůže."

Nejjednodušším řešením je pak podle Šimůnka přestěhování se do tropického pásma, kde změny ročních období a délky dne nejsou tak výrazné. "Nad stěhováním bych mohla začít uvažovat," dodala se smíchem Kantorová.

 

Zdroj úvodní fotografie: tizwas01 (stock.xchng)

Klíčová slova: jarní únava, lékař, vitamíny, posun času

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.