25.10.2013 19:06


Jak se to ve fotbalové reprezentaci vyVrbí?

Autor: Marek Ustohal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česká fotbalová reprezentace se topí v krizi. Podruhé v řadě nepostoupila na mistrovství světa, přičemž nedávno skončená kvalifikační fáze nabídla českému divákovi mnohdy ostudné „zážitky“. Nebylo se proto čemu divit, když Michal Bílek opustil trůn hlavního trenéra a dočasného žezla se chopil Josef Pešice. Brouk v hlavě však setrvává. Kdo vytáhne kdysi slavnou reprezentaci zpátky na výsluní? Padne nakonec volba na plzeňského Pavla Vrbu, nebo se vlády ujme někdo jiný?

Když se v létě roku 2012 český národ s hrdostí obracel za uplynulým evropským šampionátem v Polsku a na Ukrajině, málokoho napadlo, kam se za rok a čtvrt situace posune. Titul jednoho z osmi nejlepších celků Starého kontinentu, úcta celé Evropy a důvěra fanoušků jsou ty tam, fotbalisté se lvem na prsou svoji vydřenou pozici ztratili stejně snadno, jako ji nabyli. A Michal Bílek? Kouč, jenž podceňovaný celek dotáhl na Euru do čtvrtfinále, se musel pakovat už dvě utkání před koncem kvalifikace na turnaj do Brazílie. Co dál?Marek Ustohal

Prvním krokem je nyní jmenování nového trenéra. Celou situaci si pod patronát vzal předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, jehož cíl byl jasný – zlákat do reprezentace veleúspěšného trenéra Viktorie Plzeň Pavla Vrbu. Český trenér roku 2010, 2011 i 2012 dokázal v západočeském klubu malý zázrak, když z provinčního celku vytvořil kolos rovný pražské Spartě. Po nabídce od reprezentace jej čekalo nesnadné přemýšlení. To však po všech tajných jednáních a zákulisních tahanicích utnul šéf Viktorky Tomáš Paclík, který oficiálně uvedl, že svého trenéra k nároďáku neuvolní, a celou záležitost tak zametl pod koberec.

Lidem ve vedení svazu tak brouk v hlavě zůstal. Vrbovi totiž končí smlouva až v létě roku 2015 a to je pozdě. Nového trenéra totiž funkcionáři chtějí jmenovat nejpozději o rok dříve, aby stihl s reprezentací zahájit nový kvalifikační cyklus, tentokrát na Euro 2016 do Francie. Nabízí se tak jiná jména.

Jedním z kandidátů je Jozef Chovanec, jenž u reprezentace působil už mezi lety 1998 až 2001 a dosáhl s ní účasti na Euru 2000. Dalším pak Ivan Hašek, rovněž někdejší kouč českého týmu, který v minulosti vedl i celý fotbalový svaz. V médiích se hovoří i o jednom z nejexcentričtějších trenérů v naší fotbalové kotlině Františku Strakovi. Vyloučena rovněž není ani varianta se setrváním Josefa Pešiceho a změnou jeho funkce z dočasného trenéra na stálého.

Je však otázkou, zda by se s kádrem, jenž bude mít nový reprezentační trenér k dispozici, dokázal posunout někam k roku 2004 jakýkoliv trenér na světě. Je zkrátka nutné si nalít čistého vína a přiznat, že kdysi slavný národní tým se už několik let řadí spíše do průměru. Nastupující generace nedokázala nahradit tu odcházející, po níž zbyly v sestavě mnohdy nezastupitelné absence.

Fakt, že v celku nefigurují jména typu Nedvěd, Poborský, Koller, Ujfaluši či Šmicer, zkrátka nesmaže ani Mourinho s Guardiolou. Přesto tým jakýs takýs potenciál má, což ostatně potvrdil i závěr kvalifikace. Stačil drobný impuls v podobě povolání nového trenéra Pešiceho a hráči, kteří dokázali doma ostudně prohrát s Dánskem i Arménií, lehce vyhráli na nehostinné půdě Malty, a dokonce i v Bulharsku.

„Tvrdej chleba“ nemají jen trpěliví příznivci reprezentace, ale i Miroslav Pelta. Eso v rukávu mu s největší pravděpodobností upláchlo v nedohlednu a šéfovi svazu zůstaly kromě kamenné „poker face“ už jen prázdné ruce bez trumfů. Na vyřešení celé trenérské otázky si zkrátka fanoušci českého fotbalu a národního týmu zvláště musí chtě nechtě ještě nějaký ten pátek počkat.

Klíčová slova: fotbal, česká reprezentace, mistrovství světa, Pavel Vrba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.