05.05.2016 18:51


Jak čeští lvi na hokejové mistry světa nestačili

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Poslední test před mistrovstvím světa v Rusku. Český tým si nemohl přát lepšího soupeře, který prověří jeho připravenost. Čeští hráči se utkají s kanadskými hokejisty, úřadujícími mistry světa. Je úterý večer a do pražské O2 arény pomalu proudí natěšení hokejoví fanoušci. I já usedám na moje místo v nejvyšším sektoru. Moderátor představuje soupisky týmů. Do haly přichází poslední opozdilci. Poté zaznívají statní hymny a hokejová bitva může začít.

Začíná generálka před mistrovstvím světa, které přihlíží vyprodaná O2 aréna. „Češi, Češi, Češi,“ zaznívá z domácího kotle ze sektoru těsně u ledu. Fanoušci ukazují, kdo je tady doma. Postupně se k povzbuzování přidávají i ostatní diváci na stadionu. Český tým začíná aktivně a má několik šancí. Tomáš Filippi střílí a Cam Talbot zasahuje. „To je ono, to je ono,“ oceňuje Filippiho kotel fanoušků. Hra je plná nepřesných přihrávek a ofsajdů. Na tribuně se objevuje optimistický transparent s nápisem „Míříme na vrchol“ a zlatým pohárem a českou vlajkou. Zdá se, že fanoušci mají o umístění českého týmu na mistrovství světa jasno.

„Pojďme hoši, dáme gól, dáme gól, dáme góóóól,“ fandí a tleská celá aréna. Kanadský obránce Morgan Rielly střílí od modré čáry, útočník Ryan O'Reilly jeho střelu tečuje a puk je najednou v síti za zády Pavla Francouze. Kanada jde do vedení. Atmosféra v hale utichá. „Let ‘s go Canada!“ pokřikuje skupinka Kanaďanů sedících kousek ode mě. Načež je čeští fanoušci oceňují nesouhlasným pískotem, aby tak nezapomněli, kdo je tady vlastně doma.

České snažení a studená sprcha

Další nadějná akce pro český tým. Jiří Sekáč vyráží dopředu, střílí backhandem, ale Talbot je připraven. Fanoušky se tak snaží rozveselit noví maskoti české hokejové reprezentace, kteří v průběhu komerční přestávky hopsají na ledové ploše. Zápas pokračuje a český tým se činí. Michal Řepík pálí na vyrážečku Talbota, který jeho střelu likviduje.

Následně ale na druhé straně kluziště v deváté minutě zápasu přihrává Max Domi útočníkovi Mattu Duchenovi. Ten využívá zmatků v české obraně a trefuje volný prostor nad vyrážečkou Francouze. Kanada vede 2:0. Atmosféra v hale je na bodu mrazu. Všichni mají v paměti týden starý debakl od švédského týmu. Jestli to tak půjde dál, tak tento zápas skončí podobně, pomyslím si. „Doufám, že to byla jenom taktika hrát si chvíli na nezkušené hokejisty,“ říká zklamaně fanoušek sedící za mnou své přítelkyni. Nezbývá než s ním souhlasit, český tým se musí zvednout.

České trápení

V průběhu zápasu mají čeští hokejisté několik velkých šancí, které ale likviduje dobře chytající Cam Talbot. Na Talbotovi ztroskotávají Pastrňák, Řepík, Kousal i Plekanec. I Pavel Francouz na druhé straně musí řešit několik ošemetných situací. V polovině zápasu se mění brankáři. Do brány českého týmu přichází Dominik Furch, do branky hostů Calvin Pickard. Fanoušci stále podporují, českým hokejistům se ale nedaří přesilovky. Mají střeleckou převahu, ale nedaří se jim trefit bránu soupeře.

38. minuta. Richard Jarůšek doráží střelu Tomáše Zohorny, ale Pickard ránu chytá pohotovou lapačkou. Fanoušci už dávali ruce nad hlavu, následně si ale jen zklamaně povzdechli. A tak české trápení pokračuje.

Kdo neskáče, není Čech

Český tým se snaží vyrovnat, ale nedaří se mu to. Při zkažené přesilovce dokonce někteří fanoušci oceňují české hráče pískotem. Na druhé straně likviduje velkou šanci Kanady Dominik Furch a drží tak naděje českého týmu. „Dobře, Furchino!“ oceňuje ho fanynka sedící za mnou. Kanaďani ale v 53. minutě zatloukají poslední hřebík do rakve. Mladý talent Connor McDavid ukazuje svoji šikovnost a zakončuje nekompromisně pod horní tyčku. A Kanada vede už 3:0.

I přesto se snaží čeští hráči něco s výsledkem udělat a vstřelit alespoň čestný gól. „Kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop!“ zní arénou tradiční pokřik. Domácí kotel vytváří za pomoci většiny diváků i mexickou vlnu. Oceňují tak ne příliš povedený výkon českého týmu. Snad si to nejlepší nechávají na mistrovství světa, pomyslím si. Jestli je tomu opravdu tak, fanoušci uvidí již zítra v prvním zápase proti ruské sborné. 

Klíčová slova: Česká hokejová reprezentace, Kanadská hokejová reprezentace, generálka, mistrovství světa v hokeji

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.