03.05.2012 18:38


Jak vypadá romský sen?

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Putovní výstava literárních a výtvarných prací romských dětí Romano suno přináší náhled do životů, přání a snů svých autorů. Je zakončením soutěže, ve které žáci základních škol psali literární texty v romském jazyce a výtvarně zpracovávali zadaná témata.

Brno V Muzeu romské kultury zhlédnou návštěvníci do konce května kromě stálých expozic také výstavu literárních děl romských dětí Romano Suno. Romský sen je literární a výtvarná soutěž, kterou již patnáct let pořádá nadace Nová škola. „Cílem projektu je dát možnost dětem, které umí romsky, tuto svou schopnost někde uplatnit,“ řekl mluvčí soutěžě David Tišer.

Zpracování tématu láska a romské tradice

Žáci si vybírali, zda zadané téma zpracují literárně nebo výtvarně. Témata se zadávají tak, aby si mohly vybrat mladší děti i dospívající mládež. „Děti moc rády píší o své rodině, o tom, jak doma slaví svátky. Starší žáci zase rádi vypráví o svých prvních láskách, jak si představují svou budoucnost, ale i o zkušenostech s drogou nebo se zákonem,“ popisuje práce studentů Tišer.

Mnoho snů romských dětí je o základních věcech, které většina lidí považuje za samozřejmost. „Chtěla bych žít jako ostatní děti. Myslím tím gadžovské děti. Chodí si ven hrát a jejich mámy se nemusejí bát, že je někdo zbije,“ popsala svůj Romský sen dvanáctiletá Zuzana Žigová. Výstava je neobvyklým pohledem do duší romských dětí. „Je pro mě zajímavé číst si, jaké sny a představy o životě mají romské děti. Mrzí mě, že sní o věcech, které já považuji za normální, popsala své pocity z výstavy studentka Kateřina Tvrdá.

Výstava v Brně trvá do sedmadvacátého května a je to poslední zastávka jejího putování. „Zatím o Romano suno není moc velký zájem, ale možná je to tím, že o Romském muzeu v Brně celkově neví moc lidí,“ řekla pracovnice muzea Sandra Šaviská.

Klíčová slova: romská kultura, literární soutěž, romský sen

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Zuzana Zigova | 07. 12. 2012, 12:37
ja jsem ta dvanactileta holka ktera napsala svuj sen a rada bych si ho precetla cely dekuji Zuzka