07.04.2018 13:27


Internet není doménou jen mladých, přibývá uživatelů v důchodu

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Senioři už dávno nejsou počítačově negramotnou vrstvou. Spolu s technickým pokrokem se vzdělávají a aktivně používají počítač i internet. Pro některé je to možnost, jak být v kontaktu s rodinou, pro jiné jak v pohodlí domova nakupovat. Jejich počet na síti stále roste.

Senior Vladimír Přívara. Foto: Zuzana Vrbecká

Brno - Pro třiasedmdesátiletého Vladimíra Přívaru je počítač s internetovým zapojením už nezbytnou součástí domácnosti. Pracovat se s ním naučil ještě během zaměstnání a rychle si přivykl ho používat i k soukromým potřebám. Na počítači stráví podle svých slov asi hodinu denně, během které většinou využívá online komunikace nebo nákupy přes internet. „To, že bych neměl počítač s internetovým připojením, si už neumím představit,“ řekl důchodce Přívara.

Podobně jsou na tom i další čeští senioři. Z měření Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že třicet procent lidí důchodového věku používá internet pravidelně. O tom, že počítačová gramotnost seniorů roste, vypovídá srovnání s rokem 2007, kdy se na internetu pohybovala jen čtyři procenta důchodců.  „Do budoucna lze očekávat, že se počty uživatelů internetu z řad seniorů budou výrazně zvyšovat. Vloni používalo internet tři čtvrtě lidí v předdůchodovém věku od pětapadesáti let,“ uvedl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana.

To, že o internetové připojení na počítači stojí hlavně senioři s předchozími zkušenostmi z práce, potvrzují i IT technici datových sítí. „V mnoha případech docházím k lidem, kteří se chystají odejít do důchodu a chtějí si udržet přístup na internet,“ sdělil IT technik datových sítí Jiří Žák. Zároveň však senioři často žádají o rady, protože jejich počítačová gramotnost je omezená. „Ve většině případů potřebují poradit s komunikačními programy, ať už Skypem nebo dříve ICQ. Ale přijde mi zajímavé, že minimum seniorů používá Facebook,“ doplnil Jiří Žák.

Cestou, jak udržet tempo s novými technickými trendy, jsou kurzy práce na počítači určené pro seniory. Vzdělávat se tam mohou senioři bez předešlých zkušeností i ti, kteří se chtějí pouze zdokonalit. „O kurzy je v posledních letech pořád stejný zájem. Většinou je máme zaplněné na tři až čtyři měsíce dopředu,“ uvedla lektorka počítačových kurzů pro seniory Lucie Plchová.

Klíčová slova: senioři, počítač, internet, trend

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.