04.11.2013 11:19


Jak poznat Londýn a finančně nevykrvácet

Autor: Petr Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Londýn je lákavým turistickým cílem hned z několika důvodů. Kromě celé řady pamětihodností, jako jsou například Buckinghamský palác nebo Big Ben, slibuje výlet do hlavního města Spojeného království možnost navštívit některé z mnoha muzeí, galerií moderního umění nebo jen prožít pár dní v tomto vysoce multikulturním městě. Především studenty by od cesty mohla odradit pověst Londýna jako drahého města, což nemusí být nutně pravda.

Významnou položkou ve finančních nákladech je bezpochyby cesta tam a zpátky. Nejpohodlnější je využít služeb některé z leteckých společností a do Londýna se dopravit letadlem. Cena se pak odvíjí od celé řady faktorů. Letenku je výhodné objednávat buď dlouho dopředu, nebo naopak těsně před dobou odletu, kdy se dopravci snaží naplnit let, a proto cenu letenky snižují. Zajímavé ceny nabízejí především nízkonákladové společnosti, jako EasyJet nebo Ryanair, které ale nelétají přímo na Heathrow. To se ovšem pozitivně promítne do ceny. V takovém případě je však nutné počítat s doplatkem za dopravu do centra města, přesto se to v drtivé většině případů vyplatí.

Zatvrzelým odpůrcům létání zbývá možnost absolvovat téměř třináct set kilometrů dlouhou cestu autobusem. Využít mohou třeba služeb společnosti Student Agency, cena však bude mnohdy vyšší než za letenku. Navíc se musí připravit na zhruba dvacetihodinovou cestu, což je oproti necelým dvěma hodinám v letadle velký rozdíl. „Zkusil jsem oba způsoby a autobusem už bych rozhodně znovu nejel. Nejen, že to dlouho trvá a není to moc pohodlné, cena je navíc kolikrát oproti letenkám nevýhodná,“ srovnává leteckou a autobusovou dopravu student Ondřej Odvárka. Dobrodruzi mohou zkusit štěstí a do Londýna se prostopovat. V takovém případě však lze jen velmi těžko odhadovat, za jak dlouho se k vysněnému cíli dostanou a kolik (případně co všechno) je to bude stát.

Ještě před výletem se vyplatí vyřešit další důležitou věc, a sice ubytování. Odvážní opět mohou pokoušet své štěstí a zkusit alternativní cestu v podobě přespávání v parcích či v non-stop restauracích. Pro všechny ostatní se však jako nejschůdnější varianta, nemají-li v Londýně známé, u kterých mohou přespat, jeví pobyt v hostelu. Přespávání v zařízeních podobného typu se není třeba příliš bát, je ovšem dobré vybírat podle hodnocení návštěvníků, k čemuž dobře poslouží servery, jako je tripadvisor.com, které navíc pomůžou vhodný podnik vybrat.

Člověk k základní životní spokojenosti potřebuje nejen spát, ale taky jíst, což může být v Londýně opravdu drahá záležitost. Dobrým řešením je hledat ubytování, které v ceně zahrnuje snídani. Ta sice většinou není valné kvality, ale v poměru cena/účinek nemá konkurenci. K obědu a k večeři si lze něco koupit v řetězcích supermarketů, které často nabízí výhodné balíčky, ze kterých se lze za cenu okolo tří liber celkem slušně najíst. Mezinárodní fast foody se snaží držet jednotnou cenovou politiku, takže cena, která je v Čechách nad průměrem, představuje v Londýně jedno z nejlevnějších řešení. Vcelku rozumným kompromisem jsou různé „all you can eat“ podniky, kde za ceny začínající na osmi librách může hladový student spořádat, kolik zvládne. Milovníkům kuřete odjinud než z Kentucky se pokusí vyhovět za přijatelnou cenu řetězec Nando’s. Obecně však v tomto případě platí, že kdo hledá, ten najde.Tower Bridge (foto: Petr Boháč)

Nejlevnější není ani přeprava po samotném Londýně. Centrum, kde je koncentrace památek a lákadel pro turisty největší, se dá při troše fyzické odolnosti projít pěšky. Na dopravu do vzdálenějších míst je nejlepší využít metra, jehož jednotlivé linky do sebe, po počátečním zděšení z jejich množství a spletitosti, začínají krásně zapadat. Vyplatí se pořízení vratné Oyster Card (něco jako povedená pražská Opencard), protože sleva za jednu jízdu oproti klasické papírové jízdence je skutečně markantní. Navíc stačí absolvovat určitý počet jízd a karta po zbytek dne umožňuje jejímu majiteli využívat služeb metra zadarmo.

Samotné předpokládané objekty návštěvníkova zájmu nejsou paradoxně tolik finančně náročné. Procházka centrem, která nabízí pohled na známé londýnské stavby, nic nestojí. Zadarmo jsou v Londýně taky vstupy do muzeí a to včetně Tate Modern, což je muzeum moderního umění a jehož návštěva se rozhodně vyplatí. Na stránkách timeout.com/london lze nalézt celou řadu tipů na akce či místa, kde se neplatí žádné vstupné. "Londýn je na kvalitně strávený čas zadarmo velmi vděčným městem, třeba milovníkům architektury stačí pohled na všechny ty výjimečné budovy a musí být spokojeni," myslí si Velšan Patrick Woolfe, který si zrovna prohlíží impozantní cihlovou Battersea – bývalou uhelnou elektrárnu.

Londýn se dá zcela jistě absolvovat i opačným způsobem a tomu, kdo si to může dovolit to lze jedině doporučit. Těm ostatním tento článek může sloužit jako povzbuzení, že pobyt v Londýně si lze užít i v případě, že jsou jejich finanční možnosti omezené.

Máte nějaký další tip, jak se v Londýně chytře, kvalitně a přitom levně zabavit, najíst nebo vyspat? Nenechávejte si ho pro sebe a zmiňte ho v diskuzi pod článkem.

Klíčová slova: Londýn, peníze, student, servis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.