02.04.2012 20:40


Jak jsem přišel o geocachingové panictví

Autor: Tomáš Janota | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když člověk nalezne poklad, zachvátí ho mohutný příval euforie z úspěšného hledání. Podobně jsem na tom byl i já při své premiérové zkušenosti s geocachingem, tedy hledáním pokladů za pomoci GPS či v mém případě mapy.

Geocaching je činnost známá po celém světě. Nenápadní lidé s GPS v ruce se toulají přírodou nebo městem a hledají menší či větší krabičky ukrývající sešit a malé drobnosti pro úspěšné lovce. Já jsem své geocachingové panictví ztratil v nádherné krajině Orlických hor. Protože jsem nevlastnil GPS, jednoduše jsem si kešky (krabičky) našel na internetu a vytiskl mapu jejich okolí. Dříve lovci pokladů těžko pluli po moři s GPS, nemít u sebe mobil a horské kolo, připadal bych si jako Indiana Jones.

Mým prvním cílem byla keš zvaná Sopotničák, která byla ukrytá na železničním mostě v okolí obce Sopotnice. Plný motivace ukázat všem škarohlídům z řad přátel a příbuzných jsem se vydal úzkou pěšinou od řeky do kopce. Železniční most je přibližně dvacet metrů nad řekou Divokou Orlicí a je z něj nádherný výhled do krajiny. Horší už je to však s přístupem ke kešce, která se nachází na jednom z pilířů pod mostem. Problémem je také fakt, že na pilíře se dá vylézt velice těžko. Po žebříku ani vidu, ani slechu. Nakonec jsem ale první nástrahu zvládl a mohl se projít po lávce zhruba tři metry pod kolejemi.

Nikdy jsem žádnou keš neviděl ani nenašel, takže mne čekalo úporných deset minut lezení po kolenou v prostoru zhruba dva krát pět metrů. Člověk by si řekl, jak musí být jednoduché tam najít něco, co tam evidentně nepatří, ale věru, jednoduché to není. V soutěži Survivor bych asi tajnou imunitu nikdy nenašel, naopak tuhle kešku jsem naštěstí nakonec objevil. Předmět, který jsem dvakrát považoval za nějaký šroub v mostě se napotřetí ukázal jako nešroub a já si mohl vítězně zahulákat. Dokázal jsem to! Vtip byl v tom, že poklad byl v malém krytu od filmů do fotoaparátů, přičemž kryt byl oblepen izolepou totožné barvy, jakou je natřený most. Aby toho nebylo málo, do izolepy byl zabalený magnet, takže byla keš přisátá zespodu na mostu. Rychle jsem se zapsal na papírek uvnitř a poklad zase schoval. Má pouť za Sopotničákem tím stále nekončila. Zjistil jsem, že pro výstup z místa lze použít i železný žebřík, který mne dovede na vrchol mostu. Když už jsem na něj chtěl vylézt, ozvalo se zdálky zahoukání vlaku. Představte si, jaké to je, když jste na železném mostě a tři metry nad hlavou vám projede vlak. Málem jsem si musel jet domů vyměnit prádlo. Každopádně jsem pak sebral veškerou odvahu a vystoupal po žebříku. Vskutku atrakce pro otrlé, když jsem odklopil poklop na konci žebříku, ocitnul jsem se mezi kolejemi.

Druhou plánovanou keš jsem chtěl ulovit v sousedních Liticích nad Orlicí. Na konci malé vesničky se dříve těžil baryt, dnes jsou však doly opuštěné, protože žíla se jaksi ztratila a na další prodloužení šachet nebyly v roce 1987 ani později finance. Povzbuzen prvotním úspěchem jsem začal hledat druhý poklad. Nadšení ze mne po zhruba deseti minutách vyprchalo a za dalších deset minut se dostavily první černé myšlenky na negativní konec mise. Moudřejší ustoupí a tentokrát jsem musel ustoupit já. Naštvaně jsem popadl kolo, které jsem si schoval v jednom z tunelů a chystal jsem se odjet z místa činu. V tom jsem zaslechl brzdy auta a dva mužské hlasy. Popadla mne celkem slušná panika, nevím, jestli by mi nějaký správce uvěřil, že jsem si nevšiml železného zámku, který zdobil bránu u vchodu. Rozhodl jsem se zachovat klid a nenápadně jsem s kolem vyšel z již dvacet let nepoužívaného dolu. K mému úžasu jsem místo dvou svalovců spatřil muže s GPS v ruce. Konkurence! Nebo spíš spása? Naštěstí byli od té dobroty a společně jsme našli vytoužený poklad. Doteď se ale divím, kde se uprostřed kopce v lese mezi stromy vzal patník, pod nímž byla keška schovaná.

Oba poklady jsem tedy našel skoro sám a téměř bez cizí pomoci, pokud nebudu počítat strážné anděly s GPS v ruce na druhé zastávce. Zážitků jsem si odnesl nespočet, prádlo zůstalo suché a geocaching si získal nového fanouška.

Klíčová slova: geocaching, keš, most, GPS, poklad, důl,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.