01.04.2013 21:57


Italské Livigno nabízí přes den lyžování, večer nákupování

Autor: Adéla Bilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Více než sto kilometrů sjezdovek, desítky kilometrů upravených tras pro běžkaře, příjemné prostředí k procházkám a levné parfémy. To vše a ještě více nabízí příznivcům zimy městečko Livigno v Itálii.

Livigno (Itálie) - V lyžařském středisku v Livignu si přijde každý milovník hor na své. Do italského městečka se dá z Prahy dojet zhruba za devět hodin. Leží jen pár kilometrů od švýcarských hranic a nabízí kromě krásných horských panoramat přes sto kilometrů sjezdovek s třiceti lanovkami. Pro příznivce běžeckého lyžování je v okolí třicet kilometrů strojově upravovaných tras. Po náročeném sportovním dni mohou lyžaři vyrazit na nákupy do malebného městečka. Ačkoliv patří Itálii, leží v bezcelní zóně, proto lidé rádi nakupují zejména alkohol a parfémy za výhodné ceny.

Lyžaři trpělivě čekají na autobus. Foto: Adéla Bilová

Lyžařům, kteří nebydlí přímo u vleku nebo chtějí lyžovat na druhé straně městečka, poslouží místní autobusová doprava. Na autobus zpravidla čekají jen pár minut.

 

Červenou linkou zájemci dojedou ke každému vleku. Foto: Adéla Bilová

Autobusy jsou v městečku zdarma. Tři okružní linky vozí zájemce ráno ke svahu a večer do městského centra.

 

Za pěkného počasí je jízda na lanovce příjemným odpočinkem. Foto: Adéla Bilová

Po projížďce autobusem čeká lyžaře další cestování - lanovkou. Na ní se mohou kochat výhledem, odpočívat nebo se za pěkného počasí slunit. 

 

Po výjezdu lanovkou mohou lyžaři obdivovat krásný výhled. Foto: Adéla Bilová

Na vrcholu málokdo odolá překrásnému výhledu. „Pokaždé, když vyjedu nahoru, musím se na chvíli zastavit a obdivovat krajinu," přiznal snowboardista Günter Stüch.

 

Vlekaři si také umí užít krásného počasí. Foto: Adéla Bilová

Zaměstnanci neúnavně kontrolují správný chod vleků, ale málokdy se vyskytují nějaké problémy nebo nehody. Vlekař Luigi Scarampi si tak vždy dokáže najít čas na oblíbenou cigaretu.

 

Maskot Felippe dělá vlekařům společnost celý den. Foto: Adéla Bilová

Dlouhou chvíli si vlekaři umí zkrátit. „Tohle je Felippe a dává nám tady pozor na správný chod vleku," ukázal Scarampi maskota, kterého s kolegy vyrobili ve volném čase.

 

Na vrcholku u vleku je pořád živo. Foto: Adéla Bilová

Nejvyšším místo, kam sportovce lanovka vyveze, často slouží jako prostor pro setkávání rozdělených skupin. Čekají tady na sebe kamarádi, členové rodiny, ale i účastnici lyžařských škol.

 

Lyžaři mohou odpočinek spojit s opalováním. Foto: Adéla Bilová

Unaveným sjezdařům slouží sníh na kraji sjezdovky jako matrace i polštář. Za slunečného počasí se při odpočinku i opálí.

 

Po lyžařích na svah nastupují rolby. Foto: Adéla Bilová

Kde končí zábava lyžařů, začínají povinnosti řidičů roleb. Ihned po uzavření posledních vleků vyrážejí do práce a nezastaví se až do pozdních večerních hodin.

 

Ulice Livigna večer ožívají. Foto: Adéla Bilová

Lidé odpoledne vymění lyžařské oblečení za běžné, přezují nepohodlné lyžáky a navečer vyrážejí do ulic. Někteří si jen prochází město, jiní nakupují pro sebe nebo vybírají suvenýry domů.

 

Pavel Huzlík vybírá parfém pro přítelkyni. Foto: Adéla Bilová

Pavel Huzlík chce přítelkyni z Livigna dovézt parfém, i když si u vybírání není moc jistý. „Je tu až moc velký výběr. Za tu cenu ale neodolám a něco určitě vezmu. Sobě ale místo voňavky radši koupím nějaký dobrý alkohol," směje se. 

 

Večerní návrat plným autobusem. Foto: Adéla Bilová

I bez lyží jsou autobusy večer přeplněné. Po vyčerpání zbytků energie v obchodech se už málokomu chce do svého hotelu dojít pěšky. Lidé potřebují šetřit síly na další náročný den.

 

Oficiálně lyžařská sezóna v Livignu končí 1. května, ale konečné slovo má vždy počasí. Městečko nabízí pestré vyžití téměř pro každého a záleží na člověku, jaké zážitky si z dovolené odveze.

Klíčová slova: Livigno, lyžování, reportáž

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.