27.03.2012 22:40


Jarní radosti i strasti

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cítím to ve vodě, Cítím to v poli, cítím to ve větru. Ulicemi se rozléhá křik motorek, na chodnících se začínají povalovat rozteklé zmrzliny, na každém kroku narážíte na muchlující se dvojice a v pět ráno vás budí vytrvalý řev ptáků. Ano, jaro je tady.

I přes všechny výše uvedené nástrahy vítá většina obyvatelstva mírného pásu příchod jara s úsměvem na rtech. Dvojnásob to platí především pro zahrádkáře, milovníky venkovních sportů, pivaře a obdivovatele poodhalených ženských nohou a dekoltů, kteří mají v tomto ročním období o zábavu postaráno. Je snad jen jediná kategorie lidí, pro níž je toto roční období důvodem k obavám a špatné náladě – jsou jí takzvané věčné dietářky. Nedlouho poté, co nezhubly do plesových šatů, je totiž čeká další sisyfovská práce v podobě hubnutí do plavek.

Také moje teplomilná maličkost má z příchodu jara radost takřka dětinskou. Oteplení s sebou ovšem nese jednu závažnou komplikaci, a tou je věčná žízeň. Myslím, že nejsem zdaleka jediná, kdo se s tímto problémem potýká. Řadovým a nenáročným jedincům je řešením obvykle voda, to ovšem neplatí pro milovníky piva. Nač se přece nalívat vodou, když velké množství restaurací a hospod láká žíznivé zákazníky k venkovnímu posezení? Vychlazenému škopku na čerstvém vzduchu odolá jen málokdo. Já tedy rozhodně ne. A tak se pro mě každé jaro nese ve znamení příjemného rozjímání s přáteli nad oroseným půllitrem.

Nic ale bohužel netrvá věčně. Rychlou přítrž pivnímu opojení většinou učiní jeden důkladnější pohled do zrcadla či na ručičku váhy. Bující pivní mozol je všeobecně považován spíš za výsadu padesátiletých, životem ostřílených pivoklátilů, než křehké dvacetileté dívky. Nezbývá tedy než pokusit se o nápravu napáchaných škod a pustit se do úmorné fyzické aktivity. V záplavě potu a se smrtí v očích je ale pozdě plakat nad rozlitým mlékem a litovat hektolitrů vypitého piva. Tímto se tedy veřejně zavazuji, že příští jaro budu rozjímat zásadně nad sklenicí vody z kohoutku.

Klíčová slova: jaro, pivo, glosa, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.