12.03.2016 15:39


Jaké to je žít v Americe? V létě si to studenti mohou vyzkoušet

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Semestr ještě není ani v půlce, ale většina studentů již přemýšlí, jaké to bude až skončí. Někdo chce chodit na brigádu, někdo se chce opalovat u moře a někdo chce cestovat. Najdou se ale i tací, kteří by chtěli dělat vše najednou. Právě pro ty je tu program Work & Travel. Studenti mohou pracovat ve Spojených státech, poté tam i měsíc cestovat. Každé léto této možnosti využijí tisíce studentů nejenom z Česka.  

Pracovat a cestovat v USA mohou čeští studenti již řadu let, umožňuje jim to program Work & Travel. Navštívit Ameriku mohou zhruba od května do září. Zpravidla první dva až tři měsíce pracují a poslední procestují. Za „velkou louži“ se však s tímto programem dostanou pouze studenti vysokých škol.

Požadovaná úroveň angličtiny se liší podle toho, kde bude zájemce pracovat. Například slečna, která bude pracovat jako pokojská, může umět méně než budoucí číšník v restauraci.

V České republice s americkým programem Summer Work & Travel spolupracuje dvanáct agentur. Ty pomůžou zájemci najít práci, ubytování, vybrat letenku a poskytnou rady ohledně celního řízení.

V loňském létě odletěl do Spojených států i dvaadvacetiletý student Vysokého učení technického Petr Veselý. Léto strávil v Sandusky ve státě Ohio. Společně se svojí přítelkyní a kamarády pracoval v zábavním parku a následně  projeli značnou část Ameriky.

Proč jste se rozhodl využít program Work & Travel? Work and Travel

Chtěl jsem zažít něco nového a vzrušujícího. Doufal jsem, že když odjedu, moje léto nebude nudné a stereotypní. Pracoval jsem tam opravdu hodně, ale nakonec výdělek nebyl zase tak velký, hlavně kvůli cestování. Pro mě ale Work & Travel není úplně o tom, jak si vydělat peníze. Je to spíš možnost, jak si připravit porci zážitků, na které budu vzpomínat celý život. 

Co Vás v Americe nejvíce překvapilo?

Většina lidí si představuje Ameriku jako zemi plnou mrakodrapů. I já sám jsem k nim patřil.  V Americe jsem ale navštívil mnoho míst, které mi tuto domněnku vyvrátily. Nejvíce mě však překvapilo, jak se mohou jednotlivé čtvrtě v amerických městech lišit. Můžu říct, že mě to až šokovalo. Navštívili jsme například bohaté čtvrtě, ve kterých byly velké a útulné rodinné domy s rozsáhlými, vzorně posekanými trávníky. Ale na druhou stranu, jsme byli i na místech, plných zchátralých budov, mezi nimiž se pohybovali lidé velmi zvláštního vzhledu.

Myslíte si, že Vám tato zkušenost pomohla zlepšit se v angličtině?  

Anglicky umím určitě lépe. Pracoval jsem na pokladně, v pracovní době jsem tedy byl v neustálém kontaktu s anglicky mluvícími lidmi. To mi určitě pomohlo se zlepšit. Po pracovní době jsem ale čas trávil s Čechy, anglicky jsem tedy za svůj pobyt zase tolik nemluvil. Pokud se chce někdo opravdu zdokonalit v angličtině, myslím si, že by se měl do Ameriky vydat sám.

Co bylo pro Vás nejtěžší?

Nejtěžší pro mě asi byla první část pobytu. Chtěl jsem si totiž vydělat co nejvíce peněz, abych si pak mohl náležitě užít cestování a nepočítat každou korunu. Některé týdny jsem tedy pracoval i skoro osmdesát hodin. To už bylo opravdu náročné jak fyzicky, tak psychicky.

Naplnil Work & Travel Vaše očekávání?

Nedá se říct, že by mě program zklamal. V určitých ohledech mě dokonce příjemně překvapil. Například moc se mi líbilo, že jsem měl možnost seznámit se se studenty z celého světa. Na druhou stranu městečko, ve kterém jsem bydlel, mě nijak neuchvátilo. Pokud jsem měl volno, nebylo tam moc co dělat.

Jak probíhala druhá část Vašeho pobytu?

Původní plán byl cestovat zčásti zapůjčeným autem a zčásti vlakem či letadlem. Nakonec jsme autem neujeli tolik, kolik jsme chtěli, ale i tak jsme navštívili mnoho zajímavých míst. Doporučuji cestovat po západním pobřeží, je to tam nádherné. Lidé by se měli určitě podívat i do Chicaga a do New Yorku. Nechat si utéct tyto dvě města by byla velká škoda.

Zvažujete, že byste v létě odjel do Ameriky zase?

Tuhle možnost již nezvažuji. Byla to cesta plná nevšedních zážitků, kterých určitě nelituji, ale často to bylo náročné. Ono i samotné cestování není nic odpočinkového. Tohle léto chci určitě trávit klidnějším způsobem.

Doporučil byste program Work & Travel ostatním?

Work & Travel je jedinečná příležitost, jak získat cenné zkušenosti, zlepšit se v angličtině, poznat nové lidi. Je to prostě něco, co později už pravděpodobně nezažijete a vzpomínat na to budete celý život. Proto bych tento program doporučil každému.

 

Tip na závěr: V Brně se během roku konají o programu Work & Travel různé přednášky. Tu nejbližší pořádá Moravská zemská knihovna už 21. března 2016.

Klíčová slova: Work & Travel, USA, léto

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.