09.05.2011 07:55


Informační brožura Prvákoviny předává zkušenosti zábavnou formou

Autor: Iva Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Prvákům usnadňuje orientaci na vysoké škole v prvních dnech informační brožura Prvákoviny. Šéfredaktorka části věnované fakultě sociálních studií Petra Havlišová odpovídala na otázky o jejich přípravě.

Loňské vydání Prvákovin. Foto: Iva Procházková.BrnoStudenti prvních ročníků se rychleji přizpůsobí vysokoškolskému životu díky informační brožuře vydávané studenty. Prvákoviny vychází do roku 2004. Studentka fakulty sociálních studií a šéfredaktorka fakultní mutace Petra Havlišová odpovídala na otázky, které s přípravou této brožury souvisí.

Co jsou Prvákoviny?

Prvákoviny jsou informační brožura, která vychází každoročně a je rozdávána studentům prvních ročníků Masarykovy univerzity. Dostávají ji zadarmo na zápise. Najdou tam informace o celé univerzitě, o kolejích, o menzách. Existují fakultní mutace, které obsahují informace o konkrétních oborech a lidech na fakultě. Měly by přiblížit vysokoškolský život studentům zábavnou formou.

Kdy vycházejí?

Vydání Prvákovin se odvíjí od jednotlivých zápisů. Uzávěrka celouniverzitní sekce je koncem května, potom už záleží na jednotlivých fakultách. Většinou jde o červen a červenec.

Z čí iniciativy Prvákoviny vznikají?

Tento projekt, kdy studenti předávají informace nováčkům, funguje už několik let. Jednotliví redaktoři jsou i lidé, kteří nikdy předtím nepublikovali, třeba z přírodovědecké fakulty nebo z fakulty informatiky. Například na fakultě sociálních studií se hodně lidí žurnalistice věnuje, takže u nás jsou Prvákoviny víceméně profesionální, protože jejich autoři mají žurnalistické znalosti. 

Jaké jsou ohlasy?

Protože studenti dostanou Prvákoviny zadarmo na zápise, jsou pro ně opravdu dostupné. Většina studentů si je přečte a někteří studenti si je dokonce schovají doma a občas vyhledají nějaké informace. Pro prváky je určitě zajímavá právě osobní zkušenost, kterou jim starší studenti předají. Vědí, na co si dát pozor u jednotlivých předmětů. Zjistí, co je zajímavého na škole, na co by třeba jindy nenarazili. Celkově máme pozitivní ohlasy.

Kolik lidí pracuje na přípravě?

Asi devadesát lidí. Na každé z devíti fakult je kolem desíti redaktorů.

Jak se můžou studenti do přípravy zapojit?

Kontaktujeme vždy redaktory z předchozích let. Kdyby měl někdo zájem, není problém ho přibrat do redakce. Záleží na momentální kapacitě.

Jaká jsou témata obsazená v Prvákovinách?

Šéfredaktorka fakultní mutace Prvákovin Petra Havlišová. Foto: Iva Procházková.

V celouniverzitní části jsou obecné informace o Brně. Kam se jít bavit, kam jít do kavárny, kam k doktorovi. Tam se také studenti dozvědí praktické informace, například o studijním řádu. Ve fakultní verzi si přečtou o zahraničních pobytech, o jazycích, o jednotlivých oborech a podobně.

Kde jsou Prvákoviny k dostání kromě zápisu?

Po zápise zůstávají na studijním oddělení, takže není problém si je vzít tam.

V čem vidíte hlavní přínos?

Nejde jen o informování typu „otvírací doba je tehdy a tehdy“, což lze snadno najít na internetu. Cílem Prvákovin je předat osobní zkušenost a názor třeba i zábavnou formou.

Plánujete pro tento rok nějakou inovaci?

Loni jsme zmenšili formát na A6, tedy deníček. U toho zůstaneme, ale už to nebude deníček na výšku, nýbrž na ležato. Bude taky jiná grafika, ale to nechám jako překvapení.

Klíčová slova: Prvákoviny, prváci, Masarykova univerzita, informace, tutoring

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.