13.10.2013 11:59


Jak snadno získat voličský průkaz

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Chcete být aktivní občan, ale nebudete na volby do Poslanecké sněmovny doma? Přečtěte si návod, jak snadno a bezbolestně získat volební průkaz.

Úřady už vydávají voličské průkazy. Pomocí nich mohou lidé volit v kterémkoliv okrsku v Česku nebo v zahraničí. Žádost o průkaz lze vyřídit rovnou na úřadě, zaslat elektronicky nebo poštou. Předčasné volby připadají na pátek 25. a sobotu 26. října. Lidé v nich budou vybírat z 23 stran a hnutí.Vzor, jak vypadá voličský průkaz. Foto: Ema Zezulová

„Pokud má volič možnost vyřídit si průkaz ve své domovské obci, zajde si pouze na úřad a průkaz získá. Další možností je žádání poštou nebo elektronicky," řekl za ministerstvo vnitra Vladimír Řepka. Při žádání písemně stačí dojít na místo, kde fungují Czechpointy. Zde dostane žádací formulář, ve kterém vyplní základní údaje a adresu, na kterou mu má průkaz přijít. Zdarma mu úřednice potvrdí podpis, který je podmínkou pro získání. „Celé vyřizování je otázkou pěti minut. Žádost si každý pošle v obyčejné obálce na domovský úřad. Od 10. října se průkazy vydávají," dodala brněnská úřednice odboru vnitřních věcí Lenka Slováková.

S voličským průkazem lze při volbách hlasovat v každé obci v Česku, nebo v cizině na zastupitelském úřadě. „Když se hlasuje v jiném kraji než má volič trvalé bydliště, obdrží přímo na místě od komise hlasovací lístek. Po odvolení průkaz odevzdá, aby nedošlo ke zneužití," upřesnila vedoucí volebního oddělení Daria Benešová. V zahraničí se vybírají kandidáti ze Středočeského kraje, který byl vylosován na konci prázdnin.

Vyřidit si průkaz na radnicích většinou lze každý všední den. V pondělí a ve středu jsou úřední hodiny prodlouženy až do pěti. Avšak doba úřadování může být individuální, proto je dobré, se před vyřizováním jistit třeba na stránkách radnice. Podrobnější informace o průkazech jsou k dispozci na stránkách ministerstva vnitra.

 

Důležitá data:

10. října – úřady začínají vydávat voličské průkazy

18. října – poslední možnost zažádat písemně o voličský průkaz

23. října – poslední možnost získat osobně voličský průkaz

25. a 26. října – předčasné volby do Poslanecké sněmovny

Klíčová slova: voličský průkaz, volby, poslanecká sněmovna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.