30.09.2013 20:37


Jablečná slavnost: Chceme zachovat kulturní dědictví Bílých Karpat

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jablečná slavnost se dnes konala v Hostětíně již podvanácté. Jejím cílem je představit veřejnosti ovocnářskou tradici, která se postupem času ze Zlínského kraje vytrácí. Malá obec na Uherskohradišťsku doslova praskala ve švech, přilákala dva a půl tisíce návštěvníků.

Hostětín – V posledních letech se Hostětín stále více dostává do povědomí díky množství projektů, které jsou založené na využití místních zdrojů a technologiích šetrných k prostředí. Za tím vším a za uspořádáním slavnosti stojí neziskové organizace Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat a Centrum Veronica Hostětín. „Z původních desítek návštěvníků se staly dva a půl tisíce. Návštěvnost ale už moc zvyšovat nechceme. Snažíme si zachovat menší ráz, přátelskou atmosféru a prostor pro vzájemné setkávání přátel. Náš cíl je, aby lidem u nás bylo dobře,“ řekla jedna z organizátorek akce Hana Machů.

Program slavnosti začal krátce před polednem a návštěvníkům nabídl například výstavu a prodej domácích jablečných moučníků, ukázku starých řemesel, přehlídku regionálních odrůd ovoce nebo řemeslný jarmark. „Na jarmarku prezentujeme držitele regionální známky Tradice Bílých Karpat. Letos díky podpoře z Programu příhraniční spolupráce se Slovenskem se představí i tamní držitelé této známky,“ dodala Machů. Tato známka zaručuje, že zakoupené zboží pochází právě ze zmíněné oblasti a je šetrné k životnímu prostředí. „Na slavnosti jsme sice poprvé, ale nemáme to sem daleko a také chceme šířit povědomí o výrobcích z našeho kraje, proto jsme tu,“ řekl výrobce drátěných produktů Stanislav Vajďák z Vizovic.

Aby organizátoři podpořili propagaci životního stylu šetrnému k prostředí, rozhodli se návštěvníky, kteří na akci dorazili na kole nebo vlakem, odměnit poukázkou na mošt. „Ten nápad se nám moc líbil, proto tu nejsme autem. Také se setkáme se známými lidmi. Sami máme ovocnou farmu, a tak jsme se přijeli podívat, co je nového,“ řekl Peter Pašš, který přijel s rodinou vlakem z Trenčína.

Mezi další aktivity, kterých se lidé mohli zúčastnit, patřil například Jablečný trojboj, Adrenalinová věž a pro rodiče s dětmi Jablečná stezka. Po celý den bylo také možné prohlédnout si ekologické projekty v obci, například sušírnu, pasivní dům, biomasovou výtopnu nebo moštárnu. „Tradici ovocnářství u nás obnovujeme díky místní moštárně. Lidé nám do ní mohou prodávat svá jablka a to je pro ně podnětem pro vysazování jabloní, které jsou pro tuto oblast typické,“ řekl člen organizace Veronica Petr Ledvina.

Atmosféru návštěvníkům zpříjemňovala také živá hudba a malá vystoupení. Jako první se předvedl folklorní soubor Malý Světohlávek Bojkovice. Následovala série koncertů několika kapel, mezi nimiž byla například folk-rocková kapela Pavel Tabásek & Partyja akustic nebo Beseda u cimbálu a další představení.

Klíčová slova: ovocnářství, Jablečná slavnost, lidová tradice, ochranná známka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.