04.05.2014 12:40


Jak český florbal prokletou metu překonal

Autor: Plevák Ondřej | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Florbal. Tento kolektivní sport se těší čím dál větší oblibě, a to i díky své dostupnosti a jednoduchým pravidlům. Na první pohled připomíná hokej, jen nejsou potřeba rozměrné chrániče či zamrzlý plácek. Česká republika patří, možná i díky tradiční hokejové základně, k úzké světové špičce. Jedna významná položka v životopise naší reprezentace však chybí. Tedy chyběla, až do minulého víkendu.

Ondřej PlevákCo je ve fotbale Španělsko, Brazílie či Německo, to je ve sportu s děrovaným míčkem Švédsko. Země, ze které hra zvaná florbal pochází, byla dlouhé roky nezastavitelnou mašinou s monopolem na vítězství. Od roku 1996, na který se datuje první florbalové mistrovství světa, diktoval modro-žlutý národ tempo. V mezinárodním turnaji, který se hraje každé dva roky, vyhrálo Švédsko šestkrát v řadě. Co se konkurence týkalo, jedinými soupeři, kteří jakž takž stíhali neskutečně rychle se rozvíjející úroveň švédské hry, byli Finové a Švýcaři. Na ty ale vždy zbyly jen ty méně cenné kovy. To platilo do roku 2008. Skvělé Finy tehdy nezastavili ani jejich do té doby suverénní sousedi a na turnaji, který se shodou okolností hrál v České republice, obr konečně padl. Tým Suomi navíc tento velký úspěch zopakoval i za dva roky a potvrdil, že to nebyla jen výjimka potvrzující pravidlo. Na zatím posledním mistrovství se ale zase vrátilo na trůn Švédsko.

Když se podíváme na český národní tým, uvidíme takzvané bramborové prokletí. Čeští florbalisté mají na svém kontě nejvyšší počet čtvrtých míst v historii. O bronzovou medaili jsme často bojovali se Švýcarskem, urvat se nám ji však podařilo jen jednou v roce 2010. Na svém kontě ale máme i stříbro, se Švédskem jsme prohráli finále před deseti lety. Minulé mistrovství se nám moc nepovedlo, sedmé místo bylo zklamáním. Český florbal tedy zdá se klepal a klepe na bránu, vedoucí k nejvyšším příčkám. Něco ale chybí. Podle mnohých to je profesionalizace florbalové ligy. V řadách našich hráčů se najdou skvělí florbalisté, vyznačují se typicky dobrou technikou, kterou známe i od našich hokejistů, kvůli neprofesionálním kontraktům však musí velká většina chodit do běžné práce a nemůžou se florbalu věnovat naplno. Není se čemu divit, že jdou často za lepším třeba do Skandinávie nebo Švýcarska. Na to, jaká je v České republice úroveň klubová, je ta reprezentační obdivuhodná.

Mimo mistrovství světa jsou během roku k vidění i mezinárodní turnaje. Jeden z nich, Euro Floorbal Tour, byl minulý víkend i v České republice a přepisovaly se na něm florbalové dějiny. Kromě mistrovství zatím totiž český tým neporazil Švédsko ani nikde jinde. Nikdy. Zdálo se to jako prokletí. Až teď a zrovna doma. Ve vyrovnaném utkání se povedlo nemyslitelné a po finálové siréně svítilo na tabuli 6:5. Ve prospěch domácích. Češi to dokázali. Jako pomyslnou třešničku na dortu pak ještě porazili i Finsko a Švýcarsko a zaslouženě svůj domácí turnaj vyhráli. V prosinci letošního roku se o titul mistra světa hraje ve Švédsku, český tým má zatím solidně našlápnuto. Proč by to nemohlo vyjít právě letos?

I když šlo o pouhý turnaj, porážka Švédů znamená hodně. Už nejsou nedotknutelní. I pro ně platí stejná pravidla. Dvanáct hráčů, dvě branky, jeden děravý míček.

Klíčová slova: florbal, Česká republika, Švédsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.