07.04.2014 11:20


Jana Dúbravčíková: Nejsme jenom magoři s mobilem

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Je jich deset, žijí v Česku a spojuje je láska k mobilní fotografii. Jak sami tvrdí, jsou opojeni tvůrčími možnostmi, které jim nabízí focení chytrými telefony. Do skupiny českých mobilních fotografů s názvem Opojení patří i Jana Dúbravčíková. Proč nemá ráda Instagram a jaké je pracovat po boku známých českých fotografů?

Studovala jste anglistiku, ze školy jste však po roce odešla. Teď se věnujete focení na plný úvazek. Nelitujete svého rozhodnutí?

Nelituji. Roční studium anglické jazykovědy mi akorát ujasnilo, že to není směr, kterým bych se chtěla a hlavně mohla ubírat. Fotografie mi před pár lety naprosto učarovala a to, že jsem se loni stala členkou fotografické skupiny Opojení a redaktorkou jediného českého online magazínu o mobilní fotografii mi dává rozhled, kontakty a chuť se zlepšovat. Jana Dúbravčíková Foto: Petr Kopčil

Kdy se ve vás probudila láska k focení?

Bude to už dobrých sedm let, kdy jsem zaslala fotku do soutěže s židovskou tematikou. Tehdy jsem dokonce vyhrála Cenu návštěvníků a dostala tisícovku. Ale naplno mě focení začalo bavit před třemi lety, kdy mě okouzlila mobilní fotografie.

Jaké byly vaše fotografické začátky?

Byly a jsou krušné! Nepovažuji se za fotografku, která už má ucelený styl. Stále se učím a hledám inspiraci u světových autorů jak klasické, tak i mobilní fotografie. Před sedmi lety mi výhra v oné soutěži pouze zvedla sebevědomí a dala mi chuť se tomu věnovat víc.

Co nebo kdo vás ve vaší tvorbě inspiruje?

Inspiraci hledám různě. Co se týče klasické fotografie, miluju akty od Ivana Pinkavy, ale nemohu tvrdit, že bych měla stejný styl fotografování. V mobilní fotografii mě zatím asi nejvíc ovlivnil šéfredaktor webu iPhonefoto.cz Tomáš Tesař. Ani ne tak svou tvorbou, jako spíš chutí mobilní fotografii prosazovat na trhu.

Jak jste se dostala k mobilní fotografii?

Před pár lety jsem si pořídila iPhone, tak jsem s ním zkusila fotit. U mobilní fotografie je velkou výhodou, že můžete fotit prakticky kdykoliv, jelikož máte mobil stále u sebe.

Fotíte i zrcadlovkou, nicméně přednost stále dáváte mobilu. Nevadí vám jeho omezené možnosti?

Kdepak, líbí se mi ta určitá omezenost. Díky tomu vím, na co se mám zaměřit a co třeba nemá cenu fotit, protože by to mobil nezvládl. Samozřejmě mě baví fotit i zrcadlovkou, ale kupodivu mě víc omezuje. Jediné, co opravdu klasickým fotoaparátem celkem zvládám, jsou portréty nebo akty. Například na reportážní fotografii bych si zatím opravdu netroufla. Jedině mobilem.

Co říkají profesionální fotografové na rozrůstající se fenomén mobilní fotografie?

Myslím si, že je to pro ně stále citlivé téma. Ale už i mezi profesionálními fotografy se najdou tací, které mobilní fotografie zaujala a běžně mobilem či iPhonem fotí. Třeba známý český fotoreportér Jan Šibík.

Vnímají mobilní fotografy už i jako konkurenci, nebo vás zatím neberou vážně?

Spíš nás neberou vážně. Oni jsou ti lepší, my jsme jen magoři s mobilem.

Jenže tihle magoři s mobilem už uspořádali dvě úspěšné výstavy a počet jejich fanoušků narůstá…

To ano, jak zatím dvě výstavy nás, Opojených, tak i výstavy Tomáše Tesaře z webu iPhonefoto.cz jsou divácky velmi úspěšné. To je taky náš hlavní cíl, propagovat mobilní fotografii a dokázat, že má úroveň.

Patříte do skupiny Opojení. Jak jste se k ní přidala? In Flames Foto: Jana Dúbravčíková

V lednu roku 2013 mě oslovil zakladatel skupiny Marek Odrobina, že se mu moje fotografie líbí, tak jestli bych se k nim nechtěla přidat. Určitě mě nalákal i tím, že se zmínil o plánované výstavě.

Členkou Opojení je mimo jiné známá česká fotografka Alžběta Jungrová, která opakovně získala ocenění Czech Press Photo. Spolupracujete také s Tomášem Tesařem. Jaké je tvořit vedle takových lidí?

Tomáš Tesař je v podstatě takovým mesiášem mobilní fotografie v České republice. IPhone fotografii proslavil třeba i přes časopis Reflex, kde byl dlouho jedním z fotografů. Nyní vede webmagazín iPhonefoto.cz a určitě je pro mě pocta mu tam dělat redaktorku. Alžběta Jungrová je skvělá fotografka a myslím si, že Opojení její jméno hodně pomáhá při propagaci.

Měla jste možnost se od nich něco přiučit?

Myslím si, že se spíš vzájemně inspirujeme. Každý máme jiný styl. Co však máme společného, je chuť tvořit.

Kdo podle vás v současnosti patří mezi nejlepší české iPhone fotografy?

Možná to bude znít jako klišé, ale opravdu se mi nejvíc líbí fotky kolegů z Opojení. Dále například americký iPhone fotograf Noah Greer (@vaderbreath), Čech @fethers, Jihoafričan Miklas Manneke a podobně. Podle mě každý, kdo nad fotkou nějakým způsobem přemýšlí a snaží se do ní vtisknout nějaký pocit nebo myšlenku, se dá považovat za přinejmenším zajímavého fotografa.

Autoři Opojení se seznámili díky Instagramu. Od některých lidí jsem zaslechla i názor, že tento program je hipsterskou záležitostí. Co si o tom myslíte vy?

Pro Opojení není Instagram inspiračním zdrojem, řekněme, že na něm pouze zveřejňujeme již upravené fotky. Podle mého názoru si hodně zhoršil reputaci tím, že je přehlcen fotografiemi ve stylu "duckface" před zrcadlem a podobně. Existují ovšem i jiné sociální sítě na zveřejnění fotografií, například EyeEm nebo skvělý Oggl.

Setkala jste se někdy s  negativní reakcí v souvislosti s vaší autorskou tvorbou?

Určitě, ale bylo to většinou v souvislosti s webem iPhonefoto.cz, že třeba nebyla jedna z mých fotek schválena šéfredaktorem, protože se mu prostě nelíbila. Stane se.

A co anonymové?

Nevybavuji si žádnou anonymní reakci na mé fotky. Ale kdo ví, třeba někdo rituálně spaluje moje veledíla a sama o tom nevím (směje se).

Co nejraději fotíte?

Když zrovna nevymýšlím foto projekt pro iPhonefoto.cz, tak nejraději mobilem fotím přírodu nebo třeba architekturu. Moje fotky jsou typické tím, že výsledná fotografie vůbec nemusí ve výsledku vypadat tak, jako v reálu. Hodně kombinuji editační programy a aplikace, které mám v mobilu.

Které editační programy a aplikace nejraději využíváte?

Občas fotky nechám tak, jak jsou, nicméně z editačních programů nejvíc používám Snapseed, MonoPix, MeituXiuXiu, Hipstamatic, VSCOCam, InstaFilterZillaFree, Mextures a podobně.

Dead and Alive Foto: Jana Dúbravčíková Na kterou vaši fotku jste nejvíce pyšná?

Asi nejvíc pyšná jsem na fotografii, která vznikla v holešovském zámeckém parku. Jediné, co z původního snímku zbylo, jsou podzimní stromy, voda a část trávy. Dominující seschlý strom tam tehdy nebyl. Pojmenovala jsem ji Dead and Alive. Je to moje asi nejpopulárnější fotka. Do každé fotky vkládám kus sebe, takže mám ráda skoro všechny, jinak by mě asi museli zavřít do psychiatrické léčebny.

Jaké máte plány do budoucna?

Moje plány do budoucna nejsou nijak neobvyklé. Mám připravené rozhovory se zahraničními iPhone fotografy pro náš web. A taky samozřejmě focení, focení a focení  jak iPhonem, tak i zrcadlovkou.

Jaká je vaše rada pro začínající mobilní fotografy?

Půjčím si slova Miklase Mannekeho, jednoho z nejpopulárnějších iPhone fotografů na světě. Myslím si, že nejlepší způsob jak začít s iPhone fotografií nebo s Instagramem, je zapojit se do komunity ve své zemi. Většinou organizují Instasetkání, které mobilní fotografy sbližují. Donutí vás vidět místa, kam byste jinak nevyrazili, a inspirují vás ke kreativitě.

Medailon:

Jana Dúbravčíková se narodila v roce 1991 a bydlí v Holešově. Studovala anglistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po roce však z vysoké školy odešla a začala všechen svůj čas věnovat focení. S fotografickou skupinou Opojení se snaží v Česku propagovat mobilní fotografie. Je redaktorkou webové stránky iPhonefoto.cz, kterou vede Tomáš Tesař.

Další fotografie členů Opojení si můžete prohlédnout zde.

Klíčová slova: Opojení, Jana Dúbravčíková, Instagram

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.