04.11.2014 10:01


I vysokoškolák může mít mozoly, říká studentka dvou vysokých škol

Autor: Annamária Ondrejková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Většina z nás nestíhá studovat jednu vysokou školu a někteří si ještě podávají přihlášku na další. Tak jako Kristýna Bendová, která je na fakultě sociálních studií druhačka a na právech je v prvním ročníku. O tom jak vypadá studentský, ale i osobní život, vzdělání chtivé studentky, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru. 

Brno – Kristýna Bendová má dvacet let a studuje na Masarykově univerzitě dvě fakulty. Na fakultě sociálních studií studuje dvojobor mediální studia a žurnalistika a environmentální studia a na právnické fakultě právní vědu. Poprvé se na právo nedostala chybou omylu a chtěla sama sobě dokázat, že se tam dostane i podruhé. Dokázala to. A co je jí největší satisfakcí za dvojnásobný počet zkoušek? „Čtyři semestry tělocviku jsou pro mě ta nejlepší odměna! Kvůli tělocviku bych si klidně přidala i další školu, třeba ještě dálkově,“ říkás úsměvem na tváři Kristýna.

Kristýna má mozoly z toho, jak stále s sebou táhne těžký notebook. Foto: Annamária Ondrejková

Co tě baví nejvíce - právo, environmentalistika nebo žurnalistika?

Nevím, jestli to není jen prvotní nadšení, které časem opadne, ale v současné době mě naplňují práva. Hlavně přístupem pedagogů a povahou učiva. V budoucnosti bych se velice ráda dostala na soud, a to buď jako zapisovatelka, asistentka nebo možná i soudkyně. Ale prakticky se nebráním ani jiným povoláním, která by odpovídala mému vzdělání. Člověk nikdy neví.

Proč ses vlastně rozhodla podat přihlášku na druhou vysokou školu?

Důvodů bylo několik. Za prvé jsem se na práva nedostala poprvé chybou omylu, takže jsem to chtěla napravit a zároveň si dokázat, že se tam dokážu dostat i podruhé. Za druhé jsem chtěla práva studovat od prváku na střední škole. Za třetí, přišlo mi, že mám moc volného času a zvládla bych ho naplnit užitečněji, než jsem to dělala. Teď už mám jiný názor.

Jak vypadá tvůj školní týden?

Můj školní týden vypadá asi tak, že v pondělí ráno přijedu vlakem do Brna a rychle běžím na němčinu pro právníky, pak se tam někde poflakuju a po obědě se už do osmi večer nezastavím. Druhý den jdu až na jedenáctou, takže v pondělí večer si klidně můžu jít někam sednout. Navíc v úterý mám jenom do půl sedmé, takže taky večer volný. Ale to už  přehánět nesmím, protože druhý den vstávám o půl sedmé A středa je opravdu zabiják! To mám od osmi do osmi, takže ve středu jsem nervní a utahaná jako pes. Ve čtvrtek po výuce jedu domů.

Stíháš chodit s kamarády na pivo?

Díky vysoké škole jsem si našla spoustu dalších kamarádů, většinu z nich potkávám právě jenom v Brně, takže ano, musím si na ně udělat čas. Mám kamarády z jiných oborů, takže nemůžu jít na pivo jenom jednou se všemi, ale několikrát. Ne, že by mi to vadilo, ale už bych se asi měla začít učit.

Přestože její studium bere z volného času, na pivo s kamarády si vždycky najde čas. Foto: Annamária Ondrejková

Jsi spokojená s tím, jak sis udělala rozvrh?

Semináře se mi nekryjí. Jen v jeden den se tak dělo, takže jsem se domluvila s vyučujícími, kteří většinou mají pro takové věci pochopení. Spíš než krytí mám velmi často pouze patnáct minut na přejetí z jedné fakulty na druhou, což se třeba v lodičkách opravdu stíhat nedá, ale z chyb se člověk učí.

Jaké jsou rozdíly ve studiu mezi fakultou sociálních studií a právnickou fakultou?

Co se stylu učení týče, na právech se snaží člověka donutit, aby se sám zamyslel, a potom diskutoval, vyjadřoval své názory a hlavně si je uměl obhájit. Jeden doktor nám říkal, že není až tak důležité, jestli máme pravdu, ale jestli si umíme obhájit, co jsme řekli. Zatímco na fakulte sociálních studií je to na styl odsedím si a poslechnu si přednášku. Nebo aspoň mně to tak připadá. Učitelé jsou odborníci na obou školách, takže to bych nerozebírala.

Kolik budeš mít zkoušek?

Vzhledem k tomu, že mám asi 25 předmětů, tak zkoušek bude dost. Na právech polovina předmětů má pouze zápočtový test, nebo nějakou podmínku ke splnění. Na fakultě sociálních studií některé mají také pouze podmínky ke splnění, ale většina klasický test. Takže v součtu budu mít deset klasických zkoušek a zbytek zápočty. Na čas to samozřejmě náročné je, ale paradoxně mě zatím více časově vytěžují některé povinně volitelné předměty na žurnalistice.

Máš čas na své koníčky, hlavně na atletiku, které se závodně věnuješ?

Doma, v Třebíči, sportuji, kdy se dá - převážně posiluji. V současné době moc netrénuju v oddíle, ale spíš sama. Navíc zimní sezóna není nic pro mě, protože házím převážně oštěpem a kladivem, takže to se v hale moc dělat nedá. Spíš nabírám na letní sezónu, kdy závodím. Každé prázdniny trávím na tréninku na stadionu nebo v tělocvičně. Jinak chodím na procházky se psem a mimo to ráda čtu, což v mém nabitém rozvrhu stíhám pouze ve vlaku nebo šalině.

Co si slibuješ od dvou dipolmů?

Především rozšíření mých obzorů a znalostí. Jejích prohloubení a upevnění. Jistě také lepší práci s vyšším platem. Ale také to, že toho, prostě, budu umět více a budu si tak moct vybrat, kam se jednou „vrhnu“.

Kristýnu čeká v zimním semestru deset zkoušek. Foto: Annamária Ondrejková

Jak je to se stipendiem?

Bohužel nejsem až tak dobrý student, abych dosáhla na prospěchové stipendium, na které jsem dosáhla na střední škole. Z toho jsem ale dlouho nepřežila. Jako skoro každý nebrňák mám nárok na ubytovací, které dostávám pouze jedno.

Co rodiče, jsou na tebe pyšní?

Dalo by se říct, že jo, ale pro ně to nedělám. Dělám to pro sebe, abych si jednou mohla říct, že jsem pro svou budoucnost udělala všechno, co jsem mohla. Nejvíc je na mě asi hrdý děda, který mě opravdu podporuje a při každé příležitosti se mnou debatuje o škole.

Klíčová slova: Kristýna Bendová, vysoká škola, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.