01.10.2014 18:04


I v noci žije Brno během

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Historické centrum Brna se v sobotu po setmění stalo dějištěm prvního ročníku netradičního běžeckého závodu Deset mil Brnem. V osm hodin vyběhlo současně na tratě na pět a deset mil téměř osm set mužů a žen všech věkových kategorií. Trasa závodu je zavedla k Červenému kostelu, na nádvoří hradu Špilberk, i ke katedrále svatého Petra a Pavla. 


Audio

    Po startovním výstřelu začínají diváci hlasitě povzbuzovat běžce. Vše za rytmického bubnování.
         
    Autor: Klára Čápová

Brno – U křižovatky na Šilingrově náměstí stojí mladá žena v reflexní vestě s nápisem organizátor a vysvětluje zmatenému řidiči, že tudy neprojede. Husova ulice je totiž už od šesti hodin částečně uzavřena pro auta i hromadnou dopravu. U hotelu International se schyluje ke startu běžeckého závodu na pět a deset mil - tedy na osm a šestnáct kilometrů - a silnice se tam začíná plnit účastníky závodu.Běžci se připravují na start. Foto: Lenka Fiedlerová

Atmosféru plnou očekávání podkresluje dunění bubnů, povzbuzující fanoušci a jakoby nehmotný ženský hlas odpočítávající minuty do začátku. Zazní výstřel následovaný klením diváků, kteří leknutím upustili fotoaparáty a masa vytrvalců se pomalu přelévá přes startovní čáru. Zanedlouho mizí mezi stromy parku pod Špilberkem a vše na chvíli utichá. I energičtí bubeníci si dávají přestávku. 

„Teď závodníky čeká stoupání na Špilberk a pak se přes Denisovy sady dostanou k Petrovu a přes Novou radnici zpátky sem na Husovu. Při běhu si mohou užít atmosféru nočního Brna, a pokud navíc podají dobrý výkon, vyhrát některou z peněžních prémií. Kromě toho samozřejmě každý běžec dostane v cíli občerstvení,” říká ředitel závodu Aleš Čtvrtníček.

Že ale závod není žádnou procházkou růžovým sadem dokazují stále přípravení zdravotníci a sanitka, která po půl hodině spěšně a s blikajícími světly z ulice pod Špilberkem odjíždí - zdá se, že pro někoho skončil závod hodně předčasně.

„Zatím jsme ošetřili několik vyvrtnutých kotníků a jednoho z mladších závodníků jsme museli odvézt do nemocnice. Měl běžet závod na deset mil, ale jeho stav byl natolik vážný, že závod nemohl dokončit,” popisuje zdravotník soukromé sanitní služby.

Vítězem se stal Martin Kučera. Foto: Lenka FiedlerováJako první z pětimílařů probíhá cílem devětatřicetiletý Eda Štěrbák s časem 27 minut a 10 sekund. Organizátoři ho okamžitě navigují k občerstvovací stanici. „A nezapomeňte odevzdat čip,” upozorňuje starší pán v oranžové vestě dobrovolníka.Všechny desetimílaře ale ještě čeká další kolo lapání po dechu při cestě kolem osvětlených brněnských památek.

Na první pohled zcela čerstvý a po dechu ani trochu nelapající protíná v čase 50 minut a 4 sekundy cílovou pásku Martin Kučera a suveréně tak vyhrává desetimílový závod. Další běžci se v cíli objevují až za další tři minuty. Kučera rozhodně není žádným běžeckým nováčkem. Třiatřicetiletý Brňák se běhu věnuje celý život a ve sbírce má celou řadu titulů z dráhy i ze silnic, včetně titulu Mistra republiky. Dnes se svým výkonem ale není úplně spokojen. „Chtěl jsem hlavně vyhrát, což se sice povedlo, ale moc rychle jsem neběžel. Na některých místech se nedalo plynule proběhnout. Pro hodně běžců to byl první závod a méně zkušení závodníci většinou běží se sluchátky na uších, nesoustředí se, a pak zavazí na trati,” říká Kučera. S organizací je ale celkem spokojený. „V zatáčkách nám ukazovali kudy běžet, cesty byly osvětlené, ztratit se opravdu nedalo. Přes trať ale občas přebíhali lidé.”

Celou další hodinu probíhají cílem v různých časových intervalech méně či více vyčerpaní běžci a kolem silnice postává spousta lidí, kteří je do posledních metrů povzbuzují. Přes trať přechází stále více diváků a mísí se s běžci, kteří už mají závod za sebou. Navzájem se zdraví a vyměňují si dojmy z běhu. Uvolňenou atmosférou se však nikterak nenechává vyvést z míry pán v oranžové vestě: „Hlavně odevzdejte čipy!”

Klíčová slova: závod, Brno, noční, běh, start

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.