14.03.2014 08:57


Jako sportovec se musíte umět prodat, tvrdí Drahonínský

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

O financování sportu se v České republice často diskutuje. Peníze pro sportovce se v napjatém státním rozpočtu hledají těžko. Proto musí sportovci hledat finanční podporu sami.

Audio

    David Drahonínský a Lukáš Bajer hovoří o možnosti daňových úlev pro firmy
         
    Autor: Robert Švanda

Brno - Česká republika investuje do sportu jen málo peněz. V žebříčku Evropské unie jí v tomto ohledu patří téměř poslední místo. Uvádí to analýza financování sportu z roku 2009, podle které je za námi pouze Rakousko, Malta a Irsko. Debatu o problematice financí ve sportu si pro veřejnost připravili studenti Mendelovy univerzity Radek Procházka a Jakub Straka. Cílem této akce je seznámit veřejnost se sportem zdravých i handicapovaných, přiblížit jim jeho financování a marketingové nástroje," zahájil diskuzi Procházka.

Na začátku kariéry každého mladého sportovce stojí rodiče. Platby členských příspěvků nebo nákupy sportovní výstroje jsou pro jejich potomky jediné sponzorství. Čenské příspěvky se mohou pohybovat od dvou tisíc na rok v atletice až po patnáct tisíc za sezónu v hokeji. Podobným způsobem začínal také čerstvý halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák. Asi v páté třídě jsem skoro ani nevěděl, co to jsou peníze. Rodiče mi platili roční příspěvek tisíc korun. To bylo vše. Později jsem měl štěstí na sponzory a například díky smlouvě s jistou značkou oblečení teď můžu oblékat i rodinu," pronesl s úsměvem Maslák.
Debaty se zúčastnil také novopečený halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák. Autor: Robert Švanda

Problémy s nalezením sponzorů nemají pouze zdraví atleti. Handicapovaní sportovci si pro provozování svého sportu musí také zajistit příjem peněz. David Drahonínský vyhrál pekingskou paralympiádu v lukostřelbě. Odmítá ale, že by byl jeho handicap větší překážkou ve shánění sponzorských smluv.Myslím, že je jedno, že se věnuji sportu pro handicapované. Jako sportovec se musíte umět prodat, ať už děláte cokoli. Po marketingové stránce musíte najít něco, čím budete pro sponzory zajímavý," dává návod svým kolegům Drahonínský.

Právě on také uvedl příklad, jak se mu povedlo dosat ke sponzorské smlouvě. „Kvůli tomu, že jsem na vozíku, musím používat zdravotnické pomůcky. Když jsem vyhrál paralympiádu v Pekingu, volala mi paní, jestli nemám zájem o vzorky těchto pomůcek. Zeptal jsem se jí, jestli mají marketingové oddělení, protože by pro ně mohlo být zajímavé mít na plakátech sportovce na vozíku, který vyhrál olympiádu, a mít pod ním napsané, že používá jejich výrobky. Za čtrnáct dní jsme si plácli s generálním ředitelem společnosti, ale pořád to není tolik peněz, abych nemusel chodit normálně do práce," uvedl handicapovaný lukostřelec, který v civilním životě pracuje na marketingovém oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Se svými otázkami mohli do diskuze přispět také posluchači. Ministerstvo školství poslalo do debaty Danuši Netolickou z odboru sportu. Jeden z dotazů směřoval právě na ni. Z publika vzešel návrh na zřízení více svazů v jednom sportu, jako je zvykem v západních zemích. V České republice momentálně funguje model jednoho svazu zastřešujícího více organizací v daném sportu. Svaz pak rozdělí peníze organizacím podle svého uvážení. Dovedu si představit, že budeme mít třeba tři tenisové svazy, ale nevím, jak by to dopadlo finančně, protože prostředků není mnoho. Spíše by musely fungovat jako jakási kontrola nad hlavním svazem, aby peníze přerozděloval k větší spokojenosti všech," poznamenala Netolická.

Přítomní byli také zástupci hokejové Komety, kterých se přítomní ptali na financování kolektivních sportů. Pod pokličku propagace hokejového týmu nechal nahlédnout jejich marketingový referent Lukáš Bajer. Poslední dvě sezóny pracujeme především s mládeží. Vidíme u ní potenciál jak hráčský, tak fanouškovský. Pro děti pořádáme akce jako Drakometiáda nebo Dortiáda, která se uskutečnila minulý týden. Zároveň máme program, který dětem zabezpečí zapůjčení výstroje. Hokej tedy není jen sport pro elity, ale díky různým nástrojům můžeme finančně podpořit děti ze sociálně slabších rodin," odmítl Bajer názor, že hokej mohou hrát kvůli finanční náročnosti pouze děti z bohatých rodin.

Součástí debaty byla také výstava sportovních trofejí a vybavení nebo představení paralympijských sportů, které si návštěvníci mohli vyzkoušet přímo na místě. V odpoledních hodinách se odehrál turnaj ve stolním hokeji, kde mohla širší veřejnost vyzvat nejúspěšnějšího českého hráče Petra Tměje.

Klíčová slova: sport, finance, Maslák

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.