07.05.2018 17:30


Jak levně procestovat Evropu i svět? Máme pro vás 10 tipů

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Doba internetu a velké konkurence v letecké i pozemní dopravě přeje cestovatelům, kteří vyhledávají levné výlety po Česku, Evropě i celém světě. Přinášíme vám několik tipů, jak a kde najít ty nejzajímavější nápady na levné cestování nejen na léto.

Z Česka do Londýna za 259 korun? Žádný problém. Foto: Michael Bouška

1) Sledujte cestovatelské blogy

Blogy o cestování přináší mnoho zajímavých tipů na levné cestování, a to jak po Evropě, tak i po Česku. Za sebe mohu doporučit hlavně http://cestujlevne.com. Mezi další podobné blogy patří například https://honzovyletenky.cz/, http://akcniletenky.com/ nebo http://zaletsi.cz/. Je vhodné si rovněž nastavit upozornění na e-mail, protože nejlepší akce bývají vyprodány během několika minut. Na těchto portálech nalezneme 2 typy akčních letenek. Prvním jsou marketingové akce leteckých společností, které na sebe chtějí upozornit. Druhým typem jsou takzvané chybové tarify, kdy dochází v rezervačních systémech ke špatnému vygenerování ceny. Při zaplacení letenky online však často letecké společností letenky i s chybovými cenami uznávají, protože se chtějí vyhnout špatné reklamě. Díky chybovým tarifům bylo možné zakoupit například zpáteční letenku do New Yorku za 3 990 Kč.

2) Kde hledat nejlevnější letenky?

Vyhledávačů letenek existuje nepřeberné množství. Pro jednoduché vyhledávání doporučuji využít vyhledávač letů od Googlu případně aplikaci Skyscanner. V obou zmíněných aplikacích lze vyhledávat lety různých společností a prodejců. Letenky nízkonákladových společností jako třeba Ryanair, WizzAir nebo Easyjet nemá smysl kupovat jinde než přímo na jejich webu, nebo přes jejich mobilní aplikaci. Naopak u klasických dopravců, jakým jsou například ČSA nebo Lufthansa, se často vyplatí kupovat přes prodejce letenek, například Student Agency.

3) Kdy letět, aby byla cena co nejnižší?

Nejlevnější termíny bývají hlavně mimo prázdniny a státní svátky. V letním období se tak vyplatí cestovat v červnu a v září. Co se týče dnů v týdnu, bývají často nejlevnějšími dny úterý, středa a čtvrtek. Nejdražší naopak bývají často soboty. U některých linek se však situace může lišit v návaznosti na poptávce.

4) Odkud letět?

Letiště v Brně nabízí jen minimum letů. Po odchodu společnosti Wizzair zbývá na letišti jen několik málo linek. Z Brna připadá v úvahu prakticky jen linka Ryanairu do Londýna, která odlétá každý den. Z okolních letišť se nabízí odlety z Vídně, Bratislavy, Pardubic, Ostravy a Prahy. Například z Pardubic není problém sehnat letenku do Londýna za 259 korun.

5) Pozor na letiště vzdálená od center měst

Nízkonákladoví dopravci často využívají sekundárních letišť, která jsou někdy velmi vzdálená od měst, podle kterých se dané letiště jmenuje. Například z letiště Brusel Charleroi do centra Bruselu trvá cesta přes hodinu. Pozor si dejte i na samotnou cenu za transfer z letiště. Mnohdy totiž může být letenka levnější než samotná cesta z letiště do města. Doporučuji tedy ještě před samotnou rezervací letenky najít dopravu z letiště. Pomoci mohou opět cestovatelské blogy. Například http://cestujlevne.com má zpracované průvodce k jednotlivým letištím.

6) Když cestujete s mnoha zavazadly

Při rezervaci letenky je potřeba si dát pozor na zavazadla, která jsou v dané ceně zahrnuta. U nízkonákladových aerolinií prakticky nikdy není součástí odbavené zavazadlo a je nutné ho přikoupit. Důležité jsou i rozměry příručního zavazadla, které letecká společnost povoluje. Při překročení totiž bývá účtován nemalý poplatek. U některých tradičních leteckých společností je zahrnuto zavazadlo v ceně. Proto je dobré se zavazadly dopředu počítat. Někdy se totiž může stát, že poplatky za zavazadla překročí původní cenu letenky.

7) Sledujte i autobusové dopravce

I autobusoví dopravci nabízí mnoho slev a akcí. Příkladem je například Flixbus, který kvůli boji s konkurenčním Regiojetem nabízí cestování po Česku za 29 korun. Studenti si navíc mohou díky ISIC kartě vygenerovat poukaz v hodnotě 3 EUR na cestování zelenými autobusy. Dále také získávají držitelé této karty slevu 10 %.

8) Vlakem do zahraničí? Proč ne

I do zahraničí lze v Česku poměrně pohodlně a často i levně cestovat vlakem. Levně se dostanete nejen s Regiojetem do Vídně, ale i do jiných evropských destinací. České dráhy nabízejí takzvanou Včasnou jízdenku Evropa, díky které lze cestovat do vybraných měst v Evropě za poměrně výhodné ceny. Příkladem je jízdenka z Brna do Bruselu za 650 Kč. Pro nalezení jízdenky za tuto cenu je nutné ve vyhledávači zvolit trasování přes Cheb. Přehled všech akčních jízdenek do zahraničí nabízí web Českých drah.

9) Neomezené cestování vlaky v Česku i po Evropě

Pokud chcete procestovat naši vlast křížem krážem, vyplatí se neomezené cestování na týden či čtrnáct dní. V minulých letech ho nabízely České dráhy a lze předpokládat, že s podobnou akcí přijdou i letos. Podobná jízdenka funguje i v rámci Evropy. Jmenuje se Interrail. Její cena je poměrně vysoká, ale je potřeba počítat s tím, že ceny za vlak v Evropě jsou často několikanásobně vyšší než u nás.

10) Kde najít levné ubytování?

Při cestování potřebujeme najít nejen způsob dopravy, ale i ubytování. Mezi největší portály na hledání hotelů a apartmánů patří booking.com. Výhodou je, že všechna ubytování musí splňovat poměrně přísná kritéria. Proces rezervace je navíc jednotný pro celý svět. Velmi oblíbená je i aplikace AirBnB, který se veze na vlně sdílené ekonomiky. Při rezervaci je však potřeba si dávat pozor na podmínky jednotlivých hostitelů.

Klíčová slova: Levné cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.