27.09.2012 13:24


Jak skončená prohibice poznamenala diskotéky a hospody?

Autor: Jan Štrobl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Prohibice! V posledních dnech asi nejvíce skloňované slovo nejen mezi majiteli restaurací a diskoték, ale i mezi studenty. Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad dvacet procent však většinu z nich příliš netrápil.

BRNO - „Je pravda, že si rád občas dám třeba rum s kolou, ale jinak mi pivo úplně stačí,“ řekl student mezinárodních vztahů Tomáš Derka.

Již třináct dnů trvající částečná prohibice na takzvaně tvrdý alkohol stála český stát už stovky milionů korun, a přesto, že dnes vchází v platnost její konec, ještě včera si provozovatelé zoufali. „Doufáme, že skončí do  několika dní. Nemáme lidem co nabídnout. Tvrdý alkohol prodávat nesmíme a pivo se celý večer pít nedá,“ řekl organizátor studentských akcí v brněnském kulturním centru Semilasso s tím, že za poslední dva týdny se jejich tržby snížily o čtyřicet procent.

Hospody ležící v blízkosti jednotlivých fakult však podobné problémy řešit nemusely. „Prohibice se na tržbách nijak zvlášť neprojevila. Devadesát procent našich zákazníků tvoří studenti. Ti pijí hlavně pivo a víno," uvedla servírka klubu Pux Pub Karolína Šebestová. Připouští však, že jinde na tom byli podstatně hůř. „Kamarádka, která pracuje v cocktail-baru, už celý týden nechodí do práce." Také ona doufala, že prohibice v nejbližší době skončí, nebo dojde alespoň k jejímu uvolnění. "Na příští týden tu máme domluvenou řadu studentský akcí, na kterých by se ztráty projevily podstatně více," řekla Šebestová. 

Mnozí provozovatelé v dnešní konec prohibice příliš nedoufali a předzásobili se slabším alkoholem. „Podařilo se nám pro včerejší akci sehnat devatenáctiprocentní zelenou a becherovku lemond. Pomohlo nám to přilákat více lidí,“ řekl organizátor v Semilassu s tím, že navíc snížili vstupné téměř na polovinu. Podle dnešního rozhodnutí vlády už ale nebude nutné dokupovat další zásoby slabých lihovin. Alkohol vyrobený do prvního ledna tohoto roku se dneškem na pulty vrátí. Jak řekl student japanistiky Petr Kuncl: „Alespoň jsme ušetřili.“

Klíčová slova: prohibice, alkohol, student

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.