16.05.2020 20:11


Hudebníci požadují od státu čtyři a půl miliardy korun. Bez podpory přijde o práci až polovina lidí zaměstnaných v oboru

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Hudební průmysl je v krizi. Bezpečnostní opatření spojená s pandemií koronaviru ze dne na den znemožnila konání koncertů a uzavřela kluby i koncertní sály. Organizace a jednotlivci v branži se proto spojili a založili iniciativu #zazivouhudbu.

Hudební sektor je v ohrožení. Vlivem pandemie koronaviru přichází o práce tisíce zaměstnanců. Foto: Tereza Hermanová
Česká republika – Hudební iniciativa #zazivouhudbu hodlá čelit kolapsu hudebního sektoru. Kvůli zrušeným kulturním akcím přichází o práci hudebníci, zvukaři, technici, promotéři a další zaměstnanci. Ze sto třiceti tisíc osob zaměstnaných v hudebním průmyslu je polovina bezprostředně ohrožena. „Hudební sektor si žádá nemalé vstupní investice a je odkázaný na sezónní výdělky. Už dnes víme, že letošní sezóna zaznamená propad o přibližně deset miliard korun, tedy o polovinu. S následky krize chceme bojovat, ale bez podpory státu hrozí, že se obor nedokáže postavit zpět na nohy," uvedl v tiskové zprávě mluvčí České obce hudební, která projekt iniciuje, Alexandr Smutný.

I přes uvolňování současných opatření a možnost znovuotevření klubů a kulturních akcí je situace nepříznivá. V současné době je dvě stě padesát hudebních klubů v Česku na prahu ukončení činnosti. Přestože od 25. května bude možné otevřít jejich vnitřní prostory, mnohé z nich zůstanou nadále uzavřené. Kvůli omezené povolené kapacitě a nutnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost by otevření nepokrylo potřebné náklady.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek připustil možnost konání letních společenských a kulturních akcí až pro patnáct set osob. Rozvolnění opatření bude ovšem záležet na aktuálním vývoji situace. Plánování velkých koncertů trvá průměrně rok až dva. Koncerty se proto přesunuly do online prostředí, kde mohou fanoušci umělce podpořit zakoupením lístku. 

Organizátoři některých hudebních festivalů plánují v létě uspořádat alespoň festival pro omezený počet osob. Mezi nimi je i pořadatel královéhradeckého Rock for People, Michal Thomes. „Rádi bychom uspořádali alespoň komorní verzi našeho festivalu s českými kapelami. Původně plánovaný program letošního ročníku přesouváme na příští rok," popsal Thomes.

Iniciativa navrhuje několik postupů, které pomohou krizi zmírnit. „Podle našich propočtů a analýz branže potřebuje získat čtyři a půl miliardy korun. Prvním opatřením by mělo být zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek na deset procent. Nezbytné je pokračování pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Navrhujeme také založení Národního fondu hudby, ten pomůže řešit ty nejtěžší škody," dodal Smutný.

Většina koncertů a velkých festivalů se přesouvá na příští rok. Kvůli hrozící další vlně pandemie a omezení cestování umělců nemůže organizátorům nikdo zaručit, že bude možné akce uskutečnit. 

Klíčová slova: hudební průmysl, koncerty, festivaly, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Rusty | 17. 05. 2020, 12:44
I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really pleasant piece of writing on building up new weblog. I’ll right away seize your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me understand in order that I could subscribe. Thanks. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate? http://nissan.com/