16.04.2013 23:02


Jak přežít vysokou aneb Věrný přítel alkohol

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Život bez každodenních večírků, přátel, hudby a především alkoholu si umí málokterý student představit. Alkoholové opojení se tak nějak stalo součástí vysokoškolského života. Proč mladé pití tolik láká?

Praha – Každý den alespoň jedno lahvové pivo. Tak vypadá život dvaadvacetiletého studenta technické fakulty Václava Koutného. „Pivo mi prostě chutná. Když člověk přijde ze školy, jedna vychlazená desítka zkrátka bodne,“ tvrdí Koutný. Důvodem, proč většina studentů alkohol vyhledává, je, že na něj má jednoduše chuť. Opojné likéry také zlepšují náladu po neúspěšném testu nebo rozváží jazyk stydlivějším povahám. 
Václav Koutný a jeho oblíbený alkohol - pivo. Foto: Barbora Chudíčková

Většinou se studenti dostávají k alkoholu na různých akcích či večírcích. Někteří si ho však  dopřávají i sami na koleji. „Se spolubydlícím si občas koupíme basu piv. Vyjde to mnohem levněji, než pořád chodit do hospody,“ říká Koutný. Vysokoškoláci si ve většině případů alkohol dopřávají jednou až dvakrát za týden ve společnosti přátel. Nadměrné pití však studentům příliš nesvědčí. „Pokud mladý člověk konzumuje alkoholické nápoje v rozumné míře a nejde o každodenní užívání, problém by to být neměl. Časté pití alkoholu však může velmi rychle a nenápadně vyvolat závislost,“ varuje praktická lékařka Slavomíra Holanová. 

Vysoké peněžní částky jsou další alfou a omegou omamných nápojů. Mladí lidé průměrně utratí okolo pěti set korun za týden, ti zámožnější utrácejí tisíc korun a více. „Kdybych chodil každý den do hospody, utratil bych hrozně moc. Snažím se alkohol a návštěvy hospod omezovat, abych ušetřil. Moje měsíční útrata se i tak pohybuje okolo osmi stovek,“ stěžuje si Koutný. Právě putyky a bary mají ze studentských večírků největší zisky. „Chodí k nám především mladí lidé, díky nim máme plno jak přes týden, tak o víkendu,“ uvedl barman Leoš Holý, který pracuje v pražském baru Farma.

Muži holdují pivu, ženy si raději dají sklenku vína. Stereotyp, který se v Česku asi jen tak nezbortí. U vín vítězí vína bílá. Mezi nejoblíbenější piva českých studentů patří Kozel, Praděd, Braník, Krakonoš nebo pivo Medlešické. Pozadu nezůstává ani vodka Absolut, Fernet, Capitan Morgan, Havana nebo Jagermeister. I přes to, že ve městech alkohol teče proudem, většina studentů přiznává, že při studiu vysoké školy pije mnohem méně než dřív. „Alkohol je ve své podstatě zlo. I když si ho nedokážu odříct, vím, že bych ho měl omezit. Ale najít vůli a nedat si? To si radši dám ještě pár piv,“ uzavřel Koutný.

Klíčová slova: alkohol studenti pivo hospoda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.