17.04.2014 16:18


I počítačová hra dokáže přilákat tisíce diváků

Autor: Vašina Martin | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

První dubnový víkend se v polské Varšavě konalo neoficiální mistrovství světa v on-line počítačové hře World of Tanks, turnaj pojmenovaný WGL Grand Finals. Účastnily se ho všechny špičkové týmy světa, které se popraly o ceny v hodnotě 300 tisíc dolarů.

Hra World of Tanks (WoT) se v posledním roce stala fenoménem on-line hraní. Celosvětově ji hraje přes 40 milionů hráčů všech věkových kategorií. Hlavním lákadlem WoT je jednoduchost. Hra je cílená především na příležitostné hráče, nabízí rychlou akci v podobě tankových bitev patnáct proti patnácti. Hra funguje na principu „free to play“ - základní obsah je zdarma, ale za reálné peníze si mohou uživatelé koupit prémiový obsah. Díky tomuto konceptu se WoT stal jedním z nejvýdělečnějších titulů na poli on-line hraní.

Kromě standardních bitev však hra nabízí i bitvy mezi klany. Klan je společenství hráčů, soutěžící s ostatními v oficiálních ligách, pořádaných vydavatelem - běloruskou společností Wargaming.net. Na rozdíl od veřejných bitev se nebojuje 15 na 15, ale pouze 7 na 7. Během roku pořádá Wargaming sezónu hlavní ligy s názvem WGL, jejíž offline vyvrcholení hostila právě Varšava.

Vzhledem k popularitě WoT neměl turnaj o diváky nouzi. Do multikina Złote Tarasy dorazilo na tankové bitvy skoro tisíc diváků. Ti měli zajištěno veškeré pohodlí a akce byla profesionálně zorganizována. Nechybělo komentátorské stanoviště či koutek expertů, ve kterém se zpětně rozebíral průběh bitev podobně jako v hokeji. Mimo jiné bylo v kině nainstalováno pódium, na kterém se hrál vždy nejzajímavější zápas, který byl zároveň promítán na velké plátno nad hlavami hráčů. Divácký komfort na akci hodnotil pozitivně i jeden z českých návštěvníků, Michal Bulička: „Opravdu se mi tu líbí, pořád je na co koukat, když skončí zápas tak můžu hned sledovat následný rozbor. Škoda jen, že tu není ještě stánek s občerstvením.“

Hráčské pódium Foto: archiv Wargaming.net

Pro ty, kteří se do Varšavy nedostali, navíc běžel on-line internetový přenos, takže ani diváci doma (kterých bylo skoro 50 tisíc) nepřišli zkrátka.

Celá akce se konala od pátku do neděle a sjelo se na ni 14 nejlepších světových týmů, některé až z východní Asie. Český zástupce, tým eSuba, se bohužel do Varšavy neprobojoval. Hrálo se systémem skupin a následného play-off.

Bohužel pro diváky, vzhledem k atraktivnosti výher (první tým si odnesl 150 tisíc dolarů) se zápasy neodehrávaly ve velkém tempu, každý z týmů se bál udělat chybu. To v neděli zhodnotil i další z českých diváků, David Severa: „Jsem tu už druhý den a musím říct, že zápasy mě začínají čím dál tím víc nudit. Přemýšlím, že pojedu domů dřív.“ Turnaj tak ve své poslední fázi ztrácel grády, což nezměnilo ani finále, které se odehrálo v ještě pomalejším tempu než předešlé zápasy.

Po vypadnutí jediného domácího zástupce, polského týmu Lemming Train se navíc hala z půlky vylidnila. I přes předčasné vyřazení z turnaje však byli polští hráči s akcí spokojeni: „Mrzí nás, že jsme se nedostali do semifinále play-off, ale jen postup ze skupiny je pro nás v takové konkurenci úspěchem,“ řekl jeden z hráčů Lemming Trainu, Piotr Peschke.

Ve finále, ve kterém se tak trochu symbolicky utkal ruský tým Virtus.Pro s ukrajinskými Natus Vincere, se nakonec radovali Ukrajinci.

Celá akce předznamenala plány společnosti Wargaming, která vidí v soutěžním hraní WoT budoucnost. Na podzim se tak můžeme těšit na další sezónu WGL a její offline vyvrcholení. První ročník napověděl, že bude na co se těšit.

Klíčová slova: world of tanks, WGL

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.