22.04.2016 20:10


Jak být týden u moře a nic neplatit? Staňte se dobrovolníkem

Autor: Michaela Benešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Strávit léto u moře a ještě nic neplatit je sen snad každého studenta. Díky dobrovolnictví se to však může snadno stát realitou. Není potřeba ani složitě hledat a člověk najde spoustu příležitostí. Některé možnosti jsou známé více, jako například program Erasmus + a jiné méně. My se zaměříme na ty méně známé.

Studentka žurnalistiky Jolana se jednoho dne rozhodla, že stráví léto se svou kamarádkou na Bali. Jelikož zde pomáhali v místní záchranné zoo krmit zvířata, za ubytování a stravu nic neplatili. Jediná investice byla zpáteční letenka a ta se dá dnes sehnat i za deset tisíc korun.

 Dobrovolnictví na Bali. Foto: archiv Jolany Radinové

Jednu z databází dobrovolnických aktivit najdete na www.workaway.info. Není zde jen spousta pracovních příležitostí do hostelů a  biofarem, ale třeba i jachting na Středozemním moři. Jediné úskalí je poplatek dvacet tři eur na rok, v případě dvou lidí pak třicet eur. Tento poplatek slouží jako garance jak pro hostitele, tak pro dobrovolníka, že vše proběhne podle plánu. Poplatek se určitě vyplatí těm, co chtějí objet více míst. Například ve Španělsku tak můžete najít přes dva tisíce hostitelů.

Kdo ovšem netouží po velkých dálkách a chtěl by pomáhat v Evropě, je tu pro něj spoustu možností. První z nich je Evropská Dobrovolnická Služba, na stránce www.evsdatabase.eu si najdete organizace v daném místě, kam chcete jet a kontaktujete je.

Pokud toužíte po něčem, co není tak organizované a systém je více uvolněný, méně moderní, a přitom důvěryhodný, navštivte www.helpx.net. Nabídka je také velmi široká a to po celém světě. Pro přihlášení na jednotlivá místa je také nutno se registrovat, tentokrát ale bez žádných poplatků.

Kdo by snad měl drobné obtíže s angličtinou při hledání na výše zmíněných stránkách, měl by zkusit www.databaze.dobrovolnik.cz. Tady je vše popsané v češtině, ale nabídka zase není tak veliká. Za zmínku ovšem určitě stojí možnost vyjet na stavební workcamp v neziskových organizacích v Arménii nebo Gruzii. Spousta nabídek je ovšem čistě v rámci republiky, kdy studenti mohou jet pomáhat jako instruktoři na letní tábory.

Možností jak vycestovat je samozřejmě mnohem víc. Spousta lidí dokonce plánuje svoje léto jako pomáhání v rámci jednoho místa a pak přesun na jiné. Cestování mezi jednotlivými místy pak řeší autostopem a náklady na cestování jsou opravdu minimální. Takže určitě neváhejte a vyrazte poznávat divy světa s dobrým pocitem a nízkými náklady.

Klíčová slova: dobrovolnictví, léto, cestování, student, levně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.