24.10.2013 11:02


Jak se orientovat v anglických jazykových zkouškách

Autor: Aneta Zachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jednu z nejvyhledávanějších položek osobního životopisu v dnešní době představují certifikáty o jazykových schopnostech. Lidem mohou být užitečné při hledání zaměstnání, zvýší šanci na přijetí na některé vysoké školy a jejich využití při výjezdu do zahraničí může být k nezaplacení. Úspěšné splnění testů však není jediným problémem při cestě za uznávaným certifikátem. Zkoušek a úrovní je hned několik a liší se nejen svým provedením, ale také cenou a možnostmi uplatnění.

Brno - Jazykové certifikáty vydávají speciální instituce, u kterých je nutné nejprve dokázat, že uchazeč skutečně splňuje požadovanou jazykovou kompetenci. O sjednocení jazykových úrovní se stará Společný evropský referenční rámec (SERR), který vydala Rada Evropy. Lingvistické schopnosti rozděluje do šesti kategorií, a to od začátečníků až po ty, kteří bez obtíží hovoří s rodilými mluvčími. Potvrzení o splnění některé z oficiálních úrovní lze využít nejen v zahraničí, ale i při přijímacích zkouškách na vysokou školu. Jednou z nejžádanějších úrovní je stupeň označený jako B2, za který například Právnická fakulta Univerzity Karlovy připočítává body při přijímacím řízení. Na Masarykově univerzitě zase studentům nahrazuje povinné plnění minimálních jazykových kompetencí.

Přehled jazykových úrovní SERR. Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Zkoušky z jazykové úrovně B2 mohou zájemci složit hned v několika institucích. Při výběru musejí uchazeči brát zřetel na to, že ne všichni zaměstnavatelé či univerzity uznávají zrovna ty zkoušky, které se rozhodnou podstoupit. Nejznámějšími a celosvětově uznávanými jsou Cambridgeské testy nabízející hned několik certifikátů. Velice žádaným je First Cambridge Certificate in English (FCE), uchazeče vyjde na 4 350 Kč. Jak uvádí British Council, který skládání Cambridgeských testů v České republice umožňuje, FCE se podstupují přibližně po pěti stech hodinách výuky. Pokud v nich zájemce o certifikát obdrží hodnocení A, získá potvrzení o dosažení úrovně C1. Hodnocení B nebo C pak odpovídá certifikátu s úrovní B2. „Zkoušky FCE jsem složila, ještě než jsem nastoupila na Masarykovu univerzitu. Certifikát mi škola uznala a nemusím si tedy zapisovat předmět Anglický jazyk pro akademické účely, který je jinak povinný," uvedla studentka Fakulty sociálních studií Eva Beránková.

British council dále nabízí International English Language Testing System (IELTS). Tyto zkoušky požadují převážně britské a australské univerzity a uchazeči za ně zaplatí o pět set korun více než za FCE. Využijí je však i na českých školách, kde často slouží jako náhrada za závěrečné zkoušky v anglickém jazyce. Mezi další mezinárodní testy se řadí Test of English as a Foreign Language (TOEFL), který zprostředkovává Fulbrightova komise za cenu 240 dolarů (v přepočtu zhruba 5 300 Kč). TOEFL se skládají na počítačích za pomoci sluchátek a mikrofonu, avšak nikoli z pohodlí domova, ale ve specializovaných testovacích centrech. 

Jednou z nejlevnějších variant, která umožňuje získat certifikát o jazykové úrovni dle SERR, je Test of English for International Communication (TOEIC). Cena za zkoušku se liší podle instituce, ve které se skládá, avšak poplatek většinou nepřevyšuje 2 500 Kč. Tento test je pak vhodný především pro ty, co usilují o práci v mezinárodních obchodních sférách. 

Klíčová slova: FCE, Cambridgeské testy, TOEFL, IELTS, TOEIC, jazykové zkoušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.