15.04.2013 18:04


Improvizace se dočká Kafka i soukromé vzpomínky diváků

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Improtřesk se chystá oslnit diváky již svým třetím ročníkem. A tentokrát ve velkém. Organizátoři se rozhodli posunout celý koncept na vyšší úroveň, s profesionálními divadelními lektory a v autentických brněnských divadelních prostorách jakými jsou HaDivadlo nebo Husa na provázku.

Brno – Improvizace je jako hokej na prknech, které znamenají svět. Dva týmy, které se snaží zabodovat, neúprosní rozhodčí a napjatá atmosféra v publiku. Někdy se pískne faul, jindy přidají body a na konci stojí nejen vítěz, ale také jásající dav. Improtřesk je největším improvizačním festivalem v České republice. Jeho cílem je setkání týmů a sdílení zkušeností, ale také tvořivá nálada a zábava. „Improvizační vystoupení jsou vždy originální. V sále je skvělá atmosféra. Diváci napjatě očekávají, co herci na podiu vymyslí, a baví se i ve chvílích, kdy se to nepovede,“ popisuje zápas bývalá hráčka improvizace Martina Žižlavská. Účastnila se minulých ročníků a nejvíce ji zaujal jezzimpro, kdy herci propojili nápady s hudbou.V improvizaci se může stát cokoli, loňský ročník Improtřesku. Foto: Martina Žižlavská

Na letošní pátek 26. a sobotu 27. dubna však organizátoři chystají nové prvky. Motem pro tento rok je Divadlo do improligy, improliga do divadla. „Účastníci workshopů se mohou těšit na Dana Browna, žáka kanadského Keitha Johnstonea, který je považován za zakladatele nových forem divadelní improvizace nebo Simona Flootgatea, který je zakladatelem stylu Playback. Ten je specifický tím, že atmosféricky přehrává příběhy, se kterými přichází sami diváci,“ představuje hosty mluvčí festivalu Jan Labohý.

Na diváky čekají čtyři různé akce, každá založená na jiném druhu improvizace. V pátek mohou stát u vzniku nových filmů při představení Superscene v režii pražských Just!Impro, účastnit se přehrávání vzpomínek u hry Playback s DŽEM Theatre z Brna nebo vidět klasické Kafkovo dílo Bílá tma v podání Improverti z Plzně. V sobotu se pak odehraje představení pro českou improvizaci nejtypičtější. Tím bude impro zápas mezi pražskou Klikou a ostravskými Ostružinami, půjde tedy o souboj zástupců Čech a Moravy, kteří byli vybrání přes facebook diváky.Zápasy řídí přísný rozhodčí, loňský ročník Improtřesku. Foto: Martina Žižlavská

„Očekáváme přibližně čtyři sta diváků, což je o polovinu více než v minulém roce,“ uvádí Labohý. Při nákupu vstupenek lze uplatnit ISIC, pro studenty je tedy vstupné devadesát korun. „Úroveň improvizace se v Česku stále zvyšuje, narůstá počet týmů i jejich zkušenosti. Doufám, že se mi podaří navštívit i tento ročník,“ říká Žižlavská.

Festival zaštituje občanské sdružení Česká improvizační liga a centrum divadelní tvorby SVČ Lužánky, projekt finančně podpořila Nadace Vodafone. Internetové stránky Improtřesku 2013 jsou zde.

Klíčová slova: Improtřesk, improvizace, divadlo

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.