23.03.2017 18:02


Inspirativní příběhy mohli vyslechnout návštěvníci akce I kniha může mluvit

Autor: Michael Malík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Příběhy lidí, kteří čelí nelehkému osudu kvůli zdravotnímu postižení či jiné překážce, si mohli vyslechnout zájemci ve středu 22. března v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rámci akce I kniha může mluvit. Akci uspořádali členové organizace Brno for you a celkem si posluchači mohli vyslechnout sedm příběhů.

Audio

    Anna Vajová přibližuje své vyprávění.
         
    Autor: Michael Malík.

Akce I kniha může mluvit. Foto: Michael Malík
Brno
– Vyprávění o různých překážkách osudu si mohli poslechnout návštěvníci akce I kniha může mluvit 22. března v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Událost zorganizovali členové neziskové organizace Brno for you s podporou programu Erasmus+ a využili během ní metody živých knih. Osoby, které se takového projektu účastní, vyprávějí svůj příběh a návštěvníci s nimi poté diskutují.

Tématem vyprávění byl život se zdravotním postižením, jinou sexuální orientací či jinými životními odlišnostmi, kvůli kterým se vypravěči setkávají s předsudky a stereotypy. „Koncept živé knihovny slouží jako nástroj neformálního vzdělávání na odbourávání předsudků, kdy jsou knihy – lidské osudy – čteny zájemcům z veřejnosti nebo studentům ve školách,“ přiblížil metodu jeden z koordinátorů akce Martin Karen.

Jednou z účastnic osvětlujících svůj příběh byla i Anna Vajová ze Slovenska, jejíž příběh se jmenoval Kdo jsi? „Můj příběh je o anorexii a sebepoškozování. Kdo jsi? se jmenuje, protože podle mě každý přichází jednou v životě do stavu, kdy si takovou otázku položí. Někdy jsou situace, kdy člověk ztratí sám sebe ve víru temných myšlenek a nikdo mu nepomůže, protože mu buď nedokáže pomoct, nebo jí ten člověk odmítá. Ta otázka mi pomohla v uvědomění, že jsme víc než jen to, co vidíme, a tato myšlenka mi pomáhá, abych do toho znovu nesklouzla,“ vysvětlila svůj příběh Vajová.

Zájemci měli možnost vyslechnout celkem sedm osudů od vyprávějících z Česka, Slovenska, ale i z Polska nebo Maďarska. „O akci jsem se dozvěděl v podstatě náhodou. Koncept živé knihovny mi připadá jako dobrý nápad, je přínosné a inspirativní vidět na vlastní oči, že jsou to normální a ve svém nitru silní lidé,“ sdělil návštěvník Michal Sojka.

Organizace Brno for you funguje od roku 2014. Spolek se angažuje například v podpoře mládeže v oblastech neformálního vzdělávání, osobního rozvoje či popularizaci dobrovolnictví.

Klíčová slova: akce, příběhy, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.